Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Çizgili kumkuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Çizgili Kumkuşu Rusya ve Amerikanın en kuzeyinde üremekte ve sonrasında Avustralya'nın güneyi, Yeni Zelanda ve Güney Amerika'nın güneyine göçmektedir. Avrupa'da rastlantısal bir türdür.

Çizgili kumkuşu yoğun çizgili göğüslü, keskin berrak beyaz karnı ve sarı bacaklarıyla orta boyutlu bir kıyı kuşudur. Gagası aşağıya doğru eğimli, gaga dibi açık kahverengi ucuna doğru siyahlaşır. Karakarınlı kumkuşundan biraz daha büyüktür. Gözünün üstünden başlayıp enseye doğru uzanan açık renk kaşı vardır. Başının üstü daha koyu renktir. Koyu kahve kanat tüylerinin kızıl-kahverengi kenarları vardır. Kanat üstünde çok dar bir beyaz şerit vardır. Kısa kuyruklu, primer uçuş tüyleri döğüşkenkuş ve karakarınlı kumkuşuna göre orantısal olarak uzundur . Uçuşta, kuyruk ortasında siyah bir şerit uca kadar uzanır ve bu çizginin iki tarafında da beyaz beyazlıklar gözlemlenir. Ortadaki kuyruk tüyü diğerlerinden biraz daha uzundur. Uçuşu döğüşkenkuş’a benzer. Erkekler dişilere göre daha büyüktür ve göğüslerini kabartarak kur yaparlar.

Çizgili kumkuşu başını aşağı doğru sürekli hareket ettirerek kum yada çamurda sondalama yaparak besinini bulurlar. Genellikle yem aramak içim besin alanıyla ilgilenirken rahatsız olduğundan genişlemiş boyunlarını dik tutarak tepki verir.


Habitatı
Çizgili kumkuşunun üreme alanları Amerika ile Rusya'nın kuzeyinde iyi bitkili sulak alanların kuru kenarlarında bulunurlar. Göç esnasında tatlı-tuzlu sulu bataklıkların çamur alanlarında, kurumuş göllerde ve ıslak çayırlarda görülebilirler. Güney amerika ve Avusturalya'nın güneyindeki çayırlarda kışlarlar.
Yayılışı
Ülkemizde litatüründe ki Kozanlıdaki kayıttan sonra 7. kaydıdır. Daha önce yine Konya/kulu, Adana, Edirne'den fotoğraflı kayıtları mevcuttur. Çizgili kumkuşu ana vatanı Amerika'dır. Göç zamanında rastlantısal olarak Avrupada kayıtları görülmektedir.
Beslenme
Çizgili kumkuşu üreme sezonunda sinek ve lavraları ile, örümceklerle ve tohumlarla beslenirler. Göç zamanında önemli gıdası olan böceklerin yanında küçük kabuklular ve suda yaşayan diğer omurgasızlarla beslenirler.
Biyolojisi
Çizgili kumkuşu çok eşli olabilirler, bir erkek bir çok dişiyle veya dişilerde bir çok erkek ile çiftleşebilirler. Erkekler üreme alanlarına dişilerden önce ulaşırlar ve bölgelerini oluşturular. Dişiler alanlara ulaşınca erkekler uçuş gösterilerini göğüslerinde ki genişleyen hava keselerini şişirerek kur gösterisi yaparlar. Dişiler otsu yere hafifi yükselmiş noktalara yuvaları kurarlar. Yuva ot ve yapraklarla iyice gizlenmiştir, bazen zayıf çalıların altındadır. Tüm ebeveyn bakımını dişi sağlar. İnkübasyon 21 ile 23 gün arasında olur. Genellikle dört yumurta yumurtlarlar. Yumurtadan çıkan civcivler kendilerini hemen besleyebilir durumdadırlar. Dişi civcivlerle 10-20 gün arasında beraber bulunurlar. Genç bireyler 21 günde uçmaya başlarlar, 30 gün içerisinde tamamen uçma yeteneğine kazanırlar.
Göçü
Genel olarak kışlamak için güney Amerikaya giderler bazı bireylerde Amerika Birleşik Devletlerinin Güneyinde de kışlayabilirler. Göçte serseri bireyler yılın sonbaharında ( Ağustosun sonunda Ekimin ortalarında) Britanya ve İrlanda da gözlemlenmektedir. Nisbeten yüksek olasılıkla sonbaharda Canadayı güney doğu doğrultusunda göç ettiği inanılmaktadır. Bazı serseri bireyler sonbaharda Sibiryadan Batı Avrupaya (İngiltere ve İrlanda) ulaşmaları atlantik çöküntüleri ile ilişkilendirilebilir. Avrupadaki Bahar kayıtlarınında muhtemelen bir önceki Sonbaharda göç eden bireylerin olduğu düşünülmektedir.
Popülasyonu
Küresel popülasyon bilgisine baktığımızda 25,000-100,000 birey olarak tahmin edilmektedir (Wetlands International, 2006). Bununla birlikte ulusal popülasyon bilgisine baktığımızda 1,000 bireyden fazlası Japanyodan göç ettiği. Rusyada ise 100-10,000 çiftin ürediği ve 50-1,000 bireyin Rusyada göçte bulunduğu tahmin edilmiştir (Birazil 2009).
Davranışları
Çizgili kumkuşu daha çok kıyılarda, özellikle çamurluk alanlarda bulunan ve buralarda beslenen bir türdür.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular