En Az Tüy Döken Kedi Cinsleri - Hayvanlar

En Az Tüy Döken Kedi Cinsleri

maxiforum

Kedilerle bir hayat sürmenin güzelliğini tarif etmek çok zor, yine her güzel şey gibi kedilerle bir arada yaşamanın da belirli zorlukları bulunduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Bu zorluklardan biri de şüphesiz evin her yerinde karşılaşılabilen, kıyafetlerde topaklaşıp havada uçuşması muhtemel tüylerdir. Kedilerde tüy dökülmesi ırktan bağımsız olarak karşılaşılabilen bir durum olsa da bazı kedilerin diğerlerine oranla daha çok tüy döktüğü bilinmektedir. Farklı bir açıdan bakıldığında, en az tüy döken kedi türleri de doğru bakım ve dengeli beslenmediği takdirde şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşılmasına yol açabilir. Bu yazımızda düzenli olarak bakımı yapıldığı, genel sağlık kontrolleri aksatılmadığı ve sağlıklı beslendiği takdirde en az tüy döken kediler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

masada saksının önünde oturan tüysüz kedi

Sphynx

Tüysüz kedi olarak da bilinen Sphynx cinsi kediler en az tüy döken kedi cinsi listelerinin değişmezleridir. Az tüy döken kedi türleri arayışında olan kişilerin haklarında bilgi almak istedikleri bu cins aslında kısa ve yumuşak tüylere sahiptir. Ancak bu tüyler belirgin olmadığı için Sphynx cinsi kedilerin tüysüz olarak düşünülmesi yaygın bir davranıştır. Irkın en belirgin özelliklerinden biri büyük gözleri, üçgen kafaları, büyük ve dik kulaklarıdır. Diğer kedilere oranla daha sık banyo yapmaları önerilir yine de banyo sıklığı dikkatle belirlenmelidir. Kış aylarında sıcak ortamlarda yaşaması veya sıcak tutulmaları için ek tedbir alınması gereken Sphynx kedileri yaz aylarında da güneşe çok çıkmamalıdır. Güneşe çıkmaları ya da evin içerisinde güneşlenmeleri söz konusu olduğunda güneş kremleri ile vücutları korunmalıdır.

uyuyan kedi

Exotic Shorthair

Sevimli suratları, kalın ve uzun tüyleri, yumuşak mizaçları ile mükemmel ev arkadaşları olduğu düşünülen Exotic Shorthair cinsi kediler, az tüy döken kedi ırkları arasında yer alır. İran ve American Shorthair cinsi kedilerin melezlenmesi sonucu ortaya çıkan bu sevimli ırkın bakımı da oldukça kolaydır. Her ne kadar “en az tüy döken kedi hangisi?” sorusu karşısında akıllara gelse de tüylerinin düzenli olarak taranması ve bakımlarının yapılmaması ihmal edilmemelidir. Ancak bu şekilde hem daha mutlu hem de daha sağlıklı bir yaşam sürebilir. Kedilerde deri ve tüy bakım ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

masada oturan yukarı bakan kedi

Abyssinian

Absyssinian da az tüy döken kedi cinsi örnekleri arasında yer alır. Oldukça zeki ve yoğun bir merak duygusuna sahip olan bu kediler onları çevreleyen dünyayı keşfetmek adına sonsuz bir enerjiye sahip olurlar. Zıplamak ve tırmanmak onların profesyonelleştiği alanlar arasında yer alır. Bağımsız ruhları olsa da dikkat çekmeye bayıldıkları bilinmektedir. Onların enerjisinin atılması ve sakinleşmelerinin sağlanması yıkıcı olabilen haşarılıklarının önüne geçmek adına önemlidir. Kedi oyuncakları bu anlamda da oldukça işlevsel olacaktır. Kedi oyuncak çeşitlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

yerde uyuyan sarı uzun tüylü kedi

American Bobtail

Kısa, orta uzunlukta ve uzun tüylere sahip olan American Bobtail cinsi kediler yabani bir görünüme sahip olurlar. Kedilerle zaman geçirmeyenler için ilk bakışta tedirginlik yaratabilen bu cins ailesine aşırı bağlı davranışlar sergileyebilir. Hem uysaldır hem de sosyalleşmeye oldukça meraklıdır. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla da iyi ilişkiler kurabildiği bilinir. Uzun tüylü olanları dahi belirgin ölçüde tüy dökmez, özellikle bakımları aksatılmadan yapıldığında tüy sorunu minimum seviyede olur. Onlarla ilgili en ilginç bilgilerden biri doğuştan daha kısa kuyruklara sahip olmalarıdır. Bunun temel sebebi herhangi bir tehlike sırtlarının üzerinden çevreyi rahatlıkla görmeleridir. Aynı zamanda terapi amacıyla da beslendiği bilinen bu ırk yavaş olgunlaşır, fiziksel olarak yetişkin boyutlarına gelebilmesi için yaklaşık 2-3 senelik bir süreye ihtiyaç duyulur.

yavru kedinin yanında sırt üstü yatan siyam kedisi

Siamese

İlk “evcilleştirilen” kedi ırklarından biri olan Siamese kendine has büyülü bir görüntüye sahiptir. Sosyallikleri, enerjileri ve favori insanları ile kurdukları bağların derinliği Siamese cinsi kedilerin en belirgin özelliklerine örnek olarak gösterilebilir. Çocuklarla, diğer kedilerle ve hatta eve ilk kez gelen yabancı kişilerle dahi etkili iletişim kurabilirler. Sevgi dolu halleri ile eve neşe katan Siamese cinsi kediler az tüy döken kedi cinsleri arasında da yer alırlar. Sağlıklı beslendiklerinde, bakım süreçleri aksatılmadığında kısa süren temizlik seansları onların tüylerini evden toplamak için yeterli olacaktır.

 

Ani Tüy Dökülmesine Dikkat!

Bu yazımızda sizlerle en az tüy döken kedi cinsleri hakkında bilgi paylaştık. Ancak bu demek değildir ki yazımızdaki ırklar hiç tüy dökmez ya da mix kediler çok tüy döker. Her kedi belli oranda tüy dökecektir, özellikle ev kedileri yıl boyu belirgin sıcaklık farklılıklarına maruz kalmadığından her mevsim tüy dökebilirler. Bu noktada önemli olan tüy dökülmesinin minimize edilmesi için dostlarımızın sağlıklı beslendiklerinden emin olunmasıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenen, tüyleri düzenli olarak taranan kediler daha az tüy dökmeye meyilli canlılardır.

Normalde tüy dökmeyen bir kedi aniden belirgin bir tüy dökülmesi sürecine girerse bu durumun ardında farklı nedenler olabilir. Veteriner hekimler tarafından reçete edilen ilaçların yan etkileri, alerjiler, enfeksiyonlar ve hatta güneşte fazla kalma sonucu güneş yanıkları kedilerde ani tüy dökülmesi sorununu ortaya çıkarabilir. Tüm bunlardan farklı olarak stres de tüy dökülmesini tetikleyen bir diğer önemli unsurdur.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever toplıluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.