Muhabbet Kuşu Beslemek Sağlığa Zararlı mı? - Hayvanlar

Muhabbet Kuşu Beslemek Sağlığa Zararlı mı?

maxiforum

Muhabbet kuşu beslemek sağlığa zararlı mı? Muhabbet kuşunun vücuda olan etkileri neler? Evde muhabbet kuşu besleyenler tehlikede mi?

Birçok insanın evde evcil hayvan beslemeyi sevdiğini biliyoruz. Zira evcil hayvanlar verdikleri duygusal tatminden ve sahiplendikleri kişiye olan bağlılıklarından ötürü son derece hoş olabilmekteler. Günümüzde evinde kedi, köpek ya da kuş besleyen birçok insan bulunmakta. Halihazırda evine yeni bir evcil hayvan sahiplenmeyi planlayan insanlar da mevcut. Gerek evinde evcil hayvan olan ve gerekse evcil hayvan sahiplenmeyi planlayan birçok insandan benzer bir soru almaktayız. Muhabbet kuşu beslemek sağlığa zararlı mı sorusu sıklıkla dillendiriliyor. Gelin bu konunun detaylarına yakından göz atalım.

Muhabbet Kuşu Beslemek Sağlığa Zararlı mı?

Sanılanın aksine evde kuş beslemenin pek bir zararı yok. Zira kuşların yaydıkları tüyler ve partiküller kedi ya da köpeğinki kadar geniş değil. Bir muhabbet kuşu evinizde serbest dolaşsa ve sürekli olarak omzunuzda gezse bile herhangi bir kedi ya da köpeğin yaydığı tüy kadar yayım gerçekleştiremez.

Bu bağlamda tüy rahatsızlığı bakımından muhabbet kuşlarının son derece güvenli hayvanlar olduklarını belirtelim. Lakin elbette ki bu durumun bazı istisnaları mevcut. Eğer herhangi bir kuş türüne ya da genel olarak bütün kuş türlerine alerjiniz varsa muhabbet kuşları sizi zorlayabilirler. Hatta öyle ki bu durumun sonucu ölümle bile bitebilir. Dolayısıyla kronik rahatsızlığı olanların evde herhangi bir tüylü canlı beslememesi sağlıklı olacaktır.

muhabbet kuşu beslemek sağlığa zararlı mı

Astım Hastaları İçin Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşlarının astım hastaları için herhangi bir problem teşkili bulunmamakta. Genel olarak astım hastalarının muhabbet kuşları beslerken herhangi bir problem yaşamadıklarını görmekteyiz. Uzun yıllar boyunca astım olmasına rağmen muhabbet kuşu besleyen birçok insan bulunmakta. Eğer astımınız kuşlar aracılığıyla tetiklenmiyorsa, yani kuşlara karşı bir alerjiniz yoksa sorun yaşamadan muhabbet besleyebilirsiniz. Ancak her ihtimale karşı doktorunuza danışmanızı ve alerjen testi yaptırmanızı öneriyoruz. Zira bilmediğiniz bir durumdan ya da hadiseden ötürü kuşlara karşı alerjeniniz olabilir. Bu tip konularda her zaman tedbirli olmakta fayda var.

Bebekler İçin Muhabbet Kuşu Zararlı mı?

Muhabbet kuşu beslemek sağlığa zararlı mı sorusu en çok bebeklerde kendisini göstermekte. Yeni doğan bebekleri uzun süre boyunca muhabbet kuşlarıyla temas ettirmemeniz yararınıza olacaktır. Çünkü yeni doğan bebeklerin gelişim dönemleri muhabbet kuşlarının üzerlerinde bulunan partiküllerle çakışabilir. Fakat elbette bu demek değil ki muhabbet kuşu beslemeyin ya da halihazırda olan muhabbet kuşunuzdan vazgeçin. Muhabbet kuşunuz bebeğinizle uzun süre temasta kalmadığı sürece herhangi bir problem teşkil etmez. Unutmayın ki önemli olan temastır. Muhabbet kuşunuzun bebeğinizin yanında 15-30 dakika kadar durması sorun yaratmayacaktır. Aynı zamanda bebeğinizle aynı odada 2-3 metre aralıkta kalması da. Fakat bu kuralların fazlası bebeğiniz için sorun teşkil edebilir. Muhabbet kuşu beslemek sağlığa zararlı mı sorusu “bebekler için evet” şeklinde cevaplanabilir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever toplıluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.