Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Altıncı ay sağlık kontrolü

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Sağlık kontrolü zamanı
Altı aylık olduğunda, kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçebilmesi için, yavru köpeğinize bir veteriner hekim randevusu almanız uygun olacaktır. Veteriner hekiminiz, yavru köpeğinizin büyüme ve gelişiminin yolunda gittiğinden emin olmak isteyecek ve bu nedenle onu tartarak genel bir sağlık değerlendirmesi yapacaktır.

Veteriner hekimler yalnızca rahatsız evcil hayvanlar için değildir
Bir evcil hayvanı yalnızca rahatsız olduğu zaman veteriner hekime götürdüğünüz günler geride kaldı. Yavru kedinizin yaşamının ilk aylarında yapılan düzenli sağlık kontrolleri, herhangi bir sorunun, ciddileşmeye fırsat bulamadan fark edilebileceği anlamına gelecektir. Pek çok klinik, tasmadan eğitime kadar her konuda tavsiye de sağlayacaktır. Veteriner hekime formunda ve sağlıklı bir yavru kedi götürmenin kazandırdığı ek ikramiye, yavru kedinizin oraya gitmeye alışacak olmasıdır. Kediler akıllıdır ve yalnızca enjeksiyonlar gibi 'kötü' şeyler yapılacağı zaman giderlerse, veteriner hekime yapılan korkutucu ziyaretleri hemen öğreneceklerdir.

Hazırlanma
Yavru kedinizin veteriner hekimi ilk ziyaretinden önce sinirli olmanız doğaldır; ancak endişelenmeyin, güvenli ellerde olacak. Küçük bir hazırlık, bu ziyaretin olumlu ve güven veren bir deneyim olmasına yardım edecektir.

İlk randevunuzu alırken, ilk ziyaret için hazır bulundurmanızı istedikleri bir şey olup olmadığını sormalısınız. Bu, veteriner hekiminize bağlı olacaktır. Yavru kediniz için tutulmuş olabilecek tıbbi kayıtları yanınızda götürmeniz kesinlikle iyi bir fikirdir. Ve evcil hayvanınız için sağlık sigortanız ya da tanıma çipi bilgileri varsa, bu belgeleri de yanınızda bulundurmalısınız.

Yavru kediniz için rahat bir taşıma çantası hazırlayın; kedi taşıma çantalarını evcil hayvan mağazalarında ve hatta bazı veteriner kliniklerinde bulabilirsiniz. Taşıma çantasına rahat bir battaniye yerleştirin ve hatta yavru kedinizin rahat ve sakin hissetmesine yardımcı olması için biraz özel feromon spreyi de kullanabilirsiniz.

Yavru kedinizin şimdiye kadarki yaşamına ilişkin soruları yanıtlamaya hazır olun. Yavru kedinize hangi tip mama veriyorsunuz? Yavru kediniz tembel ve yavaş mı, yoksa aktif ve oyuncu mu? Önceki sahibiyle beraberken herhangi bir aşı yapılmış, bağırsak kurdu, pire kontrolü ya da tedavileri uygulanmış olabilir mi? Unutmayın ki, bu sizin için de veteriner hekime soru sorma fırsatıdır. Açıklamanız gereken herhangi bir şey var mı, emin değil misiniz? Veteriner hekiminiz, size güvence vermekten ve tavsiyede bulunmaktan mutluluk duyacaktır.

Neler olacak?
Randevu saatinden biraz daha önce ulaşmaya çalışın. Dolduracağınız formlar gibi bazı evrak işleri olabilir. Bunun ardından, personelden bir kişi sizi ve yavru kedinizi, muhtemelen yavru kedinizin vücut sıcaklığı ve kilosundan oluşan ilk ölçümlerinin yapılacağı bir muayene odasına götürecektir

Daha sonra veteriner hekiminiz, yavru kedinizin fiziki muayenesini yapacaktır. Veteriner hekimlerin çoğu yavru kedilerle dostluk kuracak ve onu okşayıp yumuşak bir sesle konuşarak, kontrollerine başlamadan önce rahatlamasına yardımcı olacaktır. Veteriner hekiminiz, bunun ardından onun tüm vücudunu kontrol edecek, herhangi bir rahatsızlık ya da anormallik belirtisi olup olmadığını araştıracaktır. Bu aşamada muhtemelen size bazı rutin sorular soracaktır ve herhangi bir sorunuz varsa, siz de ona sorabilirsiniz. Araştırma sonuçları doğru mamanın yavru kedinizin sağlıklı gelişimi açısından yaşamsal önem taşıdığını gösterdiğinden,yavru kedinizin beslenme alışkanlıklarıve gereksinimlerini de anlatabilirsiniz.Sohbetiniz, veteriner hekimin yavru kedinizi tanımasına, kedinizin yaşamı boyunca sürmesi gereken güvene dayalı bir ilişki kurmasına yardımcı olacaktır. Ayrılmadan önce, yavru kedinizin yeni tıbbi kayıtlarını ve veteriner hekimin reçete etmiş olabileceği herhangi bir mama ya da ilacı almayı unutmayın.Artık yavru kedinizi eve götürme zamanı.Tamamen hakettiği uykuya dalmadan önce, ona bir ödül bisküvisi vermekten ve kucağınıza alıp okşamaktan çekinmeyin - oldukça uzun bir gündü!

Onu neyle beslemeliyim?
Veteriner hekiminiz, yavru köpeğinize verdiğiniz mamayla ilgilenecek ve gerekli olabilecek ya da önerebileceği herhangi bir değişiklik konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Veteriner hekiminiz, kısırlaştırılmış evcil hayvanlar için formüle edilmiş, yüksek kaliteli bir mamaya geçmenizi önerebilir. Bu, yavru köpeğinizin uzun dönemdeki sağlığı için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Yavru köpeğiniz erkekse, çevrede dolaşma isteği ve başka köpeklerle kavga etme eğilimi de dahil olmak üzere, bölgesiyle ilgili alışkanlıkları önleyecktir. Dişi yavru köpeklerde, kısırlaştırma, rahim enfeksiyonları ve meme tümörleri riskinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Mikroçip yerleştirme
Düşünebileceğiniz bir başka yöntem de mikroçip takılmasıdır. Gözle görülmeyecek kadar minik olan bu cihaz kolayca takılmaktadır ve yavru köpeğinizin kaybolması durumunda kolayca bulunacağı konusunda içinizin rahat olmasını sağlayacaktır.

Evcil Hayvan Sigortası
Yavru kediniz rahatsızsa, endişelenmelisiniz ve isteyeceğiniz son şey, tıbbi bakımın maliyeti konusundaki endişenin neden olduğu ek strestir. Bu nedenle, pek çok evcil hayvan sahibi evcil hayvan sigortası yaptırmayı tercih etmektedir.

Poliçeleri ve fiyatları karşılaştırarak biraz araştırma yapmak önemlidir ve erişiminiz varsa, internet bunun için çok iyi bir kaynaktır.

Evcil hayvan sigortasının rutin sağlık bakımını kapsamadığını ve herhangi bir şey imzalamadan önce 'satır aralarını' okumanın çok önemli olduğunu unutmayın.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular