Çinçillagiller - Hayvanlar

Çinçillagiller

maxiforum

Çinçillagiller (Latince: Chinchillidae), kemiriciler takımının, Hystricomorpha alt takımından bir familya. Familya, üç cinsi ve altı türü kapsar ki bunlardan en bilineni, ev ve kürk hayvanı olan çinçilladır.

Özellikleri

Çinçillalar, ince vücutları ve kalın, yumuşak postları ile karakterize olmuş orta büyüklükte kemiricilerdir. Alt kısımda açık renk olan postu, boz ya da boz-kahverengindedir. Kafası büyük, çene yapısı geniş, gözleri büyük ve kulakları uzuncadır. Ön bacakları kısa, ön ayakları dört parmaklıdır. Arka bacakları belirgin olarak daha uzun olup, üç (ova viskaçası) ya da dört (dağ viskaçası ve çinçilla) parmakla son bulur. Kuyruk uzun ve gürdür. Bu hayvanlar 23 ile 65 cm kadar boya ulaşırlar ve kuyruk uzunluğu 8 ile 40 cm kadardır. Ağırlıkları 500 gram ile 8 kg arasında değişir.

Yaşam tarzı

Çinçillalar ve dağ viskaçaları dağlık bölge sakinleri olurken, ova viskaçalarının yaşam alanları otluk ovalardır. Tüm türler daha çok gece faal olup, yuvaları mağaralar, kaya yarıkları ya da kendileri tarafından yapılan kovuklardır. Tüm türler, sayıları az miktarda üyeyle, birkaç yüz üyeye kadar değişen, gruplar halinde beraber yaşarlar. Tüm türler otoburdur.

Çinçillalar ve insanlar

Çinçillaların ev hayvanı ve kürk hayvanı olarak kullanımı çok yaygındır ve çiftliklerde bulundurulurlar. Buna karşın vahşi hayattaki konumları endişe vericidir. Yaşam alanlarının tahribatı ve avlanmaları, tüm türlerin mevcudiyetini tehdit ederken, kısa kuyruklu çinçilla ciddi tehlikededir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever toplıluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.