Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Chihuahua

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Chihuahua minik görüntüsüyle herkesin çok sevdiği bir köpek ırkı olarak bilinmektedir. Eğlenmeyi seven ve neşeli bir yapısı bulunmaktadır. Beraber yaşadıkları insana sıkı sıkıya bağlanır fakat aynı bağlılığı onlardan da görmek ister.

Meksika bölgesinden dünyaya yayılmış olan bu köpek ırkı aynı zamanda oldukça çevik bir yapıya sahiptir. Keskin dişleri sayesinde küçük olmasına rağmen kolay bir biçimde kendini koruyabilmektedir.


Temel Özellikleri
Chihuahua’nın belirgin özellikleri enerjik ve neşelidir. Bu özellikleri ile aile içerisinde yaşamaya çok uygundur. Çocuklarla da yetişkinlerle de uyum içerisinde yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Yalnızca günlük enerjilerini atmadıklarında daha inatçı olabilirler.

Oyun oynamayı seven bir köpek ırkı olmasına rağmen çok fazla kızdırıldığında keskin dişlerini kullanabilir. Bu nedenle küçük çocuklar oynarken yanlarında bir yetişkin olması, oyunun yönlendirilmesi açısından oldukça önemlidir.

Görünüş ve Yapısı

Chihuahua’nın görünüşü ilk olarak bıyıkları ve sakalları ile dikkat çekmektedir. Uzun bıyıkları ve gözlerinden aşağı doğru inen kulakları sayesinde özgün görünüşlü bir köpek ırkı olarak bilinmektedir.

Gövdesi büyük ve boynu uzun olmasına rağmen, bacakları bu görüntüden bağımsız olarak kısa bir yapıya sahiptir. Tüylerinin rengi ise genellikle siyah ve kahverengi karışımı olarak görülmekte fakat alacalı bir renk yapısına da sahip olduğu bilinmektedir.

Karakter Özellikleri
Chihuahua’nın karakteri oldukça uyumlu bir yapıya sahiptir. İnsanlarla olduğu kadar farklı hayvanlarla da iyi ilişki kurma eğiliminde oldukları bilinmektedir. Fakat kendilerini tedirgin hissettikleri durumlarda uyumlarını kaybederler.

Bakım verenlerine çok bağlı olmalarıyla beraber daha önce tanımadıkları kişileri tehlike olarak tanımlar ve tedbirli yaklaşırlar. Fakat iyi bir ilişki kurduktan sonra rahatlıkla iletişimlerini sürdürebilirler.

Bakımı
Chihuahua’nın bakımı haftalık olarak tüy temizlenmesinin yapılması gerekmektedir. Tüylerine uygun olan bir tarak kullanılarak bakım ihtiyaçları kolay bir biçimde karşılanmış olmaktadır.

Tırnak kesimi, ayda bir olacak şekilde banyo yapımı da önemli bakım faktörleri arasında yer almaktadır. Fakat banyo yapma esnasında gözlerine ve kulaklarına su kaçmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Beslenmesi
Chihuahua’nın beslenmesi küçük bir köpek olduğu için kendi midelerine uygun şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Kas ve kemik yapılarını koruyacak derecede içeriklere sahip olan mamaların tercih edilmesi gerekmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular