Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Çöl kuyrukkakanı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Eskiden ardıçlardan (turdidae) olduğu kabul edilen bu ötücü günümüzde büyük bir çoğunluk tarafından Muscicapidae ailesinin bir ferdi olarak kabul edilmektedir. Bu türün erkeği yazın çok kolay tanınabilmesine karşın sonbaharda, dişisinin ve gençlerinin tanımı pek kolay değildir. Her iki cinsin değişmez ortak özelliği kuyruküstü örtlerine kadar uzanan siyah kuyruktur.
Erkeğin karakteristik görüntüsü siyah boğazı ve beyaz kaşıdır. Yazın bu siyahlık omuzlara kadar uzanır. Alt kısımları beyaz ve göğüs üzerinde hafif bir sarı-kahve renklenme olur. Kaş belirgin ve kirli beyazdır. Kışın siyah boğaz beyaz kırçıllı bir hal alır. Dişilerin üst kısımları gri-açık kahve tonlarda olup boğazı da gri tonlardadır.
Habitatı
Gayet çeşitlilik gösteren bir habitatı vardır. Sıcak ve kurak alanlarda, Akdeniz bölgesinin step ve çöllerinde, deniz seviyesinden yüksek platolara kadar ve hatta bazen Asya’da dağların tepe bölgelerinde bile yaşayabilirler. Afrika’da Atlantik kıyısında veya Sahra çölünün kıyısındaki steplerde görülebilir. Kayalık ve kumlu alanları çakıllıklara tercih ederler.

Yayılışı
Yurdumuzun Güneydoğu bölgelerinde nadiren de olsa görülebilir. Dünyada Afrika, Arabistan yarımadası, Ortadoğu ülkeleri ve Orta Asya’da Türkistan, Tibet ve Hindistan’da görülürler.

Beslenme
Böcekcil bir türdür. Genellikle karıncalar, örümcekler, larva, kurtlar, küçük kertenkeleler ve tohumlarla beslenirler.


Biyolojisi
Yuvasını yerde bir çukura veya kayaların arasına kuru dallar ve otlarla kurar. Yuvanın içi tüy ve kıllarla döşenir. Yumurtalar pürüzsüz, parlak ve üzerleri kızıl-kahve noktalıdır. Kuluçkaya dişi kuş yatar.

Göçü
Göçmen olan bu türün batı ve doğu ırklarına Avrupa’da çok nadiren rastlanabilir. Batı ırkı Sahra’da ve Arap yarımadasının kuzeyinde ürer. Doğu ırkı Orta Asya’nın steplerinde ürer ve kışı Pakistan ve Kuzeydoğu Afrika’da geçirir.

Popülasyonu
10 milyon kilometre karelik bir alana yayılan bu türün dünya nüfusu hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.

Davranışları
Kur uçuşunda öterek 8-10 metre yükselip yine yere konar. Yerde çok hızlı koşarak avını yakalar. Avını havada da yakalayabilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Garfield Off/Topic 0 117
Garfield Off/Topic 0 42
Garfield Off/Topic 0 45
Garfield Off/Topic 0 41
Garfield Off/Topic 0 47
Garfield Off/Topic 0 38
Garfield Off/Topic 0 42
Garfield Off/Topic 0 45
Garfield Off/Topic 0 43
Garfield Off/Topic 0 45

Benzer konular