Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Collie

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Collie köpek ırkları içerisinde en uyumlu olan ırklardan birisi olmalarına rağmen sert davranışlar ile karşılaştıklarında daha aksi olabildikleri bilinmektedir. Bu nedenle her zaman nazik bir iletişim içerisinde olmak isterler.

Bakım verenlerine oldukça sadık bir yapıları olduğu için tehlikeli herhangi bir durumla karşılaştıklarında koruyucu yanlarını ortaya çıkarmaktadırlar. Bu nedenle yabancılar ile ilk iletişim halinde daha tedbirli bir yaklaşımları vardır.

Temel Özellikleri
Collie’nin belirgin özellikleri sakin ve uyumlu olmalarıdır. Bu sayede hemen her ortamda rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler. Çocuklarla ve yetişkinlerle oldukça iyi bir iletişim sürdürmeleri de bu özellikleri sayesinde olmaktadır.

İtaat eğilimi olan köpekler oldukları için eğitim almaya uygun bir yapıları vardır. Fakat eğitim esnasında sert değil, disiplinli olmasına rağmen sevgi dolu bir iletişim biçiminin tercih edilmesi önerilmektedir.

Görünüş ve Yapısı

Collie’nin görünüşü özellikle baş kısmında bulunan uzun tüyleri ile bilinmektedir. Tüm vücudunda bulunan uzun tüylerin yanı sıra baş bölgesinde çok daha uzun yapıda bulunan tüyler, yele şeklinde bir görüntü sunmaktadır.

Birden farklı renk cinsleri bulunmaktadır. Çoğunlukla samur ve beyaz olanları ile karşılaşılsa da mavi ve beyaz gibi renklerde de kürkü olan cinslere rastlanmak mümkün olmaktadır.

Karakter Özellikleri
Collie’nin karakteri uyumlu, sakin ve sadık gibi özellikleri içermektedir. Bu özellikleri sayesinde tam bir ev köpeği olarak bilinmektedir. Vücut yapıları da ev içerisinde sakin bir yaşam sürmek için uygun olması nedeniyle tercih edilebilmektedir.

Sevecen bir köpek olarak bilinmektedir. İnsanlarla ilk güven bağını kurduktan sonra oldukça bağlı bir ilişki sürdürebilirler. Özellikle bakım veren kişilere yönelik daha güçlü bağlar ile istediklerini yapma eğilimindedirler.

Bakımı
Collie’nin bakımı esnasında tüylerin düzenli bir biçimde taranması gerekmektedir. Uzun bir tüy yapısı olması nedeniyle taranmadığı durumlarda köpeğe rahatsızlık verebilecektir. Bu nedenle haftada en az iki defa tarama işlemi yapılmalıdır.

Beslenmesi
Collie’nin beslenmesi sakin bir köpek olması nedeniyle kilo almanın önlenmesi şeklinde olmaktadır. Günde iki öğün çok yağlı olmayan mamaların tercih edilmesi ve bu düzenin dışına çıkılmaması durumunda 8-12 yıl olan ömürleri uzun sürebilmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular