Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Australorp Tavuk

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
37
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Güncel olarak bir yılda en çok yumurtlayan tavuk cinsi unvanını 364 yumurta ile elinde bulunduran Australorp tavuğu yeni başlayanlar için önerilen cinslerden biridir. Hem insan dostu olmaları hem de fazla miktarda yumurta vermeleri tercih sebebi olmaktadır. Ülkemizde astrolog tavuk olarak da bilinir.

Adından da anlaşılabileceği üzere Avustralya menşeili bir cinstir. Australorp tavuk özellikleri arasında en bilineni genellikle yumurta tavukları olarak kullanılmalarıdır. Yılda ortalama 250 yumurta verebilmektedirler. Elinde bulundurduğu rekor sebebiyle yılda 300-320 yumurta verebildiği söylenmektedir ancak günümüzde bu pek görülmemektedir. Yumurta renkleri açık kahverengidir.

Yumurtlamaya 20 haftalıkken başlar. Ancak 5 yıla kadar verimli bir şekilde yumurta verebilir. Bu özelliği ile diğer tavuk ırkları ile ayrışmaktadır. Ancak hastalıklara ve hava koşullarına direnç konusunda Sussex ve Ligorin kadar başarılı değildir.

Australorp tavuk fiyatları satıcısına göre 50-60 liradan başlamaktadır. Tabi bu fiyat tavukların büyüklüğüne göre de değişmekte.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular