Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Bernese Dağ Köpeği

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Bernese Dağ Köpeği köpek ırkları arasında hem en eski hem de en pahalı köpek ırkları arasında gösterilmektedir. Ana vatanı Alpler olmak üzere İsviçre dışında pek çok ülkede de bulunmaktadır.

Sürülerin otlatılma süreçlerinde görevlendirilmiş olan köpekler, sosyal hayat içerisindeki pek çok görev içerisinde başarılı bir şekilde yer almaktadırlar. Hem zeki hem de çalışkan olmaları ile ün saldıkları için en çok tercih edilen köpek ırklarında ilk sıralarda yer almaktadır.

Temel Özellikleri
Bernese Dağ Köpeğinin belirgin özellikleri çalışkan ve görev bilincine sahip olmalarıdır. Bu iki özelliğin yanı sıra oldukça güçlü ve farklı iklim koşullarına uyum sağlayabilir nitelikte oldukları bilinmektedir.

Doğal yaşam içerisinde kendilerini koruyarak yaşayabildikleri gibi ev içerisinde de uygun koşullar ile yaşayabilmektedirler. Evde yaşamaları için öncelikle sabırlı ve nazik bir biçimde ve yaşamına alıştırılmaları gerekir.

Görünüş ve Yapısı

Bernese Dağ Köpeğinin görünüşü alacalı ve kıvrımlı tüyleri ile sevimli bir yapıdadır. Çok heybetli olmamalarının yanı sıra büyük köpekler arasında gösterilmektedir. Enerjik oldukları için genellikle kilolu olanlarına çok fazla rastlanmamaktadır.

Karakter Özellikleri
Bernese Dağ Köpeğinin karakteri bakımından uyumlu ve iyi ilişkiler kuran bir yapıya sahiptir. İnsanlar ile çok sadık bir dostluk ilişkisi kurar ve etrafında ilişki kurduğu insanları koruma eğilimine girerler.

Sosyal yaşamla uyumlu oldukları kadar çalışma şartlarında da çok başarılı bir köpek ırkıdır. Birbirinden farklı olan pek çok görevi başarıyla tamamlarlar. Eski Avrupa’da süt arabalarının taşınması ya da sürülerin otlatılmasında Bernese Dağ Köpeği tek tercih olarak var olmaktaydı.

Bakımı
Bernese Dağ Köpeğinin bakımı kolay bir biçimde yapılabilir. Ev ve doğal yaşama uygun bir kürkleri olduğu için herhangi bir kırpma yapılmasına gerek olmamakta fakat haftada birkaç defa hijyenin sağlanması için taranması gerekmektedir.


Beslenmesi
Bernese Dağ Köpeğinin beslenmesi doğal besinler ile sağlanabilir. Alternatif olarak köpeğin tercih edeceği mamalardan da birisinin kullanımı uygundur. Fakat enerjik bir köpek olduğu için ev yaşamına uyum sağlamaları adına enerjiyi daha fazla arttıracak içerikte mamaların seçilmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular