Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Penguenler Nasıl Yüzerler?

Garfield

Admin
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
33,071
Aldığı Beğeni
13
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Güney Kutbu’nda yaşayan penguenler uçmayan, iki ayağı üstünde dik durabilen, perde ayaklı deniz kuşlarıdır. Kuşgiller familyasından olmasına rağmen uçamayan bu kuşların en önemli özelliklerinden biri yüzebilmeleridir. Peki uçamayan bu penguenler nasıl yüzerler? Penguenlerin kanatları kırılmadıkları için uçmak için elverişli değildir ancak bu kanatlar penguenlerin yüzücü olmaları için yeterlidir. Bu kanatlar onları başarılı bir yüzücü yapar.

Penguenlerin vücutları yüzmek için yaratılmıştır. Örneğin, penguenlerin tüyleri su geçirmez bir yağ tabakası ile kaplıdır aynı zamanda tüyleri kas tabakalarına bağlıdır.

1676308294009.jpeg


Penguenlerin Yüzmeleri Neden Kolay?

Penguenlerin kemiklerinin ağır olması onların suyun altında kalmasını sağlar, kemiklerinin sağlam olması da yüzmeleri için elverişli ortam sağlar. Penguenlerin sert kanatlarına yüzgeç denir. Bu sert kanatlar penguenlerin doğal kürekleri gibidir. Penguenlerin yüzebilmelerinin bir diğer nedeni ise sert kanatlarını tam tur döndürebilmeleridir. Tam tur dönebilen bu yüzgeçler aynı zamanda eş zamanlı olarak farklı yönlere de dönebilmektedir. Onların bu yetenekleri penguenlerin yüzerken gerçekleşen ani olaylara hızlıca tepki verebilmesine olanak sağlar.

İki farklı dönebilen yüzgeçler sayesinde hızlıca dönebilir veya durabilirler. Yüzgeçlerini vücutlarına bağlayan eklemler insan vücudundaki eklemlere benzerler ve bu kemik yapısı penguenlerin daha kontrollü olmasını sağlar. Penguenlerin kullandığı tekniklerden biri de dal-çık taktiğidir. Nefes alması gerektiğinde penguenler suyun altında hız kazanarak yüzgeçlerini kullanıp suyun üstüne sıçrar ve bir u çizer. Bu tekniği yırtıcı hayvanlardan kaçmak için de sıklıkla kullanırlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular