Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Çitkuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
En belirgin özelliği kısa kalkık kuyruğu ve yuvarlak gövdesi olan çitkuşu, çalıkuşlarından(9cm)sonra bolgemizde yaşayan en küçük kuşdur. Giysisi enine koyu renk çizgileri olan koyu kestane renkdedir. Alt kısımları daha açık renkte ve gri çizgilidir. Kaş bölgesinde belirgin daha açık renk bir çizgi bulunur. Gençlerinde bu çizgi ergin tüylerin çıkmasıyla belirginleşir. Gaga ve ayaklar kahverengi tonlardadır. .


Habitatı
Parklar, bahçeler ve ormanlar dahil olmak üzere çok geniş bir yaşama alanına sahiptirler. Köylerde veya kırlardaki evlerin kenarındaki çitlere zamanla sarılan böğürtlenler bu kuşlar için ideal barınak,yuva ve yemlenme mekanı sağlarlar.
Yayılışı
Ülkemizde Trakya, Marmara, Karadeniz bölgeleriyle Ege ve iç Ege'de Orta Anadolunun kuzeyi ve güney batısında, Akdeniz sahil şeridi ve Kıbrıs'ta her mevsim gözlenebilirler.
Beslenme
Yerde veya ağaçlarda buldukları çeşitli böcek, örümcek ve larvalarla beslenirler. Kışın menüleri değişir.
Biyolojisi
Küre şeklinde yuva erkek tarafından 2-3 adet yapılıp dişinin beğenisine sunulur. Dişi beğendiği yuvayı tuylerle besler.
Mart- Temmuz ayları arasında dişi 2 kez kuluçkaya yatar.
Yumurtalar yumuşak, parlak beyaz üstüne kırmızı noktalıdır. Yavruların beslenmesine erkek yardımcı olur. Bol besin bulabildikleri yerlerde Erkekler birden fazla dişiyle çiftleşebilirler. Bu kuşlar el yapımı açık veya kapalı kutulara da yuva yapabilirler veya kışlamak için kullanabilirler. Böyle bir kutuda kışlayan 60 adet çit kuşu gözlemlenmiştir.
Göçü
Avrupa'da yaşayan çitkuşları arasında yerleşık ve göçmen olanlar vardır. Göçmenler 2500 km kadar yol kat edebilirler.
Popülasyonu
Avrupa'da 20 ila 26 milyon çift .Sert kış koşulları bu türün büyük sayılarda populasyon kaybına sebep olsa da ılık geçen bir kıştan sonra sayılaıı tekrar yükselişe geçer. Bunda yüksek sayıda yumurtalamalarının payı büyüktür. Yakın zamana kadar İngiltere'de St.Stefan gününde(26 Aralık) bu kuşlar zalim bir adet olarak gençler tarafından öldürülürlerdi. Bu tür Kuzey Amerika'da winter wren olarak bilinir.
Davranışları
Kendisi gibi kuyruğu da çok hareketlidir. Genellikle açık alanlarda dolaşmayı sevmezler ama kışın yem bulmak için bu davranışlarından vazgeçerler. Hava karanlıkken bile dolaşırlar. Uçuş sırasında kanatlarını çok sık çırparak yere yakın ve kısa mesafelerle düz bir çizgide uçarlar.

Hikayelerde çitkuşu zeka ve kurnazlığın temsilcisi olarak gösterilir.
Onun hakkındaki bu söylenti Esop un (I.Ö.600,ünlü Yunan fabl şairi)fabıllarından birine dayanır;tüm kuşlar toplanıp en yüksekten uçan kuşu kral yapmaya karar vermişler.
Tabii en yüksekten uçan kuş kartal olmuş,ama çit kuşu büyük bir kurnazlık ile hile yapıp,
kartalı geçmiş ve böylece kuşların kralı olmuş.
Citkuşları sabit,yerel kuşlardır.Ancak Kuzey Avrupadaki bir popülasyon göçmendir.Baltık denizinin üzerinden geçerken,bu deniz üzerinde seyreden gemileri konaklama alanı olarak kullanırlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler