Uçan Sincap - Hayvanlar

Uçan Sincap

maxiforum

Uçan sincap (bilimsel olarak Pteromyini veya Petauristini), sincapgiller (Latince: Sciuridae) familyasının bir oymağıdır. Kuşlar veya yarasalar gibi uçamazlar ancak el bileğinden ayak bileğine uzanan, tüylü, paraşüt benzeri bir zar olan patagium yardımıyla bir ağaçtan diğerine süzülebilirler.[1] Uzun kuyrukları uçuşta denge sağlar. Anatomik olarak diğer sincaplara çok benzerdirler, ancak yaşam tarzlarına uyacak bir dizi adaptasyonları vardır; uzuv kemikleri daha uzundur; el kemikleri, ayak kemikleri ve distal omurları daha kısadır. Uçan sincaplar, uzuvları ve kuyrukları ile süzülme yollarını yönlendirebilir ve kontrol edebilirler.

Moleküler çalışmalar, uçan sincapların yaklaşık 18-20 milyon yıl önce ortaya çıktığını göstermiştir. Çoğunlukla gece avlanırlar ve omnivordur: meyve, tohumlar, tomurcuklar, çiçekler, böcekler, karındanbacaklılar, örümcekler, mantarlar, yumurtaları ve ağaç özleri yer. Yavruları ilk başta kılsız ve çaresiz olarak bir yuvada doğarlar. Onlara anneleri tarafından bakılır ve beş hafta boyunca süzülme becerilerini çalışırlar, böylece on hafta sonra yuvayı terk etmeye hazır olurlar.

Özellikleri

Uçan sincaplar, kuşlar veya yarasalar gibi uçamazlar; bunun yerine, ağaçlar arasında süzülürler. 90 metreye kadar çıkabilen bu süzülmeler sırasında yükselebilirler. Havadaki hayvanın yönü ve hızı, büyük ölçüde küçük kıkırdaklı bilek kemikleri tarafından kontrol edilen uzuvlarının pozisyonlarını değiştirerek kontrol edilir. Süzülme sırasında sincabın yukarı doğru tuttuğu bilekten bir kıkırdak çıkıntısı vardır. Bu özel kıkırdak yalnızca uçan sincaplarda bulunur, diğer süzülen memelilerde yoktur. Kıkırdağın olası kökenleri araştırıldığında veriler diğer sincaplarda bulunabilen karpal yapılara büyük olasılıkla homolog olduğunu göstermiştir. Bu kıkırdak, el formuyla birlikte süzülme sırasında kullanılacak bir kanat ucu oluşturur. Kanat ucu çeşitli açılara ayarlanarak aerodinamik hareketleri kontrol edebilir. El bileği ayrıca; el bileğinden ayak bileğine uzanan, tüylü, paraşüt benzeri bir zar olan patagiumun gerginliğini de değiştirir. Uçuş sırasında dik olan kabarık bir kuyruğu vardır. Kuyruk, bir ağaç gövdesine inmeden önce bir hava freni görevi gören yardımcı bir kanat işlevi görür.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever toplıluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.