Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Çöl çobanaldatanı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Bölgede bulunan çobanaldatanların en açık renkli olanıdır. Soluk renkli bir çobanaldatana benzer, aynı şekilde tepesinin gerisinde siyah benekler vardır, daha büyük gövdesi, temelde kum rengi olması, kanat örtülerinin sarımsı uçlarının geniş çizgiler oluşturması ve boyun yanındaki (çoğu zaman görülmesi zor olan) beyaz leke ile ondan ayrılır. Uçarken çok açık renkli kanat altı ve üstten açık renkli kanat üstü örtüleriyle kontrast oluşturan koyu kanat telekleri belirir. Hiçbir cinsiyetin kanat ucunda beyaz benek bulunmaz, ancak erkeğin alttan dıştaki kuyruk teleklerinin ucunda açık krem rengi benekler vardır. Sesi önemli bir tayin aracıdır. Asıl çobanaldatandan açık kum renkli olması, koyu telekleriyle açık örtülerin kontrast oluşturması ve kanat ucunda beyaz beneğin olmamasıyla ayrılır.


Habitatı
Bu türler 0 ila 1500 metre arasındaki rakımlarda bulunur. Yapay ekosistemlerin yanı sıra doğal orman ve çalılık ekosistemlerinde yaşarlar. Bu türler ekilebilir arazilerde, kırsal bahçelerde, şehir parklarında ve tarlalarda yaşar. Habitatları arasında tropikal ve subtropikal kuru ormanlar, tropikal ve subtropikal nemli ova ormanları, tropikal ve subtropikal kuru çalılıklar, tropikal ve subtropikal yüksek rakımlı çalılık alanlar ve tropikal ve subtropikal nemli çalılık alanlar bulunmaktadır.
Yayılışı
Genelde yaz ziyaretçisidir, ayrıca İran ve Arabistan'da geçiş kuşudur. Umman, Suudi Arabistan ve Yemen'den kışlama kayıtları vardır. İsrail ve Suriye'de rastlantısal konuktur.
Beslenme
Çobanaldatan türlerinin beslenmeleri çoğunlukla büyük böceklerdir. Cırcır böcekleri, peygamberdevesi, çekirge, ağustosböceği, güveler, böcekler ve eşekarısı gibi böcekler birincil besindir. Sütleğen çiçekleriyle beslendikleri görülmüştür.
Biyolojisi
Erkek, kendi bölgesini kurar ve rakiplerini uzak tutmak ve aynı zamanda bir dişiyi çekmek için geceleri ötüş yapar. Diğer kuş türlerinin çoğunun yaptığı gibi, aslında bir yuva inşa etmez. Yumurtaları açık toprağa yere koyarlar. Dişi, kahverengi ve gri lekeler ile beyazımsı veya kremsi renkli bir ila iki yumurta (çoğunlukla iki) bırakabilir.

Gün boyunca yumurtaların inkübasyonu dişi tarafından yapılırken, her iki ebeveyn de geceleri inkübasyonu paylaşır. Kuluçka süresi yaklaşık 19 ila 21 gündür.
Yavruların üstü örtülür ve yumurtadan çıktıktan sonraki 24 saat içinde kısa mesafeli hareketler yapabilirler. Genellikle yumurtadan çıktıktan kısa bir süre sonra ayrılırlar, bu belkide yırtıcıların onları fark etmesini zorlaştırmak için yapabilirler. Ebeveynler ayrıca yuvadan kalkarken ayaklarıyla onları ayırırlar. Erkek genellikle nöbet tutar ve yuvayı ve yavruları korur.
Her iki ebeveyn de yiyecekleri (böcekler) besler ve yeni yuva kurana kadar yavrularını büyütmeye devam ederler. Gençler, 20-21 günlük olduklarında ilk uçuşlarını yaparlar.

Koşullar uygunsa, dişi birinciye yakın ikinci bir kavrama koyabilir ve yeni yumurta kümesini kuluçkaya yatırırken, erkek ilk kuluçkadan gençlere bakmaya devam eder.

Göçü
Çöl çobanaldatanı, Avrupa, Kuzey Afrika ve güneybatı Asya'da görülür. Geç göçmenlerdir ve üreme aralıklarında nadiren Nisan sonu veya Mayıs başında ortaya çıkarlar.
Üreme için Kuzey Afrika, Orta Doğu (Batı Pakistan ve doğu güney İran) ve güneybatı Asya'ya giderler.
Kış aylarını Kuzey Afrika'nın (doğu Sahel) daha sıcak (tropikal) bölgelerinde geçirirler.

Davranışları
Genelde gece karanlığında, çoğunlukla günbatımında, güve benzeri sessiz bir uçuşla uçarlar.
Gün boyunca, genellikle yoğun bitki örtüsüne sahip saklanma yerlerinde sessizce dinlenirler. Geceleri, daha açık manzaralarda uçan böcekleri avladıkça aktif hale gelirler.
Kamufle görünümleri, yaşam alanlarına mükemmel bir şekilde uyum sağlar ve gündüzleri genellikle uyurken saklandıklarında, gündüzleri fark edilmeleri çok zordur. Arazide veya yollarda otururken ışığın gözlerinden yakut kırmızısı yansıtıldığı geceleri en kolay şekilde tespit edilirler. Bununla birlikte, varlıklarının çoğu zaman alacakaranlıkta verilen yüksek sesli çağrılarıyla bilinir.

Keçiler ve koyunlarla birlikte tarlalarda sıklıkla görüldükleri için bazen keçi emici olarak anılırlar ve keçilerin meme uçlarından süt emmek için orada oldukları efsanesi doğmuştur (Latince keçi emici veya keçi sağıcı anlamına gelen kelime) olan Caprimulgus ).
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Garfield Off/Topic 0 92
Garfield Off/Topic 0 26
Garfield Off/Topic 0 27
Garfield Off/Topic 0 24
Garfield Off/Topic 0 27
Garfield Off/Topic 0 22
Garfield Off/Topic 0 24
Garfield Off/Topic 0 31
Garfield Off/Topic 0 28
Garfield Off/Topic 0 26

Benzer konular