Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Dalmatian

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Benekli görünümleriyle dikkat çeken Dalmatian, en çok tanınan köpek ırklarından bir tanesidir. Hafızası çok güçlü olan Dalmatian cinsi köpekler, koruma amacıyla tercih edilmektedir. Aile ortamında beslemek için ideal ve uyumlu bir tür olan Dalmatian köpekleri, kalabalık ortamlarda yaşamayı çok sever. İnsanları çok seven, cana yakın ve sevecen ırklardan biri olan Dalmatian cinsi köpekler, aile köpeği arayanlar için idealdir.

Temel Özellikleri
Dalmatianın belirgin özellikleri arasında, beyaz üzerine siyah lekelerden oluşan benekli tüyleri yer almaktadır. Yapı itibariyle ince ve uzun bir vücuda sahip olan Dalmatian cinsi köpekler, sadece siyah beyaz renkte tüylere sahiptir. Oldukça sosyal, sevecen ve eğlenceli bir tür olan Dalmatian, ilk defa köpek bakacak kişilerin tercih etmesi gereken türlerden bir tanesidir.

Görünüş ve Yapısı

Dalmatianın görünüşü, bu türün herkes tarafından bilinir olmasını sağlamıştır. Bütün vücudu beyaz tüylerle kaplı olan Dalmatian, siyah beneklere sahiptir. Tüyleriyle tanınan ve sevimli bir imaj çizen Dalmatian, ince uzun bacaklara ve uzun bir kuyruğa sahiptir. Kulakları aşağı doğru sarkık olan Dalmatian cinsinin, yüz hatları ince ve uzundur. Ayakları uzun olduğundan, koşmaya ve atlamaya meyillidir. Ortalama 50 cm ila 55 cm aralığında uzunluğa gelen Dalmatian, 22-25 kg aralığındadır.

Karakter Özellikleri
Dalmatianın karakteri, oldukça uyumlu, sevecen ve eğlencelidir. Sosyal bir köpek olduğundan, aile ortamında sıkça bakılmaktadır. Çocuklarla ve diğer köpeklerle çok iyi anlaşan Dalmatian, övülmeyi ve takdir edilmeyi çok sever. Övüldüğünde daha iyi hareketler yapan ve pozitif davranışlar sergileyen Dalmatian, oldukça dayanıklı bir hafızaya sahiptir. Sıkı bir eğitime tabi tutulduğunda, sahibine arşı çok sadık ve uyumlu hareketler sergileyecektir. Sert ve kızgın davranışlara karşı olumsuz hareketler sergileyen Dalmatian, her daim sevilmek ve beğenilmek isteyecektir.

Bakımı
Dalmatianın bakımı için çok fazla ilgiye ya da zahmete girilmesine gerek yoktur. Tüylerinin döküldüğü zamanlarda, kauçuk bir tarak kullanılmalı ve tüm ölü tüyleri vücudundan arındırılmalıdır. Sağırlığa karşı meyilli bulunduğundan, duyu organları düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Beslenmesi
Dalmatianın beslenmesi için diyet programına uyumlu kuru mamalar terci edilmelidir. Enerjik ve hareketli olduğundan, öğün aralarının çok açılmaması gerekir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler