Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

En İyi Köpek Maması Seçiminde İçerik Okumak Önemlidir!

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
37
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Köpeklerimize ben (sadece ben değil 🙂 ) et ağırlıklı beslenmesi gereken omnivorlar diyorum 🙂 Çünkü hem bizim gibi sebze ve meyve tüketebiliyor ve sindirebiliyorlar hem de taze et ile oluşturulmuş veya kurutulmuş etle su oranı dengelenmiş diyetlerden çok fayda görüyorlar.

Özellikle karbonhidrat kaynağı olarak mısır, soya, buğday gibi glisemik indeksi yüksek gıdalar dostlarımızın çabuk acıkmasına, sık sık mama tüketmesine ve köpek evlatlarımızın daha tembel yapıda olup, göbek büyütmesine sebep olurlar.

Mamalardaki tahılın tek başına zararlı olduğunu savunamam (GDO gibi bir durum yoksa) çok az miktarlarda olmalarında sakınca yoktur. Hatta köpeklerimizin vahşi kurt arkadaşları da doğada sebze, meyve ve tahıl yer 🙂 İşte size koca koca kabakları kütürdeten kurtlar 🙂


Bahsettiğimiz tahılların temel sıkıntısı, kaliteli protein kaynakları yerine içerik maliyetini düşürmek amaçlı kullanılması, kalitesiz ve şekeri hızlı yükselten içerikler olmalarıdır.

ilk üç içerik en baskın malzemeleri ifade eder. Örnek olarak ‘Tavuk Eti, Dana Eti, Kuzu Eti…‘ yazmalıdır. Taze et mi olmalı kurutulmuş et mi olmalı? O kısım et sağlıklı olduğu sürece ve et oranı yeterli olduğu sürece önemsizdir. Yalnız belirtme isterim ki taze et oranı mama pişirilince içerik yüzdesi üzerinden düşmektedir, yani %30 taze et aslında mamada %30 et olduğunu söylemez çünkü çoğu sudur 🙂 Diğer yandan kurutulmuş et oranı yüksek mamalar sizin köpeğinize iyi gelmeyebilir, köpeklerimizin yaşam şartları, yaşı, cinsi bunlar hep göz önünde bulundurmamız gereken şeyler.

Gelelim istemediğimiz içeriklere; dana eti unu, kuzu eti proteini,tavuk eti yan ürünü gibi et olmayan ama etten türetilen proteinler maalesef kalitesiz kaynaklardır. Mümkün oldukça uzak duralım diyeceğim ama bazı mamalar bunu bile içermiyor yani kalitesiz hayvansal proteinden bile eksik mamalar var 🙄

En iyi köpek mamasını seçmek sadece etten ibaret değildir 🙂 Benim en sevdiğim mamalar sebze ve meyve konusunda içeriği çok zengin mamalarıdır. Özellikle kereviz, bal kabağı, yaban mersini, kuşkonmaz, elma gibi içerikler görmek beni çok mutlu ediyor.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, piyasada gördüğümüz çoğu tahılsız olarak adlandırılan ve kaliteli içeriğe yer verildiğini düşündüren mamaların içeriğinin çoğu dolgu maddesinden oluşuyor. Patates bu maddelerden biridir, evet mamada bulunabilir ama az miktarlarda. Yine bezelye de çok sık gördüğümüz hatta %50 kadar bile gördüğüm bir içerik! Daha fazla kaliteli hayvansal protein yoksa neden tahılsız mama kullanalım ki?
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular