Yavru Tavşanların Beslenmesi Nasıl Olur? | Hayvanlar | Türkiye'nin En Kaliteli Hayvanlar Forumu!

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Yavru Tavşanların Beslenmesi Nasıl Olur?

Pi

Yönetici
Editör
Katılım
21 Eyl 2021
Mesajlar
6,388
Aldığı beğeni
1
Yaş
35
Konum
Alaska
Cinsiyet
Erkek
Minik Dostum
  1. Kuş
Yavru tavşanlar ile olgun tavşanların beslenişinden bakımına kadar çoğu şeyi birbirine zıttır. Yeşilliği ve katı sebzeleri oldukça seven olgun tavşanlar ile sadece anne sütüyle beslenen tavşanın bakımı arasında onlarca fark vardır. Bu yüzden yavru tavşan bakımında ekstra dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bunların en başında geleni ise beslenme şeklidir. Yavru tavşan en az 15-25 gün kadar doğal anne sütüyle beslenmelidir. Tavşan yavrularının yeteri kadar süt emmesi bağışıklıkları açısından çok önemlidir. Gelişimlerini etkileyen çoğu etken madde anne sütü içerisinde bulunur.

Sadece anne sütünde bulunan besin içeriklerini yeteri kadar almadıklarında gelişimleri olumsuz etkilenir. Bu yüzden dışarıdan veya başka bir hayvandan verilen süt tavşanlarda ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verebilir. Yavru alırken veya tavşan yavrularını birine verirken en çok dikkat edilmesi gereken faktör anne sütünden kesilmiş olmalarıdır. Anne sütünü bıraktıktan sonra ise hafif gıdalarla beslenmesi gerekir. Çünkü sadece anne sütü ile beslenmeye alışmış canlılar birden bire katı ve sert besinler tükettiğinde kalın bağırsağında problemler meydana gelebilir.

Anne sütünden kesilen tavşanın beslenme şekli kuru yem ve kuru saman olarak başlamalıdır. Yem seçilirken nem oranı düşük olmasına dikkat edilmelidir. Yaklaşık 3 ay kadar bu şekilde beslenen tavşanlara ardından meyve ve sebze takviyeleri yapılmaya başlanır. Fakat en az 3 ay kadar yemle beslenmesi gerekir. 3 aydan önce meyve veya sebze tüketen tavşanlar kalın bağırsak gelişimi tamamlanmadan bu besinleri tükettiği için ishal sebepli ölümlere sebep olabilir. 3 aylık olduktan sonra bebeklerde ek gıdaya nasıl yavaş geçiliyorsa yavru tavşanlarda da aynısı olur. Haftada 1 veya 2 kez bu gıdaları tüketmeye başlar. 6 veya 7. Ayının sonuna gelen tavşanlar ise artık istenilen miktarda meyve ve sebze tüketebilecek evreye gelir.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Son konular