Ülkemizdeki Fare Türleri Hangileridir ? - Hayvanlar

Ülkemizdeki Fare Türleri Hangileridir ?

maxiforum

Kemirgen ailesinin en zeki canlıları olan farelerin bilinen 20 türü vardır.Ülkemizde en yaygın olan türleri ise ev faresi, lağım faresi (sıçan), çatı faresi, tarla faresi, hamster türü faredir.Bazıları çok sevimli görünürken, bazılarının görüntüsü ürkütücü ve sevimsizdir.Bazı türlerinde kese bulunurken, bazı türleride ortalama 50 cm. kadar yükseğe sıçrayabilmektedir.Dışkılarının rengi ve boyutları da türlerine göre değişmektedir.Ülkemizde postları için fare yetiştiriciliği de yapılmakta ve yetiştirilen farelerin boyları ortalama 80 cm. olurken, kilolarıda 14 kg. civarına ulaşabilmektedir.

Sürekli araştırma aracı oldukları için evrim geçiren farelerin bir kısmı etçil olurken, bazı türleride otçul olabilmektedir.Evcil olarak yetiştirilen farelerin insanlara saldırmadığı gözlenmektedir.Bazı türlerinin ömrü 2-3 yıl arası olurken, bazı türleride 10 yıla kadar yaşamaktadır.Guinness rekorlar kitabına girmiş dünyanın en büyük faresi ise anavatanı Güney Amerika Kostarika olan 91 kiloluk ağırlığı ve 1.45 metrelik boyuyla Capybara türü faredir.

ixir
Garfield
Hayvanlar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli hayvan sever toplıluk alanı. Sevimli dostlarımız ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.