Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Alaca balıkçıl kuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Ardeola ralloides (Scopoli 1769)

Balıkçılgiller (Ardeidae) familyasına ait bir kuş türüdür. Tıknaz görünümlü olup balıkçıl kuşlarının en küçük türüdür. Erkek ve dişi arasında görünüş farkı yoktur, fakat üreme formu vardır. İlkbaharda ergin bireylerin rengi parlak pembemsi-sarımsı kahverengidir ve başındaki açık renk alacalı tüyler sırtına kadar uzanır. Diğer zamanlarda rengi mat, açık kahverengi-kremdir. Ancak uçarken dikkat çekici beyaz kanatlarını gözler önüne serer. Gençlerinin sırtı daha koyudur ve boyunlarının ön tarafı çizgilidir. Gaga rengi sarı olup uç kısmı siyahtır. Kuluçka zamanı dışında baş ve boyunda koyu kahverengi boyuna çizgiler bulunur. Çevre ve Orman Bakanlığı 2008 Av dönemi merkez av komisyonu kararı gereği koruma altına alınmış olan yaban hayvanlarından biridir.


Üyenin tür ile ilgili yorumu
--------------------------------------------------------------------------------

Ardeola ralloides – Alaca Balıkçıl: Boy 44-47 cm, kanat açıklığı 80-92 cm.
Vücudu küçük ve tıknazdır.
Habitatı
Bataklık, göl ve nehir kıyılarındaki sazlık alanlarda yaşarlar. Ağaçlara yuva yapar.
Ova vadiler, sulak vadiler, deltalar, sulak alanlar, tatlı sulu kanal havuz ve göller, etrafı bitkilerle çevrili hendeklerde yaşar
Yayılışı
Karadeniz’in kuzeyi, Akdeniz’in güneyi, Doğu Anadolu’nun doğu ucu, İç Anadolu’nun güneyi, güneydoğusu, kuzeybatısı ve batısı, Marmara’nın güneyi ve Trakya’nın batı ucunda belirli noktalarda sadece üremeye gelir.
Gökova Körfezindeki azmaklarda tek tek veya birkaç birey halinde görülmektedir.

Beslenme
İkiyaşamlılar, balık ve özelliklede su böcekleri ile beslenir.
Biyolojisi
Pelikanlar takımının, balıkçılgiller ailesindendir. Yalnız veya küçük gruplar halinde kuluçkaya yatar. 3-4 beyaz renkli yumurta üzerinde Nisan sonu - Mayıs başı kuluçkaya yatarlar.
Göçü
Kışı Afrika'da geçiren bir göçmen olduğu bilinmektedir.
Popülasyonu
Dünya popülasyonunun 370000-780000, Avrupa popülasyonunun 15000-25900 çift olduğu tahmin edilmektedir.
Davranışları
Yoğun bitki örtüsünün bulunduğu su kenarlarında ya da su üzerindeki yabani otların üstünde tipik bir şekilde öne eğik vaziyette ve hareketsiz dururlar. Parlayan beyaz kanatları ile telaşlı bir biçimde uçarlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular