Çatı Faresi - Hayvanlar

Çatı Faresi

maxiforum

Sınıflandırma

Tür kategorisi: Kemirgen

Bilimsel Adı: Rattus rattus

Familya: Muridae

Tanım

Erginler genellikle 180-230 mm uzunluğundadır. Kuyrukları vücutlarından daha uzundur, 180-240 mm’ye ulaşır. Ağırlıkları 120-300 gram arasındadır. Dışkıları, istilanın fark edilmesi açısından faydalıdır. Kara sıçanların dışkıları genellikle 12 mm uzunluğundadır ve uçları sivridir.

Renkleri siyahımsı griden – kahverengine değişiklik gösterebilir.

Kara Sıçanların kökeni Hindistan ve Doğu Afrika’dır. Avrupa’ya yaklaşık 2000 yıl önce gelmişlerdir. Kara sıçan dünya genelinde görülmektedir.

 

Siyah sıçanlar çok çeşitli habitatlara uyum sağlar. Özellikle depolar, konutlar ve diğer binaların üst kısımlarında görülürler. Kırsal yerlerde ise ahırlar ve ekin tarlaları gibi tarımsal alanlarda bulunurlar.

Davranışlar

Kara sıçanların kesici dişleri her yıl 4 inç (10 cm) uzar. Sıçanlar kesici dişlerini sürekli kemirerek kontrol altında tutar, bu da büyük çapta hasara neden olmaktadır. Önlerine çıkan her şeyi kemirdiklerinden çok büyük zarara neden olurlar.

Ayrıca sık sık idrar yaptıkları ve dışkıladıklarından, temas ettikleri her şeyi kontamine ederler. Kara sıçanlar, Norveç sıçanından daha uzun yaşar.

Riskler

Kara Sıçanlar, 45’in üzerinde hastalığın taşıyıcısıdır. Su, gıda ve çevreyi kontamine ederler. Sıçanlar tarla ürünlerine, depolanmış ürünlere ve gıda üretim zincirlerine doğrudan zarar verebilirler. Aynı zamanda ambalajlara zarar vererek ve dışkılarıyla kontaminasyona neden olarak dolaylı gıda kayıplarına da yol açabilirler.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever toplıluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.