Papağan Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır? | Hayvanlar | Türkiye'nin En Kaliteli Hayvanlar Forumu!

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Papağan Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Pi

Yönetici
Editör
Katılım
21 Eyl 2021
Mesajlar
6,388
Aldığı beğeni
1
Yaş
35
Konum
Alaska
Cinsiyet
Erkek
Minik Dostum
  1. Kuş
Papağanının elinizde sıkı bir şekilde durduğundan emin olun. Tırnaklarını kesmeye çalışmadan önce kuşunuzun vücut dilini bilmelisiniz. Kuşunuz rahat hissetmiyorsa, tırnaklarını kesmeden önce rahatlayana kadar biraz beklemelisiniz. Kuşunuz size güvenmiyorsa, tırnak kesimi deneyimi daha travmatik olacaktır. Kuşunuz varlığınızda şarkı söylüyor, konuşuyor veya ıslık çalıyorsa, bu sizin için iyiye işarettir. Kuşunuz yanınızda kanatlarını çırpıyorsa, bu da iyi bir işarettir. Kuşunuz dikkatinizi çekmeye çalışıyor ve sizi görmekten mutluysa da bu sinyali olumlu olarak alabilirsiniz. Papağanlar da mutlu olduklarında hislerini iletmek için kuyruklarını köpek gibi sallayabilir.


Papağanınızın Tırnak Kesimi​

Kuşunuzun parmağınızı kavramasına izin verin. Papağanınızın ayakları havlunun altında bırakılmalıdır. Parmağınızı kuşunuzun ayaklarının yakınına yerleştirin. Parmağınızı kendi başına tutmasına izin verin. Bu, birkaç dakika sürebilir, bu yüzden sabırlı olun. Kuş parmağınızı kendi başına kavrarsa, bu papağan tırnak kesimi işleminin stresini azaltır. Her tırnağı başparmağınızla kaldırın. Tırnakları tek tek kesmek en iyisi olacaktır. Kuş parmağınızı kavradığında, her bir tırnağı kaldırmak için başparmağınızı kullanın. Tırnak makasını kullanırken tırnağı başparmağınızla sabitleyin.

Papağan Tırnak Kesimi İçin Malzemelerinizi Hazırlayın​

Tırnak kesim işlemi sırasında kuşunuz kıvrılabilir veya sıkıntı belirtileri gösterebilir. Bu nedenle, kuşlarınızın tırnaklarını kesmeye başlamadan önce malzemelerinizi hazır bulundurun. Kesim sırasında hiçbir şey için uğraşmak istemezsiniz. Bir tırnak makasına ihtiyacınız olacaktır. Bıçak kısmı yeterince güçlü olduğu sürece genellikle insanlar için yapılmış tırnak makaslarını da kullanabilirsiniz. Papağan özellikle sert tırnaklara sahipse, büyük bir tırnak makası deneyin.

Kuşunuzun tırnağının kanamaya başlaması durumunda bir çeşit kan durdurma tozuna ihtiyacınız olacaktır. Bunu bir petshoptan temin edebilirsiniz. Ayrıca mısır nişastası ya da un gibi tozları da kullanabilirsiniz. Tozun kuşlar üzerinde güvenli olduğundan emin olun. Bir havluya gereksinim duyacaksınız. Kuşlar renkli havlulardan korkabileceğinden, beyaz gibi düz bir renk bulundurmaya çalışın.


Papağanı Havluya Alıştırın​

Kuşunuzu hemen havluya sarmayın. Bu çok fazla kaygıya neden olur. Bunun yerine, kuşunuzun havluya kendi başına alışmasına izin verin. Havluyu elinize koyun. Havlu üzerinde sürünmesi için kuşunuzu cesaretlendirin. Havluya yaklaşırken “İyi kuş” gibi şeyler söyleyin. Kuşun havlu üzerinde birkaç dakika durmasına izin verin. Devam etmeden önce havluyla rahat hissetmesini sağlayın.

Papağanı Havluya Sarın​

Kuşun yaralanmasını önlemek için bunu dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir. Havluyu sararken kuşun göğsüne baskı yapmak istemezsiniz. Havluyu kuşun arkasına asın. Başını açık bırakın. Göğsüne dokunmadan kuşu yanlarından tutun. Havluyu kuşun vücuduna sarın. Kuşun kafasını diğer elinizle tutun. Bu, ısırmasını önleyecektir. Başparmağınızı başının bir tarafına, işaret parmağınızı diğer tarafınıza yerleştirin. Kuşun kafasını çeviremeyeceği kadar sıkı tutun. Gerekirse bir arkadaşınızın yardımını isteyin. Kuşunuzun tırnaklarını kendi başınıza kesemeyebilirsiniz. Arkadaşınız, tırnaklarını keserken kuşu havluya sarabilir.

İşlemi Olabildiğince Çabuk Tamamlayın​

Bu, kuşunuzun güvenliği için çok önemlidir. Hızlı ancak dikkatli olmanız gerekir. Dikkatsizce hareket etmek ya da kuşunuzun ani hareketi kanamaya yol açabilir. Tırnak kesim işlemi sırasında aşırı kanama yüzünden bir kuşun ölmesi mümkündür. Kuşunuzda açık renkli tırnaklar varsa, damarları bulmak kolay olmalıdır. Pembe renkleri ile damarları tırnaklardan ayırt edebilirsiniz. Böylece damarlara temas etmeden kesimi tamamlayabilirsiniz. Koyu renkli tırnaklarla, bu daha zor olabilir. Bir seferde az miktarda tırnak kesin. Daha koyu tırnaklarla, yanlışlıkla damarı kesme riski daha yüksek olduğundan tırnakların uçlarını kesmeniz gerekir.

Papağanın Tırnaklarını Kesin​

Papağan tırnaklarının uçlarını kesmek için tırnak makasını kullanın. Çabucak iyi bir mesafeden tutarak, az miktarda tırnağı kesin. Aceleci hareket etmekten kaçınmak için kuşunuzun tırnaklarını az miktarda kesmelisiniz. Uçları almak genellikle yeterlidir. Kırpma işlemi sırasında kuşa iyi hissetmesi için güzel sözler söyleyebilirsiniz. Tırnaklarını kestikten sonra papağanınıza ikram verin. Papağanınızın tırnak kesimini mutlu, olumlu şeylerle ilişkilendirmesini sağlayın. Bu, bir dahaki sefere ılımlı davranma olasılığını artırır. Kuşunuzun tırnaklarını kesmeyi bitirdiğinizde, onu ödüllendirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Son konular