Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Bataklık düdükçünü

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Scolopacidae familyasından Tringa stagnatilis-Marsh Sandpiper Küçük, çok ince yapılı, zarif ve iğneye benzer gagalı, uzun bacaklı, tatlı su kenarlarında yaşayan bir kıyı kuşudur. Yeşilbacağa benzer, ancak ondan daha küçük, bacakları daha uzun ve ince, gagası ise düzdür. Orman düdükçününden daha ince yapılıdır, bacakları daha yeşildir ve daha uzun boyludur. Yazın erişkinin üst tarafında siyahımsı noktalar ve böğründe belli belirsiz benekler vardır. Kışın daha açık renkli ve desensizdir. Gencinin üst tarafı daha kahverengidir.

Tringa stagnatilis – Bataklık Düdükçünü: Boy 22-24 cm. T. totanus’a benzer, ancak ondan daha küçük, bacakları daha uzun ve ince, gagası ise düzdür. T. glareola’dan daha ince yapılı bacakları daha yeşil ve daha uzun boyludur.
Yazın ergininin üst tarafında siyahımsı noktalar ve böğründe belli belirsiz benekler yer alır. Kışın daha açık renkli ve desensizdir.
Gencinin üst tarafı daha kahverengidir. .
Habitatı
Kars ilinde göç esnasında görülmüştür,Ankara Mogan gölünde de göç zamanında az sayıda
gözlenmektedir.Zonguldak ilinde de göç döneminde gözlenmiştir.

Geniş ve hafif meyilli ovalık alanlarda,nehir geçen vadiler ve çöküntü alanlarda, çoğunlıkla açık sulak alanlar,nehir ve göllerin hemen yanıbaşındaki yerlerde, tatlısu lagünleri ve buna bağlantılı alanlarda ve hatta dahada küçük alanlarda bile hayatta kalabilir.
Yayılışı
Rusya’nın kuzey taraflarında kuluçkaya yatar; Afrika’da kışlar; hemen hemen bütün bölgelerimizde (Ankara (Mogan Gölü), Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kayseri (Sultansazlığı), Kars, Mersin, Niğde (Akkaya ve Bucakçayır dahil) ve Rize’deki sulakalanlarda) ve göçerken daha çok göllerin çamurlu kıyılarında görülür
Beslenme
Özellikle omurgasız böcekler, kıyılarda sığ sularda ki kabuklular.Bunları almak için ince uzun gagasını yukarıdan suya doğru ok gibi kullanır ama nadir olarak gagayı suda sağdan sola ve aksi yöne sallayarak da kullanır.
Biyolojisi
Yalnız başına yada küçük gruplar halinde kuluçkaya yatarlar.Üreme döneminde tek eşli davranırlar.Heriki ebeveynde yavrularla ilgilenir.
Göçü
Göçmen bir türdür.Birbirine yakın geniş sulak alanları takip ederek uzun rotalar takip eder. Kışları Afrika'nın ılıman paralellerinden G.Asya'da Vietnam, Endonezya hatta Avustralya'ya dek.En büyük popülasyon Rusya'da bulunduğundan en büyük göç hareketininde bu topraklardan Karadeniz üzerinden gerçekleştiği bilinmektedir.
Popülasyonu
Latvia ,Rusya, Polanya, Belarus, Finlandiya, Litvanya, Ukrayna ve Romanya toplamında tahmini 100.000 civarı çift olduğu düşünülmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular