Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Bir kuşun genel görünümü.

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Evimizde kanarya beslemeye karar verdiğimiz zaman ilk sorunumuz sağlıklı ve istediğimiz cinste kanaryayı nasıl alacağız konusu olacaktır.Alacağımız kuşta aşağıdaki temel özellikler bulunmalıdır.
· Sağlıklı oluş
· Güzel görünüm, renk
· Güzel ötüş
· Üretime elverişli olması
Kuş dış görünüm olarak sağlıklı, parlak tüylü ve hareketli olmalıdır. Tüylerini kabartmış, kamış üzerinde düşkün bir vaziyette hareketsiz duran kuşların sağlık sorunu olabilir, dikkat edilmelidir. Hareketleri canlı, seri olmalı, yem yemesi su içmesinde kanat çırpışlarında anormal bir durum gözlenmemelidir. Gözler sağlıklı bir kuşun en önemli belirtisidir. Gözleri canlı bakmalı ve ışığa karşı duyarlı olmalıdır. Sağlıklı kanarya çevresinde olup bitenlere karşı duyarlıdır,kafesinde sürekli hareketlidir,ötücüdür ve yeme isteklidir.Kuşu elimize alıpta karın tüylerini üflediğimiz zaman karın derisinin rengi sarımtrak olmalıdır,göğüs,kanat altları,diğer kısımlarının derisi aynı renkte olmalıdır. Kanarya hastaysa kafeste hareketsizdir,kafesin bir köşesinde tüylerini kabartarak öylece uyuklar,hareketlerimize karşı duyarsızdır,ötüşe isteksizdir,karnının derisi incelendiğinde renginin koyu kırmızı,mor,vişne renginde ve şişkin olduğu görülür.Bu hallerdeki kanaryayı almaktan kesinlikle kaçınmalıyız.Kanatları kontrol edilerek kırık, eksik tüy ve tüy dökülmesi gibi rahatsızlıklara dikkat edilmeli ve kanat altında yaşayan asalak hayvanlara ( bit vs.) ait bir belirti , kızarıklık olmamalıdır.

Kuşun dışkısı gözlenmeli, (tecrübe ile elde edilebilecek bir konu olmasına rağmen) çok sulu, çok katı, koyu renkli dışkılarda sağlıksız bir kuşun işareti olabilir.

Kanaryanın yaşını anlamak için ayaklarına bakmamız gerekir.Genç kanaryaların ayakları ince yapılıdır,pürüzsüz,kabuksuz ve parlaktır,arka parmakları kısadır. Kanarya yaşlandıkça ayakları kalınlaşır,arka parmakları uzar,kaba bir görünüm alır,pullanır ve parlaklığını yitirir. Kuşun kamış tutuşunda bir anormallik gözlenmemeli, kuşun bir ayağını içeri çekerek tünemiş olması ayağında bir rahatsızlık olduğunun işareti olabilir. Ayağında gözle görülebilecek tortular, beyazlaşmış yada fazla katmanlar, ayağın durumuna göre nispeten incelmeler de kuşun ayağında bir sorun olabileceğinin işaretidir. Kanaryanın cinsini anlamak için yine karın tüylerini üflememiz gerekir.Erkek kanaryanın uzvu daha sivrice ve aşağıya doğru sarkıktır.Çiftleşme zamanında daha da sivrilir ve aşağıya sarkar.Dişi kanaryanın uzvu ise yuvarlakça ve vücudu istikametinde düz devam eder,çiftleşme zamanında şişme görülür. Eğer alacağınız kuş 10 aylıktan küçük ise cinsini anlamanız oldukça zorlaşacaktır.anlamanız için kuşun hareketlerini takip etmeniz gerekmektedir.

Kanaryayı sonbahar ve kış ayları olan Kasım,Aralık,Ocak,Şubat aylarında almak daha isabetli olacaktır çünkü bu aylarda kuş tüy dökümünden çıkmış ,normal ötüşüne başlamış,sağlığına kavuşmuştur.Diğer aylar tüy dökümü ve kuşların kızgın olduğu çiftleşme mevsimidir .Bu dönemlerde kuş hakkında yanlış izlenimler edinebilirsiniz.Doğum tarihi ve aile soy kütüğünün öğrenmeniz iyi olacaktır.Kuşun çok yağlı olması, tüm canlılarda olduğu gibi, bir sağlık değil hastalık ifadesidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular