Kedilerin Isırması Nasıl Engellenir? - Hayvanlar

Kedilerin Isırması Nasıl Engellenir?

maxiforum

Kediler, son derece zeki hayvanlar olsalar da inatçı ve bağımsız doğaları nedeniyle eğitilmeye pek de yatkın değildirler. Bu yüzden onlara öğretmeyi amaçladığınız her şey için çaba, sabır, kararlılık ve zaman gerekir. Yani kedinizin sizi ısırmaması için ona ceza vermek bu davranışı pekiştirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Kedinizin ısırma davranışını ortadan kaldırmak için alınacak en iyi önlem onunla yavruyken doğrudan elinizi hedef alan oyunlar oynamamanızdır. Elinizi henüz küçük yaşta oyuncak olarak gören kedilerin el ve ayak gibi sık hareket eden uzuvlarınızı yetişkinliğinde ısırması kaçılmaz olacaktır. Kediniz, sizi her ısırdığında ona tek bir komut ile tepki vermeniz yanlış bir şey yaptığını öğrenmesi için gereklidir. Örneğin kediniz size yanaşarak ya da üstünüze çıkarak sizi canınızı acıtacak şekilde ısırdığında onu hemen yere koyun, kendinizden uzaklaştırın ve elinizi kaldırarak ona “Hayır” deyin. Bu sırada ses tonunuz kararlı ve yüksek olsun. Kediniz bu komutu birkaç sefer aldığında ısırılmak istemediğinizi öğrenecektir ama inatçılığı nedeniyle sınırlarınızı zorlamaya devam edecek ve komutu öğrendiğini size belli etmemeye çalışacaktır. Siz yine de aynı hareketi yapmaya devam edin ve onunla o anda oyun oynamayı ya da onu sevmeyi kesin. Fakat asla kedinize küsmeyin ve onu cezalandırmayın. Emin olun kediniz kısa zamanda sizi ısırmayı kesecektir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever toplıluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.