Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Çilkeklik

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Hayvanlar alemi,Kordalılar şubesi,Kuşlar sınıfı,Tavuksular takımı,Sülüngiller familyasındandır.Kınalı keklikten biraz kısa, ayakları gri mat ve gagası yeşilimsi mat renkli,küçük başlı,tombul,gri kahverengi bir kekliktir.

Yüzü ve boynu kırmızımsı sarı,turuncu renkli,böğründeki kahve rengi çizgiler dikine ve geniştir.Kanatlar kahve rengi,boyuna kesik çizgili,sırtı kahve rengi,siyah,krem rengi çizgilidir.Karın kısmı beyaz,diğer bölümler gri/boz renklidir.Kuyruk sokumu çizgili kahve rengi,kısa ve sivri kuyruğu kızılımsı turuncudur.

Erkeklerin karın kısmında at nalı biçiminde kestane renkli bir oluşum vardır.Dişilerde genellikle bu renk oluşumu bulunmaz,bulunsa da çok küçüktür.Dişilerin karın kısmındaki beyaz alan daha geniş,renkleri daha soluktur.Renklerinden ötürü,Avrupa’da gri keklik,Anadolu’nun bazı yörelerinde boz keklik olarak adlandırılır.Gençler sarı kahverengidir ve belirleyici özellikleri 16 hafta oluşur.60 lı yıllara kadar neredeyse tüm keklik türleri partridge adı altında toplanmışken,belirleyici özellikleri nedeni ile çilkeklik de tür olarak kabul edilmiştir.Habitatı
Yaşam alanları ;
Çiftlikler,ekilebilir açık alanlar,kırlar,çayırlar,bozkırlar,dağlık,kayalık,çalılık,yarı çöl araziler,eğimli düzlüklerdir.Buralarda ürer ve kışı geçirir.

Yayılışı
Çilkeklik,İngiliz,Macar,ya da Hun kekliği olarak da bilinir.İngiltere’ye özgüdür ve Avrupa’da en yaygın keklik türüdür.Güney İsveç ve Güney Finlandiya’dan Kuzey İspanya ve İtalya’ya kadar; Balkanlardan Küçük Asya’ya, Kuzey ve Batı İran’a kadar yayılma alanı olan 7 ayrı ırkı vardır.Türkiye’de ise,Marmara,iç Ege ,Trakya,orta Anadolu’nun tamamı,İçanadolu’nun bir bölümü yaşam alanlarıdır.
Amerika’da,Kanada’da ve civar ülkelerde,avlanmak amacıyla başarılı bir şekilde üretilmiştir.Avrupa’da en kalabalık olarak Fransa ve Polonya’da bulunur.
Beslenme
Çilkeklik tohum yiyen bir kuş türüdür.Yeşil yapraklar,tahıl ve ot tohumları ile beslenir.Omurgasızlar,kanatlı böcekler ve yaprak bitleri de besinleri arasında yer alır.Genç bireyler protein bakımından zengin olan böcekleri tercih ederler.Bu nedenle ebeveynler yavrularını daha kolay böcek bulabilecekleri tahıl tarlalarının kenarlarına götürürler.Yumurtadan çıktıkları ilk on gün sadece böcekleri sindirebilirler.
Biyolojisi
İlkbahar aylarında yeşilimsi renkten kahverengi griye kadar değişen renklerde 20-30 yumurta yapar.En fazla yumurta veren türlerin başında gelir.Kuluçka süresi 24 gündür. Yavrular 13-14 günlük olunca uçmaya başlar ve yaklaşık 16 hafta sonra özgürlüklerine kavuşurlar.Ne var ki,gelecek bahara,yani eşleşene kadar ana/babaları ile birlikte sürü halinde yaşamayı tercih ederler.Bir yaşında eşeysel olgunluğa erişirler ve tek eşlidirler.Yuvaları dağılırsa,aynı mevsimde yeni bir yuva kurabilirler.Çiftleşme ve kuluçka dönemleri dışında sürüler halinde yaşarlar.
Göçü
Yerli kuşlardandır.
Popülasyonu
Dünya populasyonun 5-10milyon bireyden oluştuğu tahmin edilmekteedir. Türün Avrupa populasyonu dünya populasyonun %25-49unu oluşturmaktadır. Avrupa'da üreyen populasyonunn 1.600.000bireyden daha fazla olduğu düşünülmektedir. Tür IUCN Redlist kriterlerine göre LC statüsünde(yaygın türler) olmasına rağmen yayıldığı hemen her bölgede pestisitler ve habitat kaybı yüzünden belirgin bir azalma göstermiştir.
Davranışları
Çilkeklik, yere yakın uçar.Rahatsız edildiğinde,küt/kısa kanatları ile,’’rıck,rıck,rıck’’ sesi çıkararak yükselir ve kısa mesafe uçar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler