Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Denizdüdükçünü

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Küçük zarif yüzücü bir kıyı kuşudur. Gagası tamamen siyah ve iğne gibi inceciktir. Kışın; üst tarafı beyaz çizgili, alt tarafı beyaz, göz çevresi ise siyahtır. Yazın; erişkini daha koyu, daha gri ve uçuk kahverengi çizgilidir. Boğazı beyaz, tepesi koyu renk, boynu yada boynunun yanı kırmızıdır ( dişisinde çok parlaktır ).
Genci koyu renklidir, üst tarafında krem rengi uzun çizgiler vardır. Sonbaharda; kızıl denizdüdükçününden daha koyu renklidir ve üst tarafı daha fazla çizgilidir.


Habitatı
Kırmızı boyunlu phalarope ırkları tundra göletlerde, göç sırasında, üzerinde bulunan bataklıklar, kıyıları ve göller. Kışın, Güney Amerika'nın kıyıları açık okyanus üzerinde bulunur.Avrupa da ve ülkemizde daha nadir görülür ve göç zamanlarında rastlanır kışı da daha güneyde Arap denizlerinde geçirirler...
Yayılışı
5.110.000 km 2 ye yayılan bir yaşam bölgesi mevcuttur.Onları görmek ülkemiz için nadirdir ,İç Anadolu bataklıkları,Doğu Anadolu sulakalanlarında ve Batı Anadolu deniz kenarı ve sulaksahalarda daha fazla görülür,en çok sayılarda sonbahar göçünde doğu illerimizde görüntülenmiştir...
Avrupa da küçük sayılar İskoçya'nın Orkney,batı ve kuzey Isles'te ürerler. Kuşlar burada genellikle doğu kıyılarında, sonbaharda geçitte görülür.Mayıs ayında üreme alanlarına geri geliyor. Dişiler temmuz ve ağustos aylarında kalkan erkek ve genç ile, Haziran ayında ayrılmaya başlar. En son göç ağustos ve eylül aylarında geçit üzeri görülür,şimdi neredeyse tamamen, Shetland kuzey bölgelerinde sınırlı özellikle Fetlar ve Unst adalarında ürer.Onun bacağında bir rspb izleme cihazı ile, bir erkek kırmızı-boyun Grönland ve Karayipler üzerinden rotasını Peruda aldı ve 16.000 millik geçişten sonra Fetlar Shetland adasına döndü... Kuzey Atlantik adalarında üreyen Kırmızı boyunlu Phalarope popülasyonlarının göç yolu önemli spekülasyonlara konu olmuştur. Geolocator etiketleri onlar Palearktik kuşağında ya da Nearktik kışlama alanlarına göç olmadığını değerlendirmek için kuzey İskoçya'da yetiştiriciliği dokuz Kırmızı boyunlu Phalaropes monte edildi. Geri dönmek için bilinen dört kuş, iki bir geri alındı biri kendi etiketlerini, muhafaza etmişti. Bu erkek Phalarope Temmuz 2012 1 Shetland bıraktı ve 6 gün doğu Kanada'da kapalı Labrador Denizi Atlantik Okyanusu'nu geçti, ardından Eylül ayında Florida ulaşmak için güneye hareket, Pasifik Okyanusu'nun içine Meksika Körfezi geçti ve Galapagos arasında bir alana ulaşmıştır Adalar ve kuş Atlantik Okyanusu'nu geçerken olduğu gibi etiket, pil başarısız dek benzer bir yolla dönen Nisan ayı sonuna kadar devam Ekim ayı ortalarında, Amerikan Güney sahil. 22 000 km toplam göç Arap Denizi batı kesiminde önceden tahmin rota göre yaklaşık% 60 daha uzundur...
Beslenme
Uzaktan görüldüğünde kıyıya yakın ve nisbeten derin suda kendi etrafında hızla dönerek anafor yaratıp su yüzeyine çıkan besin değeri yüksek larvaları böcekleri toplaması tipik beslenme davranışıdır.Açık okyanus üzerinde geniş bir makro omurgasızlar ve kabuklular çeşitli yanı sıra plankton ile beslenir,böcekler, kabuklular ve yumuşakçalar... Su yüzeyinden kapalı zooplankton ve küçük kabuklular ve yumuşakçalar skims okyanus üzerinde çok kırmızı boyunlu deniz düdükçünü , dalış için yerleşik değildir. Genellikle Okyanus akımları karşılayan oluşturmak ve su yüzeyine gıda getiren bir su upswelling alanlarda bulunur.
Biyolojisi
suya dalmak için tam perdeli ayağı yoksada yarı perdelidir... erkek ve dişi kırmızı boyunlu denizdüdükçünü üreme mevsiminde geleneksel rolleri geçişte kadın kırmızı boyunlu denizdüdükçünü ilk üreme alanlarına ulaşır ve üreme bölgesini kurar. O bir görüntü uçuş ile bir erkeği çekmek için çalışır. Hem erkek hem de dişi toprağa bir sıyrık oluşturup kadın iyi birini alır. Kazıma liken, yosun ve çim ile kaplı yuvaya kadın sırayla dört yumurta yumurtlar ve bazen o bile başka bir dostum çekmek için çalışır ve ikinci yavru olabilir.Yani ilk yumurtalar çıkar çıkmaz yeni bir kurda başka yavrulamaya geçer. Erkek ise yavrularını büyütür... sonra 17-21 gün boyunca yumurta kuluçkaya ve Civcivler çıkar...precocial ve yuvasını terk ve kısa bir süre sonra kendilerini beslemek zorunda kalırlar yavrular... Iki haftalık olana kadar erkek civcivlerin yanında kalır. Onlar 16-18 günde civciv tüylenir.
Göçü
Göçmendirler, diğer yağmur kuşlarına göre olağan dışı olarak çoğunlukla okyanusa ait rotalarda göç ederler ve tropikal okyanuslarda denizde kışı geçirirler. Göç dönemlerimizde yaygın olarak gözlenmektedir.
Popülasyonu
Bazı popülasyonları bilinmeyen eğilimleri (Sulak Alanlar Uluslararası 2006) olmasına rağmen genel nüfus trendi, azalıyor. Küresel nüfus ulusal nüfus büyüklükleri Çin'de göç .50-10,000 birey olarak tahmin edilmiş iken, 600,000-4,500,000 bireyleri (2006 Sulak İnternational) sayı tahmin edilmektedir;Tayvan göç 1,000 bireyler, Kore'de göç,1,000 bireyler,Japonya'da göç 1,000 bireylerin ve Rusya'da göç 100,000-1 milyon üreyen ve 10,000 birey (2009 Brezilya). Nüfus eğilimi azalan gibi görünüyor olmasına rağmen, düşüş trendi nüfus kriterine ( on yıl ya da üç kuşak boyunca% 30 düşüş)
bazında görülmüştür.Ülkemizde tahmini 100-1000 çift göç ve geçişlerde görülmektedir...
Davranışları
Dişiler erkekleri takip ederler, bölgede yuva yapmak için yarışırlar ve saldırgan bir tutumla yuvalarını ve seçilen eşlerini savunurlar. Dişiler yumurtalarını koydukları andan itibaren güneye doğru göçe başlarlar, yumurtaları kuluçkaya yatırmak ve yavruya bakmak için erkekleri bırakırlar. Üç ila yedi yumurta bataklık bir alanın yakınında bir yer yuvasına koyulur. Yavrular çoğunlukla, kendilerini beslerler ve 20 gün içinde uçabilirler.Kışın yalnız kuş, ama yaz aylarında kalabalık sürüler halinde toplanırlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular