Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Cairn Terrier

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Oldukça sevimli ve zeki bir tür olan Cairn Terrier, sahibi dışındakilere karşı kavgacı bir tavır sergilemektedir. Amerika ve İngiltere’de ev köpeği olarak beslenen Cairn Terrier, küçük hayvanları ve haşereleri yakalamada oldukça başarılıdır.

Temel Özellikleri
Cairn Terrierin belirgin özellikleri arsında, küçük yapısı, sık yapıdaki kalın tüyleri ve uzun tüylü yüzü yer almaktadır. Küçük boylu ırklar arasında yerini alan Cairn Terrier, günlük egzersiz yapmayı ve oyun oynamayı çok sever. Haşerelerin üremesi ve yaşamasını engellemek amacıyla üretilen Cairn Terrier, İskoçya köpeği olarak bilinmektedir.

Görünüşü ve Yapısı

Cairn Terrierin görünüşü, oldukça sevimli ve sempatiktir. Çok aktif bir tür olan Cairn Terrier, genellikle sütlü kahve ya da krem rengi tüylere shiptir. Tüyleri kalın ve sıkı yapıda olan Cairn Terrier, uzun tüylü bir türdür. Ayaklarında dahi uzun tüyler bulunan Cairn Terrier, uzun ve tüylü bir kuyruğa sahiptir. Olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı bir bünyesi bulunan Cairn Terrier, ortalama 4 kilo ila 10 kilogram arasında ağırlığa sahiptir. Ortalama 12 ila 15 yıl yaşamını devam ettiren Cairn Terrier, özgüvenli ve arkadaş canlısıdır.

Karakter Özellikleri
Cairn Terrierin karakteri, ailesine ve diğer insanlara karşı oldukça sıcak kanlı özelliktedir. Oyun oynamayı çok seven Cairn Terrier, enerjik ve neşe doludur. Her türlü harekete ve tehlikeye karşı dikkatli olan Cairn Terrier, cesur ve atılgandır. Tehlike hissettiğinde, başka hayvanları gördüğünde, kızdığında ya da ilgi beklediğinde çok fazla havlayacaktır.

Bakımı
Cairn Terrierin bakımın için çok fazla ilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Tüylerinin günlük olarak kauçuk tarakla alınması ve gerektiğinde banyosunun yaptırılması, hijyeni sağlamada yeterlidir. Bahçe ortamında bakılması şart olmadığından, apartman dairesinde kolayca beslenebilir. Sıkı bir eğitimden geçmesi ve gerekli tüm komutların öğretilmesi, itaat problemi yaşamamak açısından önemlidir. İnatçı yapıda olması, eğitiminin devamlı yenilenmesini ve sahibine karşı saygı duymasını zorunlu hale getirmiştir.

Beslenmesi
Yemek konusunda çok seçici ve hassas olan Cairn Terrierin beslenmesi için özel program uygulanması gerekir. Hastalıklara karşı dirençli olması için veteriner onaylı kuru mamalardan oluşan diyet programı uygulanmalıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular