Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Border Collie

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Border Collie ırkının ortaya çıkışı İngiltere ve İskoçya bölgesi arasında yer alan dağlık kesimlerde koyunların sürülmesi amacıyla olmuştur. Fakat görüntüsü itibariyle pek çok ünlü ve siyasi ismin ilgisini çekmesi nedeniyle günümüzde evcilleştirilen köpekler arasında yer almaktadır.

Bu köpek ırkı, hareketli ve enerji dolu köpekleri sevenler için en iyi öneridir. Birlikte oyu oynayıp keyifli vakitler geçirmek için iyi bir arkadaş olarak tanınmaktadır.

Temel Özellikleri
Border Collie’nin belirgin özellikleri akıllı ve uyumlu olmalarıdır. Akıllı bir ırk olmaları nedeniyle değişik ortamlarda da uyum becerisini yüksek seviyede gösterirler. Enerjik olmalarına rağmen bu özellikleri sayesinde evde de yaşayabilirler.

Eğitim almaya yatkın bir köpek türüdür. Disiplinli bir eğitimden geçtikten sonra istenen davranışları kolay bir biçimde uygulayabilirler.

Görünüş ve Yapısı

Border Collie’nin görünüşü siyah kürkü ve göğüs bölgesindeki beyaz yelesi sayesinde çok estetiktir. Sevimliliği görüntüsünden de belli olan bu köpek ırkının aynı zamanda atik yapısı sayesinde güçlü bir kas sistemi olduğu bilinmektedir.

Karakter Özellikleri
Border Collie’nin karakteri çoğunlukla arkadaş canlısı ve oyun sever olarak adlandırılır. Oyun oynarken enerjilerinin büyük bir kısmını atan bu ırk, açık alanda özgürce koşma ihtiyacını da çok yoğun hissetmektedir.

Oldukça akıllı bir köpek olması nedeniyle öğretilen şeyleri hızlı bir biçimde kavrayıp uygulamaktadır. Bu sayede ev içerisinde nasıl yaşanması gerektiği de uygun teknikler ile öğretilebilmektedir.

Bakımı
Border Collie’nin bakımı esnasında tüylerin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Tarama işlemlerinde tüy dökülmesi yaşanabileceği için bu esnada yere bir örtü serilerek tüylerin farklı yerlere uçması engellenmelidir.

Haftada üç defadan fazla taranmaya uygun olan tüyleri, mevsimsel olarak daha fazla dökülebilmektedir. Bu nedenle mevsimsel dönüşlerde tarama sıklığının arttırılması önerilmektedir.

Bu köpek ırklarının evde yaşaması durumunda daha sağlıklı ilişkiler yürütebilmek için her gün dışarı çıkarılması önerilmektedir. Aksi durumda enerjisini atamayacağı için etrafa zarar verebilir.

Beslenmesi
Border Collie’nin beslenmesi için köpeğin özel sağlık durumunun yanı sıra yaşına uygun olan mamaların tercih edilmesi gerekmektedir. Doğal besinlerden de ara sıra tüketimine izin verilse de ana öğünün mama olarak sürdürülmesi önerilmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular