Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Büyük karasırtlı martı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
ülkemizin ve dünyanın en büyük kıyı martı türüdür. Üst tarafı siyahımsı, başı ve gövdesi beyazdır. Kanat ucunda kara sırtlı martıdan daha fazla beyazlık vardır. Kırmızı benekli, sarı renkli gagası çok kalın, bacakları beyazımsı ya da açık pembedir. Başı oldukça büyük başı kışın beyaza yakındır, yavaş yavaş daha kahverengiye doğru solan sırtı ve kanatları ile güçlü bir kontrast oluşturur. Ergeni başlangıçta açık renklidir, sırtı siyahımsı ve belirgin desenli gagası ise beyaz yüzüne karşılık çok büyük ve siyahtır; kanat üstü açık renktir, sekonderleri üzerinde oldukça koyu kahverengi bir çizgi vardır, dış primerleri koyu renktir, köşenin gerisinde açık renkli çok belirgin bir leke vardır; kuyruk bandı dar, kuyruk dibi beyazdır. Genci kuzey gümüş martısından daha açık renklidir ve sırtı daha desenlidir. Uçuşta gümüş martıdan daha yavaş ve hantaldır.Boynu da başı gibi büyük kalıncadır...


Habitatı
Kayalık deniz kıyıları açık sular ve nadiren iç sularda görülür.Büyük kara sırtlı martı açık denize, nehir ağızlarında, kayalık ve kumlu sahilleri sever. Büyük sularda ya da iç alanlarda da bulunabilir.
Bu tür adalara ve tepeleri ırkları ve tercih yuvalamayı sever...
Yayılışı
Ülkemizin kıyı kesimlerinde kışın görülür bunun dışında; iskandinav yarım adasında yerlidir ve yarım adanın kuzeyinde yazın görülür, kuzey avrupa kıyılarında ise kış göçmenidir kuzeydeki adalarda yerlidir. Diğer ismi büyük siyah martı.
Beslenme
Genel olarak balık ve diğer su canlılarıyla beslenmesine rağmen çöplüklerde de beslenir öyle olucakki bulunan bazı martı peletlerinde plastik parçaları, alüminyum folyo, kemikler ve iplik parçaları bulunmuştur.Büyük karasırtlımartı, diğer sömürgeci yuva yapan deniz kuşları ve martıların ciddi yırtıcısı olabilir...
Büyük kara sırtlı martı omnivordur ve çok fırsatçı olur. Bu yumurta ve küçük martı, deniz kuşları ve ördekler gibi diğer türlerin civcivleri için büyük bir avcıdır. Çok agresif ve yetişkin kuşları da öldürmekten çekinmez .
Bu kuş kıyısında ya da su yüzeyine yakın avını yakalar.Bunları veya kabukları açık çatlamak üzere sert bir yüzeye bırakarak yumuşakçalar ve büyük yumurtayı yüksekten atar parçalar,tipik yöntemi kullanır.
Büyük kara sırtlı martı gibi balık, yetişkin ve genç kuşlar ve yumurta, deniz omurgasız, böcekler, çöp, leş ve çilek gibi gıda çeşitli beslenir.
Bu agresif yırtıcı yetişkin kuşları öldürebilir. Aynı zamanda bu tür kemirgenler, tavşanlar, sıçanlar ve fareleri de avlar ve İzlanda'da hatta genç kuzular gibi memelilerle beslenir...
Biyolojisi
Üç ya da dört yıl içinde sırtı siyahlaşır. Gagası başlangıçta açık yeşil-kahverengi renkli ve siyah bantlıdır, daha sonra gagası sarı renge dönerken ucuna yakın bölümü kırmızı ve siyah renk alır. 4-5 yılda erginliğe ulaşırlar. Sesi boğuk ve pes bir ‘ovk-ovk-ovk’; ötüşü kuzey gümüş martısından daha kısa ve gürdür ve ‘kahkahaya’ benzer. Enyaşlı bireyler 23 yıl 3 ay, 20 yıl ve 18 yıl 9 ay yaşamıştır. Nüfuslar, artmakta ve güneye doğru genişlemekte, bu olay neredeyse 100 yıl boyunca meydana gelmektedir.
Kadın 1-3-zeytin yeşilimsi veya kahverengimsi yumurta bırakır. Kuluçka her iki ebeveyn tarafından paylaşılan, yaklaşık 27 gün sürer. Chicks aşağı göze çarpan siyah noktalar ile soluk gri ile kaplıdır. Her ikisi de yetişkinler tarafından beslenir. Onlar 2-3 hafta kuluçka sonra yuvasını terk eder ve yavrular 7-8 hafta sonrası uçmak mümkündür...Üreme sezonu kuzeydeki bölgelerde Mayıs ayı ortasına aralığında güney bölgelerinde ise Nisan ayı başlarında meydana gelir.
Çatılarda yerel sırtlar, mostralardan ve pinnacles ve üzerinde büyük kara sırtlı martı yuva yaparak üreme hızlanır. Yuva hantal, kumlu otsu veya kayalık toprak zemine kazınmalıdır. Bu kaya veya bitki örtüsü sığınma yakındır. Kuru otlar ve yosunlar ile yapılır. İç gibi tüyler, plastik, ip, bitki örtüsü ve diğer çeşitli öğeleri gibi malzemeler birkaç tür ile kaplıdır.Uçuş oldukça güçlü ve yavaştır...
Göçü
Ülkemizde kış göçmenidir; iskandinav yarım adasında yerlidir ve yarım adanın kuzeyinde yazın görülür, kuzey avrupa kıyılarında ise kış göçmenidir kuzeydeki adalarda yerlidir.
Popülasyonu
Açıklama Biyoloji Menzil Yetişme ortamı Statü Tehditler Koruma Daha fazlasını bul Sözlük Kaynaklar Baskı factsheet
Büyük kara sırtlı martı açıklaması

Krallık Animalia
Filum Chordata
Sınıf Aves
Sipariş Charadriiformes
Aile Laridae
Cins Larus (1)
Martı büyük, büyük kara sırtlı martı (Larus marinus) nedeniyle agresif beslenme alışkanlıkları bir "acımasız tiran" olarak tarif edilmiştir hakim yırtıcı olduğunu. Bu güçlü kuş hassas bir pembe renk var, büyük, sarı, kırmızı uçlu tasarı, güçlü bacaklar ve geniş, perdeli ayakları ile kalın set gövdeye sahip. Meme ve baş beyaz karlı ve siyah sırt ve kanatları tezat oturmak (3) (4) (5).

Genç Büyük siyah-destekli martılar yetişkin bu konuda çekmeden önce birkaç tüyleri değişikliklere uğrarlar. Immatures da benekli, ama farklı bir beyazımsı baş ve göğüs var iken İsnat koyu uçlu, soluk tasarı ile, ağır beyaz beneklenme kahverengi soluk (2).

Ayrıca şöyle bilinir Büyük siyah-destekli martı. Fransız Goéland marin. Boyut Süre: 68-79 cm (2) Wingspan: 1,52-1,67 m (2) Ağırlık 1,4-2,3 kg (2) Daha "
İlgili türler
Ince gagalı martı (Larus genei)
Ince gagalı martı
(Larus genei)
Akdeniz martısı (Larus melanocephalus)
Akdeniz martısı
(Larus melanocephalus)
Küçük martı (Larus minutus)
Küçük martı
(Larus minutus)
En
Büyük kara sırtlı martı biyoloji

Bir ile bir fırsatçı yırtıcı ve çöpçü omnivordur diyet, büyük kara sırtlı martı yemek değil çok az vardır. Bu balıklar, kuşlar, küçük memeliler, böcekler, yumurta, çilek, beslenir leş gibi hastalıklı kuzular gibi ve bazen bile büyük yırtıcı (1) (2) (5) (6). Küçük av öğeleri yutulmak, ancak daha büyük öğeler tüketilen önce kesildi. Gibi Harder gıda maddeleri, yumuşakçalar ve yumurta, açık onları kırmak için sert yüzeylerde düştü (2) (7).

Büyük kara sırtlı martı yemler tek başına ya da gruplar halinde, kıyı denizde uzaklarda için (5). Bu martı ve diğer Seabird türlerinin gruplar sık sık av bolca olduğu bölgelerde toplamak, ya da yüzeye kadar zorla balık yemek için kambur balinalar (Megaptera novaeangliae) izleyin. Prey diğer kuşlardan korsan ve çöp döker yaşlandırma (5) (7).

Büyük kara sırtlı martı çifti ringa martı (Larus argentatus) ile kolonilerin yuvalama ile Mart veya Nisan ayında üreyen oluşturur ve bazen diğer türler ile (2) (5). Hem erkek hem de zemine birkaç yuvalar kazıyın, ancak hakim rüzgar en iyi barınak ile yuva sitesi, bir günlük ya da kaya gibi genellikle büyük nesnenin arkasında, seçilir. Yuva sonra çim, yosun ve deniz yosunu ile doldurulur (2) (5). Bir ila üç yumurta Nisan sonu ve geç Haziran tarihleri arasında, altı günlük bir süre içinde serilir. Yumurta vardır kuluçkaya onlar yumurtadan sonra yemek için yiyecek arama ve genç korunması arasında değişen, civciv bakımı devam ikisi yetişkin kuşlar tarafından en fazla 28 gün için. Civcivler yedi ya da sekiz hafta sonra tüylenmek, ama en fazla altı ay için yetişkinler tarafından bakılmaktadır. Cinsel olgunluk dört ya da beş yıl ulaşılır (5).

En
Büyük kara sırtlı martı aralığı

Büyük kara sırtlı martı kuzey Avrupa ve kuzey Rusya kıyı yanı sıra Kuzey Amerika ve Orta Amerika'nın doğu kıyılarında meydana gelir. Büyük siyah-siyah destekli martı da bu arada Kuzey Afrika ve Güney Asya kıyılarını ziyaret gibi ABD'nin Büyük Göller gibi bazı iç denizlerde ya da göllerde, etrafında bulunan (1) (2).

Daha "
Benzer bir yelpazede Türler
Holly-yapraklı naiad (Najas marina)
Holly-yapraklı naiad
(Najas marina)
Sago pondweed (Stuckenia pectinata)
Sago pondweed
(Stuckenia pectinata)
Ortak su muz (Alisma plantago-aquatica)
Ortak su muz
(Alisma plantago-aquatica)
En
Büyük kara sırtlı martı yaşam

Büyük kara sırtlı martı gibi göller, göletler, alanları ve bozkır olarak kayalık ve kumlu kıyılarında ve haliçlerde yanı sıra iç habitatların dahil olmak üzere kıyı habitatlarının, çeşitli bulunur. Bu ücretsiz ya da bitki örtüsü adalar, kum tepeleri, düz yüzeyli yığınlar, bina çatıları olarak karasal yırtıcılar, büyük ölçüde ulaşılmaz ve bazen tuzlu bataklık adalarda çalıların arasında bölgelerde ürerler (1) (2) (5) (6). Kış aylarında, büyük kara sırtlı martı genellikle beslemek için çok denize gitti (7).

Daha "
Benzer bir yaşam bulunan Türler
Damara sumru (Sterna balaenarum)
Damara sumru
(Sterna balaenarum)
Benekli foku (Phoca largha)
Benekli mühür
(Phoca largha)
Kahverengi skua (Stercorarius lonnbergi)
Kahverengi skua
(Stercorarius lonnbergi)
En
Büyük kara sırtlı martı durumu

Büyük kara sırtlı martı IUCN Kırmızı Listesinde Least Concern (LC) olarak sınıflandırılmıştır (1).

IUCN Kırmızı Liste türleri durumu - Az Endişe

En
Büyük kara sırtlı martı tehditler

Tarihsel olarak, büyük kara sırtlı martı şapka yapımında ticarette kullanılan kendi yumurta ve tüyler için hasat edildi ve bu türün bu sömürünün bir sonucu olarak, ürün gamını büyük parçalar çıkarıldı (7). Ancak bugün, insan varlığı ve yapay yuvalama siteleri gibi kentsel çevrelerin kullanımına onun adaptasyon büyük kara sırtlı martı hızla sayısı ve aralığı artmasına neden olmuştur. Şimdi yaygın ve bol türdür ve sayıları genellikle bu uçaklar ile çarpışmaları riskleri bir haşere türleri, özellikle yakın havaalanlarından olarak görülüyor bazı alanlarda yüksek seviyelere yükselmiştir ve bu üzerine öncedir bazı kıyı bölgelerinde ve adres nadir deniz kuşları ile yarışıyor (5).

Büyük kara sırtlı martı bilinen hiçbir büyük tehditler olmasına rağmen, kirlenmiş av ile yutulur toksik kirletici, yüksek düzeyde, genellikle üreme başarısını azaltan, birey ve yumurta bulunur. Yetiştirme da maruz kalma ve avlanma savunmasız bırakarak, yumurta terk edilme yol açabilir insan bozukluğu, tarafından kesildi. Büyük kara sırtlı martı da Danimarka'da spor avlanan (1) (6).
Bu türün göç hareketleri, yüksek Arctic yetiştiricileri kış için güneye göç ancak güney yetiştiriciler sadece kısa mesafelerde dağıtma (del Hoyo ve ark., 1996) ile, onun aralığı boyunca değişir Davranış. Üreme sezonu türlerin diğer türlerin veya küçük karma türler kolonilerinde kolonilerin ortasında yalnız çiftleri iç içe olan-Nisan başında veya Mayıs ayı ortalarında başlar (del Hoyo ve ark., 1996) kadar 50-100 birey (1990 Richards) ve (örneğin ringa Larus argentatus ile birlikte) (del Hoyo ve ark., 1996), uygun bir yerde (Richards ve 1990). Sonbahar göçü (Ekim-Kasım peaking) ve üreme gerekçesiyle geri dönüş göçü Mart ve Nisan (Olsen ve Larsson, 2003) arasında oluşur Temmuz ve Kasım ayları arasında gerçekleşir. Üreme sezonu dışında türler ölçüde sokulgan olan (Olsen ve Larsson, 2003)., Kayalık veya kumlu sahillerini, nehir ağızlarında ve kıyıda ve deniz suları yaşar vegetated adalar, tepeleri, düz yüzeyli yığınlar, kayalık kıyıları üzerinde üreyen türler Habitat (del Hoyo ve ark., 1996), düz plajları (Kar ve Perrins 1998) ve saltmarsh adalar (del Hoyo ve ark., 1996). Türler de büyük tatlı su gölleri ve nehirleri (Kar ve 1998 Perrins), alanlar ve açık bozkıra adacıklar dahil bozulmamış iç siteleri üzerinde doğurmak olabilir (del Hoyo ve ark., 1996). Türleri Diyet omnivordur ve fırsatçı ise, kendi diyet balık oluşan yetişkin ve genç kuşlar, kuş yumurtaları, memeliler (örneğin tavşan, lemmings, sıçan ve fareler), böcekler, deniz omurgasızları (örn yumuşakçalar), leş ve (del Hoyo ve ark., 1996) reddediyorum. Damızlık sitesini yuva sığ fincan çim, yosun ve deniz yosunu inşa ve kum, çimen veya bitkilendirilmiş adalar, kayalık sırtlar ve mostralarda, tepeleri çıplak kaya yüzeylere (del Hoyo ve ark. 1996), saltmarsh düz plajları (Kar ve Perrins 1998) ve adalar arasında konumlandırılmış bodur (del Hoyo ve ark., 1996). Türler de olabilir böyle büyük tatlı su gölleri ve nehirleri (Kar ve 1998 Perrins), alanlar ve açık bozkıra adacıklar (del Hoyo ve ark., 1996). Yönetim bilgi Baltık Denizi'ndeki bu türün üreme yoğunlukları olarak rahatsız iç sitelerinde yuva küçük deniz damızlık adalar tanıttı yuva yırtıcı Amerikan vizon Neovison vison uzaklaştırılması (Nordstrom ve ark. 2003) tarafından etkilenmemiştir. Türler nedeniyle yırtıcı ve fırsatçı diyet diğer kuş türleri için bir tehdit olarak kabul edilir (del Hoyo ve ark., 1996). Gerekçe
Bu tür (aralık boyutu kriterinin altında Oluşum Düzeyi <20,000 km2 azalma ya da dalgalı aralık boyutu, habitat ölçüde / kalite, ya da nüfus büyüklüğü ve az sayıda kombine Savunmasız için eşikler yaklaşım değildir, dolayısıyla son derece geniş bir ürün yelpazesi vardır ve yerlerde veya ciddi parçalanma). Arttığı, dolayısıyla türlerin (on yıl veya üç nesil boyunca>% 30 düşüş) Nüfus eğilim kriter altında Savunmasız için eşikler yaklaşım değildir nüfus trendi görünür. Nüfus büyüklüğü (veya belirtilen bir nüfus yapısına sahip on yıl ya da üç kuşaktır% 10 ) Nüfus büyüklüğü kriter altında Savunmasız için eşikler yaklaşım değil bu nedenle çok büyük olduğunu ve . Bu nedenlerden dolayı türlerin en az kaygı olarak değerlendirilir.

Dağıtım ve nüfus
Bu tür kuzeyinde İzlanda Atlantik ve güney Grönland ve genelinde, kuzey-batı Fransa, Birleşik Krallık ve İrlanda'nın kıyılarında, Baltık Denizi kıyılarında, İskandinavya'da boyunca, Rusya'nın aşırı kuzey-batıdan kıyılarında yetiştiriciliği bulunabilir Kuzey Karolina aşağı Kanada ve ABD'nin Atlantik kıyılarında. Sert ortamlarda üreyen bireyler Karayipler kadarıyla güney, güney göç güney Portekiz Baltık Denizi Avrupa'nın kuzey kıyılarında, kışlama ve Kuzey Amerika'da aşağı olacak (del Hoyo ve ark., 1996).

Trend gerekçe
Bazı nüfuslar (Sulak Alanlar Uluslararası 2006) stabil olmasına rağmen genel nüfus eğilim artmaktadır. Bu tür kararlı nüfus Kuzey Amerika'da son 40 yılda trendleri olmuştur (Kuş Anketi ve / veya Noel Kuş Damızlık verileri Sayısı: Kasap ve Niven 2007).
Finlandiya 2300 çift...
Davranışları
Çocuk Büyük Siyah-destekli martılar ölçüde kahverengi ve gri desen kaplı ve genç Herring Gulls ayırt etmek zor vardır. Onların ikinci kış (Ocak-Nisan) sonra tüy dökerler zaman onlar sadece kendi kanatları ve arka yüzünde ilk siyah tüyleri kazanmak. Büyük Siyah-destekli martılar bacakları grimsi pembe (yetişkin) veya morumsu kahverengi (gençlerin) bulunmaktadır. Onların süsen soluk sarı (yetişkin) veya koyu kahverengi (gençler) olabilir. Yetişkinlerin faturaları alt çene üzerinde kırmızı bir nokta ile sarı. Genç kuşların faturaları soluk ucu kahverengimsi siyah veya sarımsı beyazdır. Üçüncü kış ve yaz aylarında kuşların faturalarında ortasında karanlık işaretler var. Onların faturaları sadece beşinci yılında yetişkin boyama kazanır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular