Tombik Balığı - Hayvanlar

Tombik Balığı

maxiforum

L- Auxis thazard
İ- Frigate mackerel
M- Tombik, Uskumru orkinosu

Sırt yüzgeçleri arasında büyük mesafe bulunur. Bu özelliği gobene balığının kolayca tanınmasına olanak verir. Kafanın arkası ve göğüs yüzgeci etrafı, geniş ve kalın pullarla korse gibi örülmüştür. Vücudun diğer kısımları pulsuzdur. Sırtın arkası düzensiz lekeli ve çizgilidir. Göğüs ve karın yüzgeci pembe ve iç yüzeyleri siyah renklidir.
Sırtı mavimsi, kafa daima siyah renklidir. Sırtında ve yanlarında üst tarafında düzensiz eğri koyu çizgiler bulunur.
Azami 50 cm boyunda olanlarına rastlanmakla beraber genellikle 20-40 cm arasındadır.

ÜREME DÖNEMİ : Mayıs, Haziran, Temmuz

AV YASAĞI  :
Akıncı Burnu (36° 18.456” N – 35° 46.745” E) ile Ceyhan Nehrinin denizi döküldüğü yer (36° 34.101” N – 35° 33.385” E) arasında çekilen hattın kuzeyinde kalan İskenderun Körfezi hariç olmak üzere; Suriye sınırı ile Datça Yarımadası İskandil Burnu (36° 42.627” N – 27°  21.721” E) arasında kalan alanda, kıyıdan itibaren 6 millik mesafe dışında, yazılı orkinos, gobene (tombik), uzun kanat orkinos (tulina) avcılığı dönem boyunca serbesttir
Bu türleri avlayacak balıkçı gemileri için ek-2’de yer alan avcılık “İzin Belgesi”nin alınması, 15 Nisan – 31 Ağustos tarihleri arasındaki dönemde avlanan ürünlerin ek-5’de belirtilen yerlerden karaya çıkarılması zorunludur. Bakanlıkça,  bu yerlere ilave karaya çıkış noktaları belirlenebilir.
                       
TÜKETİM ZAMANI:

Deniz Balıkları - TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜTÜKETİM ŞEKLİ:  Taze, füme, konserve ve tuzlu olarak tüketilir. Palamut gibi değerlendirilmektedir. Ancak kanlı bir balık olduğundan oldukça taze olmalı ve kanı iyice alınmış olmalıdır.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever toplıluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.