Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Alaca kuyrukkakan

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Zarif oldukça uzun kuyruklu bir kuyrukkakandır, çoğu zaman çalılara konar. Kıbrıs ve doğu kuyrukkakanı (capistrata alttürü) ile karıştırılabilir. Bunlardan ayrımı için o türe bakınız. Kara sırtlı ve Arabistan kuyrukkakanından kanadı açıldığında beyaz bir panelin gözükmemesiyle ayrılabilir. Sonbaharda erkeğin sırtı siyah gerdanındaki tüylerin ucu sarımsı, tepesi koyu, kaşı silik beyaz, alt tarafı sarımsıdır. Dişisi kara kulaklı kuyrukkakanın doğuda bulunan melanoleuca alttürüne çok benzer, üst tarafının daha donuk renkli, soğuk kahverengimsi gri olması ve bazılarının yazın iri koyu grimsi gerdanının olmasıyla ayrılır. Sonbaharda kara kulaklının dişisine benzer, koyu kahverengimsi göğüs kenarının grimsi gerdanına kaynamasıyla ondan ayrılır, buna karşın kara kulaklının daha küçük gri gerdanı koyu kahverengi göğüs yanlarında açık turuncumsu alanlara ayrılır. İlk sonbahardaki dişisini kara kulaklının doğu ırklarından ayırmak çok zordur, üstünün daha soğuk bir tonda olması, sırt ve omuzlarının tüylerin açık kenarlarının oluşturduğu sıralar halinde dizili pullu desenlerle ayrılır, kara kulaklının desenleri ya eksiktir ya düzensizdir. Tür tayininde alacanın kanat ucunun biraz daha uzun olmasını kullanmak aşırı ustalık gerektirir. Kuzey İran'da kara kulaklı ile sıkça melezleşir, nadiren rastlanan erkeğin "vittata" varyasyonunda erkeğin boğazında ve boyun yanlarında siyah olmaz, bunun melezleşme sonucu ortaya çıkan bir form olması da olasıdır. İlk kışta dişiler, kuyrukkandan kuyruk dış teleklerinde daha fazla siyah olması ve bu şekilde kuyruk bandının düzgün enli olmamasıyla ayrılır. Doğu kuyrukkanına capistrata ve picata alttürlerinden ayrımı için o türe bakın.


Habitatı
Kurak iklim kuşağında yer alan açık arazilerde dağılım gösteren bir türdür. Taşlık, kayalık ve çalılık yamaçlar. Göç boyunca ve kışın çıplak alanlar, işlenmemiş araziler, yeşillikli vadiler ve köyler. Bazen kum tepelerindeki oyuklarda yuva yapar. Anadolu'da yüksek bölgeleri tercih eder.

Yayılışı
Kuzey Doğu ve Doğu Anadolu’da az sayıda kuluçkaya yatar. Diğer bölgelerde geçit kuşu olarak görülebilir. Dünyada Doğu Avrupa’dan Orta Asya'ya kadar olan bölgede kuluçkaya yatar. Batı Avrupa’da nadiren görülür. Kışı Kuzey Doğu Afrika ve Hindistan’da geçirir.
Beslenme
Kelebek, tırtıl, örümcek gibi küçük omurgasızlar temel besin kaynaklarıdır. Avlarını yerde yakalar. Yemişlerle de beslenir.
Biyolojisi
Mayıs-Haziran arası ürerler. Yuva yere yakın ve taş oyuk veya çatlaklarına ince dalları taşıyarak yaparlar, taşın altına veya bazen binanın içine de tercih eder. Yuva, kuru ot ve saplar, daha ince otlar, kökler ve yün veya saçla kaplıdır. 4-6 yumurta yapar, alt eliptik, pürüzsüz ve parlak, soluk mavi ila yeşil-mavi, hafif benekli ve lekeli kırmızı-kahverengi, bazen geniş uçta toplanmıştır. Kuluçkaya sadece dişi kuş yatar ve 13-14 gün kuluçka süresi vardır.

Göçü
Göçmen bir türdür. Kışı Hindistan ve Afrika’nın Kuzey Doğusunda geçirir. Göç boyunca Arabistan'ın tamamı, İran'ın güneyi, nadiren Yakındoğu, az sayıda Türkiye'de görülür. Kıbrıs'ta rastlantısal konuktur.

Popülasyonu
Avrupa’da 64.000 ila 270.000 birey bulumduğu tahmin edilmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular