Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Çizgili ishakkuşu

Garfield

Admin
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
33,076
Aldığı Beğeni
13
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)

Sınıf: Aves (Kuşlar)

Takım: Strigiformes (Baykuşlar)

Familya: Strigidae (Baykuşgiller)

Cins: Otus

Tür: O. brucei

Otus brucei

İshakkuşuna çok benzer, ondan biraz daha büyüktür.
Gövdesi açık gri,koyu çizgiler daha uzundur,yüzü daha açık renklidir.
Yan tarafındaki çizgiler daha kalın ve düzenlidir.boyları 20 22 cm kadardır.kulakları vardır ve diktir.geceleri avlanırlar.nisan ayı ile haziran ayı arasında üreme dönemleridir.mevsimsel olarak yaz ve kış rengi vardır.kahverengi ve gri dir.yurdumuzda bu güne kadar şanlıurfa bölgesinde kaydı vardır.asgari endişe altındadır.ishak kuşu ile özellikleri birbirlerine çok benzer.Her iki kus da oldukca cekingen yapiya sahiptir, tek eşlilerlerdir. Kuluckaya disi yatar,yavruları hem erkek hem dişi beraber besler.
çizgili Ishak baykuşu tünediği yarı açık manzara dan avını gözler. .çizgili Ishakkuşlarının avlarını bulmak için yardımcı işitme sağduyuları vardır. yırtıcı pençelere ve kavisli bir gagası vardır,her ikisi de yeterince güçlüdür..
Hızla yok olmaya yüz tutmuş asgari endişe sınıfındadır...

Şanlıurfa`nın Birecik ilçesinde Söğütlük adlı bir parkta yaşamını sürdüren çizgili İshak Kuşlarının nesli dünya ölçeğinde tehlike altındadır, tüm Avrupa`da sadece Şanlıurfa`nın Birecik ilçesinde yaşamını sürdürmektedirler. Çizgili İshak Kuşu Birecik Belediyesi ve Doğa Derneği işbirliği çerçevesinde bu çok önemli türü koruma altına alarak, kuşun önemini halka bilgilendirmekte. Yetkililer, gövdesi açık gri, yüzü daha açık renkli olduğunu belirterek, `Alt tarafındaki çizgiler daha kalın ve düzenlidir, sesi daha yumuşaktır. Kumruya benzeyen bir yada birkaç hecenin daha hızlı tekrarından oluşur. Yarı çöllerde yaşar. Türkiye`deki bilinen dağılımı Şanlıurfa`nın Birecik ilçesindedir..

IUCN kırmızı listeye göre yüksek derecede asgari endişe sıralamasındadır...
Habitatı
dünya üzerinde pek fazla kaydı bulunmadığı düşünülmektedir.yurdumuzda aşağı fırat havzası.şanlıurfa.birecik te kaydı vardır...asgari endişe arz eden bir baykuş türüdür....
Yayılışı
Türkiye’de sadece Aşağı Fırat’ta bulunur.
Birecik'te "Çizgili İshak Cafe" de Nuri'ye selam söylerseniz size bulmanız konusunda yardımcı
olur bu ufaklığı.
Beslenme
Başlıca besinleri ; fareler,küçük kuşlar,örümcekler,yarasalar,böcekler,danaburnu,gececi kelebekler,çekirgeler,güveler ve bunlara benzer olanlar..

Biyolojisi
ishak kuşundan biraz daha büyükçe ve birbirlerine benzerler.yaz ayları gri kış aylarında kahverengi tonlarda renk e sahiptirler.erişkinlerin başının üzerinde kulak vari uzun tüyleri vardır,gençlerin kulak çevresi koyu renk tüylere sahiptir.boyları 20 22 cm kadardır,kanat açıklığı 58 70 cm kadardır ağırlığı 75 gr 145 gr arası olduğu düşünülmektedir.kuluçka süresi ortalama 27 gündür ve 4 ile 6 yumurta olduğu varsayılmaktadır,dişi bireyler erkeklere göre daha iri ve gri tonlu,erkek ise bayağı daha ufak ve kızılımsı renklere sahiptir.
Göçü
fırat ta birecik te yerli kuşumuzdur.henüz göç bilgisi bulunmamaktadır.
Popülasyonu
yurdumuzda aşağı fırat havzası.şanlıurfa.birecik te kaydı vardır...14 birey olduğu düşünülmektedir.
Davranışları
gündüzleri genellikle bir ağaç gövdesine yaslanıp uyuklarlar,geceleri daha aktiftirler,
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular