Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Aksokumlu kumkuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Amerika kıtasındaki en büyük kumkuşlarından biridir ve arazide en belirgin özelliği beyaz kuyruksokumudur. Özellikle uçuşta belirgin olan kuyruk sokumu bembeyazdır. İlkbaharda erişkinler belirgin şekilde kızılımsı olabilir. Sonbaharda ise diğer kumkuşlarından daha gridir. Uzun kanatları kuyruk ucunu aşar ve erişkinlerde yandan bakıldığında kapalı kanatların altında böğürlere doğru uzanan üçgen şeklinde belirgin bir çizgili alanlar vardır. Özellikle yanlardaki ve böğürlerdeki çizgilenmeler tipiktir. Alt gaganın dibi sarıdır. Tepesi, yanakları, sırtı ve omuzları kızılımsı ve gri renklerle çevrili, ortaları koyu kahve tüylerden oluşur. Kanat örtüleri daha açık renklidir. Boyun yanları, göğüs ve böğürleri kahve benek ve çizgilerle kaplıdır. Erkek boğazını şişirebilir. Dişi daha iricedir.


Habitatı
Tundrada, genellikle suya yakın yerlerde ürer. Bataklıklar, sazlıklar, taşkın sulak alanalar ve göl kıyılarında da bulunur.
Yayılışı
Arktik tundrada, Kuzey Alaskadan doğuda Kuzey Kanadaya kadarki alanda ve Arktik adalarda ürer. Güney Amerikada kışlar. Türkiyedeki tek kaydı bir yabancıya ait olup Göksu deltasında görülmüştür.
Beslenme
Omurgasızlar, çekirge, arı vs. gibi böcekler ve onların larvalarıyla beslenir. Ayrıca örümcek, küçük yumuşakçalar, yer solucanları ve tohumlar da besinlerine dahildir. Üreme bölgelerinde yosunları ve ıslak bitkileri didikler. Üreme dışı zamanlarda daha çok çamuru didikleyerek yüzeyden besin toplar.
Biyolojisi
Yerde yuva yapar. Yuva yerdeki bir çukurdur yapraklarla çevrilidir. Kuluçkaya dişi yatar ve civcivlerin bakımını üstlenir. Kuluçka süresi 21-22 gündür. 4 yumurta yumurtlar. Soluk yeşil renkli yumurtalar koyu kahve beneklerle kaplıdır.Civcivlerin sırtları beyaz benekli gri-kahve veya siyah sırtlıdır. 16-17 günlükken uçarlar. Haziran ortasında yumurtlar. Bir erkek birden fazla dişiyle çiftleşir. Koloni halinde ürerler. Yuvalar birbirinden uzaktır ancak bazan 12m. yakında da olabilirler. Erkekler kur sırasında boğazlarını şişirebilirler.
Göçü
Küçük gruplar halinde 4000 km.ye kadar durmadan uçarlar.Kuzey Amerikanın kuzey doğusundan Batı Atlantik sahilleri boyunca Güney Amerikanın kuzeyine kadar uçarlar. Sonra kıyı boyunca küçük mesafeler aşarak Amazon nehrinin ağzına gelirler. Oradan kışlama bölgelerine dağılırlar. Genelde daha önceki kışlama alanlarına dönerler. Kuzeye doğru göçlerinde Orta Amerika boyunca, Karayib adaları ve Kuzey Amerikanın merkezinden uçarlar.
Popülasyonu
Güney Amerikada 400.000 kuşun kışladığı sanılmaktadır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular