Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Alman Çoban Köpeği

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Polis köpeği olarak da bilinen alman çoban köpeklerinin ırklarının saflaştırıldığı anavatanı, isminden de anlaşılacağı üzere Almanya’dır. Ülkemizde daha çok ” Alman Kurdu ” olarak tanımlanması aslında ırkın yanlış olarak temsil edilmesine neden olur. Yani bu ırkın doğru olarak telafuz şekli ” Alman Çoban Köpeği ” dir.

Alman çoban köpekleri kendi türleri ile uyumlu şekilde yaşayabilirken başka köpek cinslerine de uyum sağlayabilirler. Özellikle çok agresif olan köpek cinsleriyle beraber bakılmamaları tavsiye edilir. Kendisi çok uyumlu olsada karşı tarafın anlık agresif hareketleri alman çoban köpeğinizin zarar görmesine neden olabilir.

Her zaman dost canlısı davranan alman çoban köpekleri, sahibine karşı da uysal ve sevecen bir yapı sergiler. Yeri geldiği zaman sizinle beraber gülen eğlenen bir dost, yeri geldiği zaman da onu en zorlu görevlere hazırlayabileceğiniz bir öğrenci olurlar. Hayatları boyunca her davranıştan ve işten kendilerine öğrenim çıkarırlar. Kendi kendilerine bile eğitim gelişmelerini olağanüstü şekilde tamamlayabilirler.

Alman çoban köpekleri, sahiplerinin komutlarını birebir yerine getiren, emir komuta zincirine koşulsuz uyan ve duygularınızı anlayıp ona göre davranış gösteren nadir köpek cinslerindendir. Kendisini sevdirmede üstlerine yoktur. Gün içerisinde bitmek bilmeyen enerjisi sizi bazı zamanlar kızdıracak olsada, masum bir bakışı ona olan bütün sinirinizi bir anda bitirecektir…

Köpek cinsleri içinde kendinden en emin, orta derece aktiflik seviyesinde olan köpek türüdür. Aşırı derecede öğrenme isteği ve bir amaca sahip olma isteği, alman çoban köpeklerini mükemmel bir bekçi köpeği yada polis köpeği yapmaktadır. Özellikle doğru sosyalleştirilmediği taktirde aşırı korumacı ve bölgeci olabilirler. Sahiplerine aşırı bağlıkları diğer bireylerin sahibinin yanına yaklaşmasına bile izin vermeyecek bir vaziyet alabilir.

Her ne kadar polis köpeği olarak adlandırılsalar da saldırgan olmak yerine zekice hareket etmeyi tercih ederler. 1999 yılında Avusturalya’da çıkan bir haberde alman çoban köpeğinin bir kişiye saldırıldığı rapor edilmişti. Şahsın ifadesinin ardından birinci derece suçlu olduğu ortaya çıkmıştı. Dünya geneli köpek saldırısı sıralamasında alman çoban köpekleri 38. sırada yer almaktadır.

Alman Çoban Köpeğinin Görünüşü ve Yapısı

Atletik görünüme sahip olan alman çoban köpeği, sivri kulaklara ve sivri burna sahiptir. Gözleri orta büyüklükte ve kahverengidir. Uzun bacakları sayesinde, hızlıca koşabilir ve ani hareketlere uyum sağlayabilir. Bu özelliği de onu eğitimlere daha uyumlu hale getirir. Koruma köpeği ya da çoban köpeği olarak da kullanılan alman kurdu, narkotik operasyonlarda görevlendirilmek amacıyla, polis teşkilatlarında özel olarak yetiştirilmektedir. Koku alma yeteneğiyle, narkotik suçların en büyük düşmanı olan alman çoban köpekleri korkusuz, atletik, sadık ve çevik yapıda olmasıyla tüm övgüleri üstlerine toplamayı başarmaktadır.

Yerden yukarı doğru boy yükseklikleri dişi ve erkek cinslerine göre değişkenlik gösterir. Yetişkin bir erkek alman çoban köpeğinin yerden yukarı omuz yüksekliği yaklaşık 72 cm iken, dişi bir alman çoban köpeğinin yerden yüksekliği yaklaşık 64 cm civarında olur. Boyları erkekler de 100-110 cm arası, dişilerde ise 90 cm civarı olmaktadır.

Alman Çoban Köpeğinin belirgin özellikleri arasında, sivri kulakları başının ön kısmında dik ve önde paralel olarak durur. Genelde hızlı koşular sırasında kulakları geriye doğru yatık bir vaziyet alır. Boyunları heyecanlandıkları zaman uzar, hızlı hareket ederlerken yada takip etme esnasında kısalır. Kuyruk yapıları düzdür ve diz hizasına kadar uzanır.

Kahverengi siyah karışımı tüy rengi bulunmaktadır. Tüyleri uzun ve yumuşak olan Alman Çoban Köpeğinin görünüşü, siyahtan açık kahveye doğru ilerleyen tüy rengiyle kendinden söz ettirmektedir. Tüy yapılarına göre uzun tüylü ve kısa tüylü olmak üzere iki çeşit alman çoban köpeği vardır. Uzun tüy versiyonları uzun süre köpek ırkları statüsünde kabul görmemiş olsa da 2010 yılında alman çoban köpeklerinin bir türü olarak kabul edilmişlerdir.

Bazı bilimsel çalışmalar sonucunda kalçaları düşük alman köpeklerine mutasyon iddası ortaya atılmıştır. Bu iddiaya inanmayacaksınız ama köpek ve kurbağa karışımı bir canlı olduğu iddiasıydı. ”Yarı köpek, yarı kurbağa” terimi alman çoban köpekleri hakkındaki birçok konuşma ve konferansta dile getirilmiştir.

Alman Çoban Köpeği Çeşitleri
Her ne kadar uzaktan bile görsek cinsini tahmin edebilecek seviyede olduğumuz alman çoban köpekleri şekil ve görünüş itibariyle kendi aralarında 4 türe ayrılır.

1) Doğu Avrupa Alman Çoban Köpeği

Doğu avrupa alman çoban köpeği, alman çoban köpeklerine nazaran daha soğuk iklimlere ayak uydurması amacıyla üretilmeyi amaçlanan bir alman köpeği türüdür. Modern alman çoban köpeklerine nazaran bir çok kusuru olmayan ve Rusya’da çok popüler olan bir türdür. Kalça eğriliği neredeyse tamamen giderilmiş, soğuğa dayanıklı olabilmesi için kürkü daha kalın ve sık tüylerle kaplanmıştır. Dağlarda çobanlara eşlik etmesi ve evlerde de bakılabilir olması ticari amaçlı üretime geçmeyi zorlamıştır.

2) Kral Alman Çoban Köpeği

Kral alman çoban köpekleri, Amerika Birleşik devletlerinde modern alman çoban köpeğinin kusurlarının düzeltilmesi amacıyla üretilmiş bir ırktır. Üreticileri modern türün dezavantajlarını ortadan kaldırarak yeni bir ırk türü olarak bu türü üretmeyi amaçlamışlardır. Amerika’da çok yaygın olarak görebileceğimiz bu iri alman çoban köpekleri, orijinal ırktan farklılıklar göstermesi nedeniyle saf ırka olacak bir hakaret olarak görülmüştür.

3) Shiloh Alman Çoban Köpeği

Shiloh alman çoban köpekleri, 1970 yıllarında almanyadan alınan modern çoban köpeklerinin bazı kalıtsal özelliklerinin deformasyonu sonucu oluşturulmuş bir ırktır. Bir diğer ismi de ‘amerikan çoban köpeği’ olarak anılmaktadır. Klasik alman çoban köpeklerine nazaran daha iri boylu ve daha kuvvetli bir türdür. Kalçalarının ve diğer karakteristik özelliklerinin sağlamlığı onu 1990 yılında American Rare Breed Association (Amerikan nadir ırk derneği) tarafından kabul görülmesini sağlamıştır.

4) Beyaz Alman Çoban Köpeği

Beyaz alman çoban köpekleri ilk defa Amerika Birleşik Devletlerinde ortaya çıktı. İlk çıktıkları zamanlar genetiksel hastalık taşıdıkları gerekçesiyle anavatanı Almaya’da beslenmesi yasaklandı. Ancak Amerika ve Kanada’da yoğun ilgi görmeleri nedeniyle bi hayli üreticileri çoğaldı ve sonunda Uluslararası United Kennel Club tarafından 2003 yılında alman çoban köpeği ırkı olarak kabul edildi. Günümüzde nadir ırklardan olarak kabul edilen beyaz alman çoban köpekleri üretiminin ve denetimin kontrolü adına korunmaya alınmıştır.


Alman Çoban Köpeği Bakımı

Uzun ve sık tüylere sahip olan Alman Çoban Köpeğinin bakımında, tüy temizliğine dikkat etmek gerekir. Tüylerinin düzenli taranması, tüy dökülme riskini minimalize etmektedir. Köpeğinizi dönemsel olarak traş ettirmeniz hem tüylerinin daha sağlık çıkmasına, hemde mevsimlere göre daha rahat etmesini sağlar.

Köpeğinizi her ay 1 kere muhakkak yıkamalısınız. Aşırı yıkamalar tüylerdeki doğal yağ kaybına neden olabilir. Köpeğiniz ev dışında kalıyorsa yıkanmaya daha sık ihtiyaç duyabilir. Köpek yıkanması tüylerin sıklığına ve uzunluğuna göre farklı zaman aralıklarında yapılabilir.

” İstanbul içindeyseniz oldukça şanslısınız demektir. Tüm köpek cinslerini anestezi kullanmadan traş eden, senelerin verdiği deneyimle tüm müşterilerini memnun eden profesyonel ekibimizden hizmet alabilmek için Petzzkuaför sitemizden online randevu alabilirsiniz. ”

Ayda 1 kere veteriner kontrolüne götürülüp genel sağlık durumu bilgisi edinilmelidir. Bazı alman çoban köpeklerinde kalıtsal hastalıklar farklı nesillerde ortaya çıkabilir. Bu nedenle kontrollerini aksatamamakta fayda var.

Köpeğinizin bakımında bir diğer önemli etkende rutin olarak temizlik yapmanız. Yaz aylarında köpeğinizi her hafta yıkamalısınız. Kış aylarında havalar daha soğuk olacağı için köpeğinizin terleme ve kirlenme oranı da düşük olacaktır.

Günlük enerjisini atması için egzersiz ve koşu programları uygulanmalıdır. Düzenli şekilde yürüyüşe çıkarılması, fazla enerjisini atmasına ve daha uysal olmasına yardımcı olacaktır.

Alman Çoban Köpeği Beslenmesi

Alman Çoban Köpeğinin beslenmesi için özel diyet programları uygulanmalıdır. Kaliteli ve besin değeri yüksek köpek mamalarının tercih edilmesi, tüylerinin sağlıklı olması açısından önemlidir. Hayatı boyunca sadece özel kuru mama ve konserve mamaları tüketmesi gerekirken, tam olarak doyduğundan emin olunmalıdır.

” Alman çoban köpeği dostumuzun tabiki kaliteli mamalarla beslenmesi, sindirimsel olarak birçok hastalığın önüne geçmenizi sağlacaktır. İç parazit olayını tamamen ortadan kaldıran ve köpeğiniz için gerekli tüm vitaminleri içinde bulunduran köpek mamalarını, köpeğinizin yaşına ve cinsine uygun olarak Petzzshop online satış sitemizden gün içi kargo fırsatı ile temin edebilirsiniz. ”

Alman Çoban Köpeği Eğitimi

Alman çoban köpekleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğitime gayet uygun bir köpek türüdür. Sevimli ve sahibine itaatkar olmasının yanı sıra, eğitime ve bir koşula bağlanmaya muhtaçtırlar. Bu nedenle köpeklerinizi bu işi profesyonelce yapan ekiplere götürüp, onların yardımıyla, dostumuzla beraber yaşayabileceğiniz standartlara çıkabilmeniz gerekir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular