Hamster Türleri - Hayvanlar

Hamster Türleri

maxiforum

Hamster Türleri

Evinizde hamster beslemek istiyorsanız ilk olarak hamster türleri ve türlerin genel özellikleriyle ilgili bilgi edinmeniz gerekir. Bu sevimli canlılar hakkında ne kadar çok bilgi edinirseniz kendinize en uygun hamster türünü de öyle bulabilirsiniz. Ayrıca siz onu daha çok sevdikçe onlar da sizi sevecektir. Dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen hamster türlerine gelin birlikte bakalım.

Gonzales Hamster

Gonzales hamster oldukça hareketli olan bir hamster türüdür. Boyları küçüktür ve en fazla 10 cm’e kadar uzar. Ağırlıkları ise yaklaşık olarak 70 gramdır. Kendilerini yalayarak temizleyen bu tür genelde dışarıdan bir temizlemeye ihtiyaç duymaz. Gonzales hamster türü genelde elde durmaktan keyif almaz. Ömürleri ise 2-2,5 yıl kadardır. Severken ürkütmeden ve nazikçe sevmenizde yarar vardır.

Roborovski Hamster

Roborovski hamster türü Çin ve Moğolistan kökenlidir. Ülkemizde de oldukça tercih edilen ve sevilen bir türdür. Avrupa ve Amerika’da ise daha popülerdir. Roborovski hamster türü genelde meyve ve sebze tohumlarıyla beslenir. Zaman zaman beslenmesine yeşillikler de eklenebilir. Bu beslenme neredeyse bütün ihtiyaçlarını karşılayabilir. Dilerseniz bu canlı türünü hamster yemi ile de besleyebilirsiniz. Böylelikle bütün gerekli duyduğu besin değerlerini alabilir. Ortalama ömürleri 3 yıldır. Daha iyi bakıldığında ömürleri uzayabilir. Boyları 4-5 cm olurken ağırlıkları ise 20-25 gramdır. Yani oldukça küçük ve narin canlılardır. Bu yüzden robo cüce ya da çöl hamsterı olarak da adlandırılır.

Avrupa Hamsterı

Hamster türleri arasında en büyük yani en iri yapılı türlerden biri de avrupa hamsterıdır. Diğer türlerine göre oldukça büyük olan bu canlılar, 30 cm’a kadar büyüyebilir. Karın bölgeleri siyah, sırt ve yüz bölgeleri ise kahverengi tonlarındadır. Avrupa hamsterının yan bölgeleri de beyaz renkte olur. Bu renk farklılığı onu diğer hamster türlerinden farklı yapmaktadır. Doğu Avrupa’da toprağın altında da yaşayabilen bu tür çiftçilerin baş belasıdır. Ortalama ömürleri 2,5 yıl kadardır. Eğer evde besleyecekseniz onun için bir alan ayırmalısınız. Birçok hamster gibi Avrupa Hamsterı gündüzleri uyur ve geceleri uyanıktır. Oldukça hareketlidirler ve oyuncaklarla da oynamayı çok severler.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever toplıluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.