Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Dağ mukallidi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Ötleğengiller (Sylviidae) familyasına ait bir türdür. Kahverenkli sırt ve kanat tüyleri, iri vücuduyla ak mukallitten ayrılır. Sürmesi de daha uzundur. Kuyruğu nispeten daha uzun ve beyaz kenarlı olup, kuyruk üstü genelde koyu renklidir. Öterken kuyruğunu bir örümcekkuşu gibi her iki yana doğru çevirir. Belli belirsiz şekilde kuyruğunu pervane gibi iki yana hafifçe döndürür. Kuyruğu ve kanatları, gövdesiyle kontrast oluşturacak kadar koyu kahverengidir. Kanat primerleri genelde koyu renklidir. Ötüşü yapı olarak Ak Mukallit'e çok benzer ancak daha gürdür.Habitatı
Seyrek ve bodur ağaçlı kurak yamaçlar, kayalıklar ve bahçelerde bulunur.
Yayılışı
Ülkemizde genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gözlenebilmektedir. Kuzeydoğu Anadolu'dan da kayıtları vardır. Göç döneminde Türkiye'nin batısında ve Ankara'da da gözlenmiştir. Türkiye'nin Güneydoğusu ile birlikte Güney Kafkaslar, Afganistan, Pakistan'ın güney batısı, Türkmenistan ve Kazakistan'ın güney batısı, İran, Suriye ve İsrail'de de üremektedir.
Ülkemizde çoğunlukla göç dönemlerinde geçiş yapan bu tür, kışı Doğu Afrika'da geçirmektedir.


Biyolojisi
Bilimsel sınıflandırma

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Altşube: Vertebrata (Omurgalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Passeriformes (Ötücü kuşlar)
Familya: Sylviidae (Ötleğengiller)
Cins: Hippolais
Tür: H. languida - (Hemprich & Ehrenberg, 1833)

İki alt türü bulunmaktadır. Bunlar, H. l. languida ve H. l. magnirostris'tir.Popülasyonu
Oldukça kalabalık bir dünya populasyonuna sahiptir. Sadece Avrupa'da 27.000 ile 73.000 arasında bireyin yaşadığı tahmin edilmektedir (Birdlife). Küresel populasyon gidişatına bakıldığında IUCN kriterlerine göre büyük bir değişimin olmadığına inanılmaktadır (Örneğin son 10 yılda toplam populasyonun % 30'unun yok olması gibi); bu nedenle LC (Least Concern - Önceliği düşük) statüsünde değerlendirilmektedir.
Davranışları
Mukallidlerin tipik davranışlarına sahiptir. Öterken kuyruğunu bir örümcekkuşu gibi her iki yana doğru çevirir. Belli belirsiz şekilde kuyruğunu pervane gibi iki yana hafifçe döndürür.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular