Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Büyük dağbülbülü

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Kanatları kırmızısı kahverengi çizgili olan serçeden iri ve gri bir kuştur. Kafa, boyun ve göğsü gridir. En belirgin özelliği boynundaki beyaz noktadır. Erkek ve dişi aynı renktedir fakat gençlerin boynunda beyaz nokta bulunmaz. Gagaları sivri ve incedir. Ayakları kırmızı kahverengidir


Habitatı
Avrupa ve Asya'nın 1800-4000 metre civarında dağlarda bulunurlar. Orman sınırının üstündeki bitki örtüsü az olan kayalık arazileri tercih ederler. Kışın daha alçaklardaki çimenlik arazilere ve hatta yüksek yerleşim birimlerinin yakınlarına inerler.
Yayılışı
Orta ve doğu Karadeniz, orta Anadolu'nun kuzey ve doğusundaki ormanlarda, Doğu ve GÜneydoğu Anadolu'nun ormanlık bölgelerinde bulunur.
Beslenme
Genç bireyler sadece böcekler ile beslenirler. Olgunlaştıkça bitki ve tohumları da menülerine eklerler. Kışın beslenmek için yüksek yerleşim birimlerinin yakınlarına gelirler.
Biyolojisi
Genelde kayalar içindeki çatlaklara bazen de taşların altına ve çalıların içine yuva yaparlar. Yuvalarını görmek oldukça zordur. Yuva kendi başına duracak kadar sağlam değildir ve yerinde çıkarıldığında parçalanır. Kuluçkalama dönemi mayıs ortasından temmuza kadar sürer. Kuluçku süresi 15 gündür. Dişi ve erkek değişmeli olarak kuluçka görevini üstlenir. Bazı çiftler senede iki defa kuluçka yaparlar. 3 ile 5 adet aynı renkte yumurtaları olur.
Göçü
Yerleşik bir kuştur fakat kışın daha alçak irtifalara inerek sınırlı bir göç yaparlar. Ekim-Kasım gibi alçalıp Nisan'da tekrar dağa çıkarlar.
Popülasyonu
Avrupa'da 200,000-330,000 birey olduğu tahmin edilmektedir.
Davranışları
Vahşi bir kuş değildir, ürkütmeden yaklaşması kolaydır. Sürekli ve dalgalı bir uçuşu vardır. Yemek artıkları için dağcılara yaklaşırlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular