Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Elmabaş patka

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Orta boy dalıcı bir ördektir. Erkeği kızıl kahverengi kafa ve enseye, siyah göğüs ve kuyruk bölgesine, gri kanat ve gövdeye sahiptir. Koyu renk gagasının uca yakın kısmında geniş mavimsi-gri bir bant uzanır. Gözleri kırmızımsıdır. Dişisi kahverengi kafa, ense, göğüs, kuyruk bölgesine ve açık renk gri-kahverengi gövdeye sahiptir. Uçarken tepeli patkadan daha uzun ve topludur, boz renkli kanadı boyunca açık gri telekleri belirir, erkeğin kanadı daha açık renklidir. Genci dişiye benzer.
Habitatı
Göllerde ve diğer kapalı sularda bulunur. Denizlerde de görülür. Sazlıklarda ürer.
Yayılışı
Türün yayılışı oldukça geniştir. Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının büyük çoğunluğunda görülürler.
Beslenme
Sucul bitkilerin yaprak, gövde ve kökleri ile beslenir. Ayrıca böcekler, larvalar, salyangozlar kurtçuklar, solucanlar, kabuklular, kurbağa ve küçük balıklarla da beslenir.
Biyolojisi
Tepeli patka ile karışık sürüler oluştururlar. 1-2,5 m derine dalarak beslendikleri için 1 metreden derin olan suları tercih ederler.
Göçü
Türkiye'de yerli ve kış göçmenidir. Kış dönemi yurdumuzda en çok görülen ördek türlerindendir ve büyük sürüler oluşturur. Özellikle Marmara Bölgesi ve Göller Yöresinde sayıca çoktur. Yazın sayıları azalır. Kış göçmenleri Ekim ortasından Mart sonuna kadar görülür.
Popülasyonu
Küresel popülasyonu tahmini olarak 2.500.000 bireydir. Bölgesel olarak bazı popülasyonlar istikrarlı, bazı popülasyonların da trendleri bilinmese de genel popülasyon trendi azalış yönündedir.(Wetlands International 2006)
Davranışları
Genel olarak gece beslenir. Tipik beslenme davranışı dalarak beslenmesidir. Ancak bazen su yüzeyinden de beslenmeye çalıştıkları görülmüştür.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular