Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Alaca Baykuş

Garfield

Admin
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
33,076
Aldığı Beğeni
13
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Baykuşlar hem adıyla hem görünümüyle kuşların arasında en çok ilgi duyulanıdır. Başlarının üzerinde kulakların olması gereken yerde kedilerin kulağını andıran iki adet sorguç bulunmaktadır. Bu egece kuşlarının kuyrukları kısa ama kanatları uzundur. Dünyanın birçok yerine yayılmış olan baykuş türlerinin bazıları kanatlarını açtığında iki kanat atasındaki uzunluğu bir adamın boyu kadar olabilmektedir. Bu türlerden biri de Alaca Baykuş’tur. Alaca Baykuş nedir, özellikleri nelerdir diyorsanız tüm türlerin ortak bazı özellikleri görülecektir. Kıvrık gagalı olan baykuşların pençeleri kuvvetlidir. Her pençede kancaya benzeyen tırnakları bulunur. Bu nedenle yırtıcı kuşlar denir.


Yuva Yaparlar Mı?

Baykuşların yuva yapma gibi bir içgüdüleri bulunmaz. Yumurtalarını doğrudan toprağın üzerine bırakır ve kuluçkaya yatarlar yani yumurtaların üstüne otururlar. Yumurtalarını bir başka cins kuşun yuvasına bırakanlar da olabilmektedir. Beyaz bir yumurtaya sahiptirler.

Yaşama Alanları

Aslında ormanlarda, ağaçlıklı bölgelerde yaşamaları gereken baykuşlar mecburiyetten dolayı artık şehir hayatına uyum sağlamışlardır. 60-70 yıl kadar yaşayabilmektedirler.

Beslenmeleri

Gelincik, fare ve benzeri küçük memelileri, kara kaplumbağalarını, kurbağaları, küçük kuşları, bazı böcekleri ve bazı balıkları yiyerek beslendikleri bilinir. Vücut renklerinden dolayı kendilerini karanlık ortamlarda fazla belli etmeden avlanmaktadırlar. İşitme bakımından da iyi gelişmişlerdir, böylece sessizce uçarak avlarını bulabilmektedirler. Karanlık ortamda kolayca avlarını görebilmelerinin bir diğer sebebi de gözbebeklerinin fazla büyümesidir. Uçma sırasında gözlerinin yönü aşağıya, bir yere konduğunda ise tam karşıya doğru yönelir. Bu özelliği sayesinde avlarını da düşmanlarını da fark edip yaşamlarını sürdürebilirler. Başları da 270 derece açıyla dönebilmektedir.


Alaca Baykuş: Tür adı Strix aluco olan Alaca baykuşlar kuşlar (Aves) sınıfının Strigidae ( Baykuşgiller) familyasından olup, Afrika’nın Kuzeybatısındaki ormanlarla, Asya ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde yaşarlar. Orman olmasa da büyük parklar da onların yaşama alanı olabilmektedir. Açık kanatları arasındaki uzaklık 95-105 cm arasındadır. Diğer baykuşlar gibi gece avlanır, gündüzleri de bir ağaçta dinlenirler. Avlayacağı hayvana saldırmak için uyumasını tercih eder. Yaklaşık 500 gram ağırlığında olan Alaca baykuşlar “Ku, kui kuuo” gibi son derece ayırt edici bir ses çıkarırlar. Bu sesten başka “kuik” şeklinde bir ses de çıkarmaktadırlar. Türkiye’de de yılın her mevsiminde görülebilirler. Genellikle 5 veya 6 yumurta bırakırlar. 28 günlük kuluçka süresinin sonunda yavrular çıkmakta, 40 gün kadar yuvada kalmaktadırlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular