Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

En Çok Bilien Papağan Türleri ve Özellikleri

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Birçok türü olan papağanlar, insanlar tarafından belki de en sevilen kuşlardan biri. Konuşmaları ve güçlü gagalarıyla bilinen papağanlar, bizleri zekâları ve rengarenk güzellikleriyle hep büyülemiş canlılardır. Kendilerini diğer türlerden ayıran şaşırtıcı özellikleri olan bu müthiş hayvanların her türü konuşma eğilimde değildir. Genellikle dost canlısı bir kuş takımı olan papağan familyası, yüksek zekâları sayesinde taklitçi hayvanlardır. Bu güzel özellikleriyle kuş sevenlerin ilgilerini cezbeden bu kuşlar, en ilgi gören evcillerden biri. Ama hangi tür papağana sahip olmak istediğinize karar vermek ve onlarla birlikte yaşarken başınıza neler gelebileceğini öğrenmek için papağanların özelliklerine göz atmanızı öneririz.

Papağanların Fiziksel Özellikleri
Papağanlar, başka kuş türlerinde bulunmayan karakteristik özelliklere sahip kuşlardır. Bu özellikler öncelikle fizikseldir. Dikkat ettiyseniz papağanların baş bölgesi diğer kuşlara kıyasla epeyce büyüktür. Alın kemiklerine bağlı olan gagaları da oldukça güçlüdür ve gagalarına tüm ağırlıklarını vererek, gagayı bir tırmanma aracı olarak kullanırlar. Papağanların tırnakları da kuvvetlidir. Her ayaklarında ikisi öne, ikisi arkaya bakan dörder adet parmağa sahiptirler. Bu ayak yapısı sadece papağanlarda görülür. Besinleri yakalayabilmek ve taşıyabilmek için parmakları ve güçlü tırnaklarını kullanırlar. Bu tırnak ve parmaklar, aynı zamanda tutunmalarını da sağlar. Ayaklarını el olarak kullanan tek kuş türü papağanlardır. Kuş türleri arasında en gelişmiş beyne sahiptirler. Bu yüzden kimi türlerinde taklit yeteneği ileri düzeydedir. Taklit yetenekleri sayesinde konuşabilirler. Papağanlar, ses tellerine sahip değildirler. Ses telleri yerine syrinks denilen ve ses çıkarmalarını sağlayan organları vardır. Papağanlar, diğer kuşlardan farklı olarak pigment salgılarlar. Bu salgı, tüylerinin renkli olmasını ve papağanın bakterilerden korunmasını sağlar. Hemen her papağan türü canlı ve çarpıcı renklere sahiptir. Tek renk olanları da mevcuttur.

Papağanların Karakter Özellikleri
Papağanlar, kanatları kısa olsa da iyi uçuculardır. Sosyal hayvanlar oldukları için kendi türleriyle birlikte uçmayı severler. Doğada sürüler halinde yaşayan papağanların anavatanları tropikal bölgelerdir. Türkiye’deki doğal papağan türleri ise Yeşil Papağan ve İskender Papağanıdır.

Beslenme ve dinlenme anlarında oldukça sakin olan papağanlar, yumurtlama yoluyla ürerler. Tek eşli olan papağanlarda yavru bakımı ağırlıklı olarak annede olsa da, erkek papağan da yavrunun beslenmesi ile ilgilenir. Doğada ağaçlarda yaşayan bu hayvanların bazı türleri 70 yıla kadar yaşayabilirler.

Kafeste yetişen papağanlar da diğer evcil hayvanlara göre çok uzun ömürlüdür. Konuşma özellikleri gelişmiş beyinleri sayesinde taklit edebilme yeteneklerinden gelir. Duydukları her tür sesi taklit etme eğilimindedirler. Erkek papağanlar, dişilerden daha çabuk konuşmayı öğrenirler. Bazı dişiler hiç konuşmayabilir. Müziği ve ritmi diğer seslerden ayırt edebilmeleri de diğer kuş türlerinde rastlamayan bir özelliktir.

Papağanların otçul olduğu bilinir ama bazı türleri böcek de yer. Genellikle tohum, sebze ve meyve ile beslenirler. Avokado, hemen her kuşu zehirlediği gibi papağanlar için de zararlıdır. Soğan, mantar, tütün, süt ve çikolata da papağanları hasta edebilecek gıdalar arasındadır.

Papağan Türleri
300’den fazla farklı türü bulunan papağan familyasında konuşan ve konuşmayan türler bulunur. En iyi konuşma yeteneğine sahip olan papağan türü Jako’dur. Jakolar, Afrika Gri Papağanı olarak da bilinir. Jako papağanı en zeki papağandır ve 1500’den fazla kelime ezberleyebilir.

Jakolar’dan sonra en zeki tür Sultan Papağanlarıdır. Bakımı kolay olan Sultan Papağanları, ortalama 35 yıl yaşarlar. Anavatanı Afrika olan Cennet Papağanı ise konuşmayan bir türdür. 15 santimetreye ancak ulaşan minik boyutlarıyla son derece sevimli bir kuştur. Kakadu Papağanları ise keyifleri yerindeyse konuşan, ilgi görmeyi seven kuşlardır. Konuşma yetisine sahip olan diğer bazı papağan türleri; Lori Papağanı, Muhabbet Kuşları, Ara Papağanı ve Sultan Papağanı, Amazon Papağanları'dır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular