Hamster Hakkında Her Şey - Hayvanlar

Hamster Hakkında Her Şey

maxiforum

Hamster Fare Midir?

Hamsterler genel olarak halk arasında fareye benzediklerinde fare olarak adlandırılsa da aslında başlı başına bir türdür. 1930’lu yıllarda ilk olarak Hebrew Üniversitesinde araştırmalara konu olmuş ve bu günkü Suriye sınırları içerisinde ilk olarak tanımlanmıştır. 1940’lı yıllarda Avrupa ülkelerine yayılmış olsa da Hamsterlar’a küçük çöl canlıları diyebiliriz. Bu makalemizde ilginizi çekeceğini düşündüğümüz hamsterların özelliklerinden kısaca bahsedeceğiz.

Hamsterların Genel Özellikleri

– Hamsterların vücudunu kaplayan tüyler kısa kırçıllı yada uzun tüylü olabilir  Tüy rengi sarı ve açık kahve tonlarında olup karın ve koltuk altındaki tüyler ipeksi ve gri beyaz renklerdedir.

– Hamsterların derileri vücuda tam yapışmış değildir. Elle derileri çekildiğinde uzayan bir hal alır ve vücut üzerinde oynaktır.

– Kuyrukları kısa tüyle kaplı yaklaşık 1 cm uzunluğundadır. Hamsterların kuyruk ucu küt sonlanır.

– Hamsterların ön ayaklarda 4, arka ayaklarında 5 parmak bulunur.

– Hamsterlar’ın yanaklarındaki kesecikler hamsterların yemek deposudur. Buraya topladıkları yemekleri yuvalarına taşır ve burada biriken yemekleri yavaş yavaş tüketmek için adeta depolarlar.

– Sevimli dostlarımızın ön ayakları adeta el görevi görür. Hamsterlar kendilerini temizlemekte, yemeklerini ağzına götürmekte ve bir şeyi taşımada ön ayaklarını kullanır.

– Hamsterlar meraklı hayvanlardır. Hemen hemen her şeyi merak ederler. Gözleri çok iyi görmese de burunları oldukça koku alma yönünden gelişmiştir.

Hamster Yavruları 

 

– Hamster yavruları doğumdan sonra 4-5 hafta anneye ihtiyaç duyarlar ve sonrasında anneden uzaklaşmak isterler.

– Hamsterlar hastalıklara karşı dayanıklı canlılardır ve kolay hasta olmazlar.

– Bilinenin aksine hamsterlar suya ihtiyaç duyarlar ve çok az su tüketirler. Genelde besin maddelerindeki su onlar için yeterlidir. Eğer daha çok kuru bir gıda tüketiyorsa mutlaka hamster suluğu olmalıdır.

– Dişi hamsterlar, erkek hamsterlara nazaran daha huysuz ve hırçındır.

 

Hamsterlarda Gebelik

 

– Hamsterlarda gebelik yaklaşık 20 gün sürer ve 5 ile 10 arası yavru doğumu olur.

– Kendilerini yalayarak temizlerler. Hamsterların tükürüğündeki maddeler antiseptik vazifesi görür.

– Hamsterların doğan yavruları öldüğünde genelde kafeste bulamazsınız. Çünkü hamsterlar ölen yavruları yiyebilirler.

 

Hamsterların Sevdiği Yiyecekler 

 

– Hamsterlar buğday, mısır, arpa, yulaf ve keçi boynuzu gibi kuru gıdalardan hoşlanır. Muz, elma, havuç, brokoli sevdikleri meyve ve sebzeler arasındadır.

– Koşmak ve tırmanmak onların yaşam tarzlarıdır. Hamsterlar sakin hareket edemezler. Evcil hamsterlar için kafese mutlaka hamster koşu çarkı konulması gereklidir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever toplıluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.