Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Çöl ötleğeni

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Sylvia ötleğenlerinin en küçüğünden biri olan çöl ötleğeni (Sylvia nana) kompakt, oldukça zarif bir kuştur, ancak isminden de anlaşılacağı gibi sert çöl ortamlarında yaşamak için uyarlanmıştır . Erkek ve dişi çöl ötleğeni görünüşte benzerdir, kırmızımsı kahverengi kıç, üst kuyruk ve kuyruk tüylerinin orta çifti ile tezat oluşturan oldukça düzgün kumlu veya grimsi kahverengi üst kısımları vardır. Boğaz ve alt kısımlar paler buff ya da beyazımsı renktedir ve kuyruk tüylerinin geri kalanı yayıldığı zaman en dıştaki tüylere zıt olan göze çarpan siyahımsı alanlar gösterir. Kanatlar nispeten kısadır . Bu türün sarı bacakları, sarı gözleri ve beyaz göz halkası da kendine özgüdür . Juvenil çöl savaşçıları yetişkinleri andırır, ancak biraz daha kremsi sarı alt kısımları olabilir .
Çöl ötleğenin iki alttürü vardır , Sylvia nana nana ve Sylvia nana deserti olarak ikiye ayrılmıştır. Bununla birlikte, bunlar ayrı ayrı dağılımları, seslerindeki farklılıklar, tüyler, beden büyüklüğü ve göçmen davranışları ve farklılıkları temel alınarak ayrı ayrı türler (Asya çöl ötleğeni, Sylvia nana ve Afrika çöl ötleğeni, Sylvia deserti) olarak kabul edilmektedir. Bilinen ara formların olmaması. Afrika çöl ötleğeni daha pembemsi kahverengi üst kısımları, yanı sıra daha az zıt bir yumru, daha beyaz zıt alt parçaları, kuyrukta daha az siyah ve daha pembemsi sarı bir gaga ve bacakları ile ayırt edilir . Ancak, bu iki formun taksonomisi henüz doğrulanmamıştır .


Habitatı
Çöller, yarı çöller ve kurak yamaçlardaki seyrek çalılarda yaşar.
Yayılışı
Trakus için ilk kaydı yapan Mustafa ERTURHAN (Filyos-Zonguldak)
Beslenme
Eklem bacaklılar ana besin kaynaklarıdır. Özellikle böcekler, böceklerin larvaları ve yumurtalarını yerler. Böceklerin dışında kelebekler ve güveleri ve bunların larvalarını da tüketirler.
Biyolojisi
Çöl ötleğenleri, zeminde çalılıkların tabanlarında ya da alçak otların arasında beslenirler. Genellikle kısa, şerbetçiotu gibi bitkilerin arasında koşarak veya çalılar arasında uçarak hareket eder ve sık sık yükselen ve kuyruk hafifçe havalandırma gibi ayırt edici bir alışkanlığına sahiptir. Bu tür, çöl faresi (Oenanthe deserti) veya diğer kuş türleri ile ilişkili olarak, muhtemelen bu diğer kuşların rahatsız ettiği avlardan faydalanmak veya yırtıcılara karşı erken uyarılardan yararlanmak için zeminde gezinir .. Çöl ötleğeninin ayrıca bazı tohum ve meyvelerle , ağırlıklı olarak küçük böcekler ve diğer omurgasızlardan oluşan bir beslenme alışkanlığı vardır .

Üreme mevsiminde bölgeseldir ve tek eşli olduğuna inanılmaktadır . İlk olarak basit “yuvalar” kurduktan sonra, yuva inşa eden erkek. Üreme için kullanılan yuva, daha derin ve daha sağlamdır, düşük bodur zemin üzerinde bir metre yüksekliğe kadar inşa edilmiş ve çim saplarından, dallardan ve yapraklardan yapılmış ve çimenler, lifler, örümcek ağları ve tüylerle kaplıdır. Çöl ötleğeni, hem erkek hem de dişi tarafından inkübe edilen iki ila altı yumurta (S. n. Çölde S. n. Nana'dan daha az) yapar. Kuluçka dönemi bilinmemektedir.
Göçü
2016 yılı sonbahar göçünde Rize 'de bir , Trabzon' da ise iki ayrı birey farklı zaman dilimlerinde gözlemlenmiş olup muhtemelen bu bireylerin Hazar Denizi nin kuzeyindeki çöllük alanlarda üreyen bireyler olduğu düşünülmektedir .Davranışları
Hareketli, yerinde durmayan, sıklıkla yerde koşar tarzda davranış sergiler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Garfield Off/Topic 0 117
Garfield Off/Topic 0 42
Garfield Off/Topic 0 45
Garfield Off/Topic 0 41
Garfield Off/Topic 0 47
Garfield Off/Topic 0 38
Garfield Off/Topic 0 42
Garfield Off/Topic 0 45
Garfield Off/Topic 0 43
Garfield Off/Topic 0 45

Benzer konular