Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi Hakkında - Hayvanlar

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi Hakkında

maxiforum

Dünya üzerinde yer alan kuş türleri arasında oldukça ilgi gören muhabbet kuşu, ana vatanı Avustralya olsa da dünya genelinde çeşitli ülkelerde bulunabilmektedir. Papağan türlerinin içerisinde yer alırlar ve yaşam alanlarına göre yabani olabildikleri gibi evcilleştirilmeleri de oldukça mümkündür. Doğal ortamlarında genelde yeşil veya sarı tüy rengine sahip olan muhabbet kuşları, kanatlarında siyah çizgiler de bulundurabilmektedir. Ancak evcilleştirilen muhabbet kuşları yabani olanlardan farklı olarak; mavi, beyaz, sarı gibi tek renk olabileceği gibi bu renklerin kombinasyonlarına da sahip olabilir. Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi Hakkında yazımız eğer sizin için detaylı olmadığını düşünüyorsanız, internet sitemizin forum alanında yer alan Muhabbet Kuşları kategorisine girip destek konusu açabilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarının Özellikleri

Muhabbet kuşları, ülkemizde beslenen evcil hayvanlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle erkek muhabbet kuşlarının dişi muhabbet kuşlarına göre konuşmaya daha yatkın olması da, evcil hayvan olarak tercih edilme sıklığını artıran en büyük özelliktir. Ayrıca muhabbet kuşlarının konuşma süresini hızlandırmak ve kullandığı kelimeleri artırabilmek için, düzenli ve tekrarlı konuşmalar yapılmalıdır.

Ömürleri yaklaşık 15 yıl olan muhabbet kuşlarının beslenmesine ve bakımına özen gösterilmelidir. Çünkü bu durumun muhabbet kuşlarının yaşam süresine ve sahiplerine alışma sürecine önemli etkileri bulunmaktadır. Diğer kuş türlerinde olduğu gibi muhabbet kuşları da zaman zaman belli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Örneğin, ishal görülmesi en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Dışarıdan pek etkili görünmeyen bu rahatsızlık, muhabbet kuşları için tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir rahatsızlık çeşididir. Bu nedenle ortaya çıkan hiçbir belirti küçümsenmemeli ve öncelikli olarak veteriner hekime başvurulmalıdır.

İshali Ortaya Çıkaran Etkenler Nelerdir?

Dışarıdan bir sindirim sistemi rahatsızlığı olarak görülen ishal, muhabbet kuşlarının yaşam kalitesini zedeleyen çeşitli etkenler dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. İshalin ortaya çıkmasına neden olan etkenin teşhisi ise, tedavi için uygulanacak yöntemler açısından oldukça önemlidir. İshalin ortaya çıkmasına neden olan onlarca etken olsa da genel olarak 3 tür etken, rahatsızlığın tedavisinde izlenecek yol için belirleyicilik taşır. Bunlar:

• Stres
• Herhangi bir enfeksiyonel durum
• Parazitler

Bu etkenlerin haricinde ishalin ortaya çıkmasına neden olan etkenler şu şekilde detaylandırılabilir:

• Bozulmuş gıda tüketimi
• Beslenme bozukluğu
• Uzun süre beklemeye maruz kalmış su tüketimi
• Hijyenik olmayan su kapları
• Hava, yem, su değişimi
• Kuşun bulunduğu konumun değişimi
• Sahiplenen kişiye alışma süreci

Sıralanan tüm etkenler, muhabbet kuşlarının bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Kuş anatomisinin asıl savunma sistemi olan bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte, muhabbet kuşunun günlük davranışlarında bariz bir şekilde farklılıklar ortaya çıkmaya başlayacaktır.

İshalin Belirtileri Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte belirtiler, özellikle muhabbet kuşunu iyi gözlemleyen biri tarafından kısa süre içerisinde anlaşılacaktır. Kuşun dış görünüşünde genel olarak farkedilebilecek olan belirtiler ise şu şekildedir:

• Kuşun sürekli olarak uyku haline geçmesi
• Halsizlik
• Uyuşuk hareket etme
• Günlük aktivitelerin azalması
• Uçma, konuşma ve ötmede seyrelmeler

İshal bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı olduğundan en önemli belirti, muhabbet kuşları tarafından dışkı durumunda ortaya çıkacaktır. Sağlıklı bir muhabbet kuşunun dışkısı ne fazlasıyla cıvık ne de fazlasıyla katı olmalıdır. İshal olan bir muhabbet kuşunun dışkısı ise fazlasıyla cıvık bir haldedir. İshalin kuş sahibi tarafından kesin olarak anlaşılabilmesi için ise anüste dışkı kalıntısıyla karşılaşması gerekmektedir. Ayrıca muhabbet kuşları ishal olduklarında kafes zemininde belli ıslaklıklarla karşılaşılabilmesi mümkündür.

Zaman zaman hava değişimi veya strese bağlı olarak da muhabbet kuşlarında geçici olarak ishal görülebilmektedir. Ortaya çıkan bu ishal durumunun belirtileri ise kuş üzerinde kısa süreli olarak düşük düzeylerde ortaya çıkmaktadır. Ancak enfeksiyon ve parazitlere bağlı olarak ortaya çıkan ishal rahatsızlığı, muhabbet kuşları için yaşam kalitesini büyük oranda etkiler boyuttadır. Bu etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek ileri derecede ishal belirtileri ise şu şekildedir:

• Gaga ve göz çevresinde kızarıklık
• Islak ve kirli tüyler
• Vücut sıcaklığında ani düşüşler
• Nemlenme

Muhabbet kuşlarında bu gibi belirtilerle karşılaşıldığı takdirde öncelikle en yakın bir veteriner hekime başvurulmalıdır. Çünkü belirtiler oldukça etkili olduğundan, geciken tedavi ile birlikte istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi Nasıl Olur?

İshalin ortaya çıkmasına neden olan çeşitli etkenlerden dolayı, hastalık tedavisinde kullanılacak yöntemler de oldukça çeşitlidir. Muhabbet kuşları ishal olduğu farkedildikten sonra öncelikli olarak, hastalığa neden olan etken teşhis edilmelidir. Ardından muhabbet kuşlarında ortaya çıkan ishal rahatsızlıkları için genel olarak kullanılabilecek tedavi yöntemleri ise şu şekildedir.

  • Kuşun üşümesini engellemek

İshal, vücut sıcaklığının düşmesine neden olduğundan kuşun ideal sıcaklığa ulaşması sağlanmalıdır. Muhabbet kuşları için ideal sıcaklık ise 25-27 derece aralığıdır.

  • Vücuttaki su kaybını önlemek

İshalin neden olduğu bir diğer önemli durum ise, vücudun fazlasıyla su kaybetmesidir. Muhabbet kuşlarının güçten düşmemesi, bağışıklık sistemlerinin normale dönebilmesi için kafeste sürekli taze ve temiz su bulundurulmalıdır.

  • Kafesin hijyenik tutulması

Herhangi bir enfeksiyonla karşılaşmamak veya var olan enfeksiyonun vücuttan atılabilmesini sağlamak için, kafes ürünlerinin hijyenik tutulması gerekir. Muhabbet kuşları özellikle su kaplarını düzenli olarak kullandıklarından bu kaplar, belli aralıklarla sıcak su ile yıkanarak dezenfekte edilmelidir. Ayrıca su kabında bulunan suyun tazeliği adına günde 2-3 sefer su kabındaki suyun yenilenmesi gerekmektedir.

  • Beslenme

Muhabbet kuşunun tükettiği besinler ishal rahatsızlıklarına neden olabileceği gibi, ishal tedavisinde de kullanılabilmektedir. Muhabbet kuşlarının tüketimi için alınan yemler ve diğer gıdalar, belirlenen saklama koşullarında muhafaza edilmelidir. Aksi taktide gıdaların bozulması, sindirim sistemine zarar vereceğinden ishale neden olabilmektedir.

Strese Bağlı Olarak Ortaya Çıkan İshalin Tedavisi

Muhabbet kuşları dış etkenlerden kolaylıkla etkilenebilen canlılardır. Bu nedenle onu stres altına alabilecek her durum, vücut dengesine zarar verebilir. İshal rahatsızlığını ortaya çıkaran en önemli etkenlerden biri de strestir. Strese neden olabilecek durumlar ise başlıca şu şekilde sıralanabilir:

• Konum değişikliği
• Sahiplenen kişinin değişimi
• Gürültülü ortam
• Korku hali

Bu tarz durumlar muhabbet kuşlarında strese neden olduğundan, ishal gibi pek çok hastalık ortaya çıkabilir. Stresin neden olduğu ishallerin tedavisinde ise tek yöntem, muhabbet kuşunu maruz kaldığı stres ortamından kurtarmaktır. Bu sayede belli bir süre sonra dışkının ve kuş aktivitesinin normale döndüğü görülecektir.

Enfeksiyon ve Parazitlerin Neden Olduğu İshal Tedavisi

Enfeksiyon ve parazitlerin neden olduğu ishaller, oldukça etkili ve uzun süreli bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle bu etkenlerin neden olduğu ishallerin tedavisinde takviye ürünler gerekli olduğundan, muhabbet kuşları öncelikli olarak veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir. Bu muayenenin ardından veteriner hekim reçetesiyle enfeksiyonun vücuttan atılmasını sağlayan antibiyotik gibi ilaçlar önerilebilir. Ayrıca, probiyotikler ve glikoz replasman sıvıları da vücut dengesinin normale dönmesini sağlamaktadır. Bu tedavi yöntemleri ise kesinlikle uzman bir veteriner hekime başvurulmadan, bireysel olarak uygulanmamalıdır. Çünkü takviyelerin dozaj ve miktarı, vücuttaki enfeksiyon düzeyine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever toplıluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.