Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Erken dönemde eğitim

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Yavru köpeğiniz nasıl öğrenir?

Herkes, bir yavru köpeğin iyi huylu, mutlu ve arkadaş canlısı olmasını ister; ancak ondan, yalnızca verdiğinizi alabileceksiniz. Bu durum, eğitime erken dönemde başlamanın neden çok önemli olduğunu açıklamaktadır. Gerçekten de, eğitim muhtemelen onu almanızdan önce başlamış olacaktır; yavru köpeğiniz, bazı temel kurallara uyumayı öğrenmenin yanı sıra tuvalet eğitimi almış olabilir. Gerçekten de, eğitim muhtemelen onu almanızdan önce başlamış olacaktır; yavru köpeğiniz, bazı temel kurallara uyumayı öğrenmenin yanı sıra tuvalet eğitimi almış olabilir.

Yavru köpeğiniz çok hızlı bir şekilde öğrenecektir; dolayısıyla, nasıl davranacağını hemen öğrenmesi önemlidir. Bunun açık olduğu söylenebilir; ancak yavru köpeğiniz, öğretmeden öğrenemiyor olabilir ve bu nedenle ilk günden itibaren ona nasıl davranacağını öğretmeniz gerekecektir.

Bu konuda yüzlerce kitap mevcuttur ve pek çok alanda yavru köpek eğitim kursları olduğunu göreceksiniz. Veteriner hekiminiz, yavru köpeğiniz için en iyi yöntemin hangisi olduğu konusunda size tavsiyelerde bulunabilir ve hatta kendisi bir kurs verebilir. Eğitim yaklaşımı için pek çok farklı yöntem olmakla birlikte, herkesin izlemesi gereken bazı altın kurallar vardır:İyi çocuk: Köpekler çağrışım yoluyla öğrenir; bu yüzden, yavru köpeğiniz iyi bir şey yaparsa onu ödüllendirmelisiniz. Bu davranışın daha sonra tekrarlanma olasılığı çok daha yüksektir. Ancak ödülle davranış arasında bağlantı kurulmalı, yani yavru köpek bir ya da iki saniye içinde hızla ödüllendirilmelidir. Ödül mama ya da övgü olabileceği gibi, her ikisi de kullanılabilir ve hatta bir oyun olabilir.Eğitim süresini örneğin iki dakika gibi kısa bir süreyle sınırlamalı, ancak günde beş ya da altı kez eğitim vermelisiniz. Ve yavru köpeğinize evin içinde, dışında ve yürüyüş sırasında olmak üzere farklı ortamlarda eğitim vermelisiniz; ancak talimatlarınızı anlaması için yavru köpeğinize en iyi fırsatı sağlamak amacıyla, dikkatini dağıtan herhangi bir şey olmamasını sağlamalısınız.Olmaz iyi çocuk: Yavru köpeğinizin, neyi yapıp neyi yapamayacağını öğrenmesi gereklidir. Örneğin çiğneme, onun keşfetme davranışları arasındadır ve neyi çiğneyip neyi çiğneyemeyeceğini bilmiyor olacaktır. Bu şekildeki istenmeyen davranışı dikkate almamanız gereklidir; ancak bu, ona bağırmanız ya da bir yere vurmanız veya öfkeli bir şekilde bakmanız gerektiği anlamına gelmez. Yalnızca o orada yokmuş gibi davranmalısınız.

Bununla birlikte, elektrik kablosunu çiğnemek gibi bazı davranış tiplerinin göz ardı edilmesi çok tehlikeli olabilmektedir. Aynı şekilde, bağırmak ya da vurmak çözüm değildir; “Hayır” diyerek yaptığı şeyi durdurmalı, dikkatini çekmeli ve davranışını durdurarak dikkatini size yönelttiğinde onu ödüllendirmelisiniz.Yalnızca HAYIR
Yavru köpeğinizin öğrenmesini isteyeceğiniz tek sözcük varsa, o da ‘hayır’ sözcüğüdür. Yavru köpeğiniz potansiyel olarak tehlikeli ya da son derece zararlı bir şey yapıyorsa, kesin bir ‘hayır’ diyerek bu davranışı durdurmalısınız. Bağırmadan, yalnızca alçak, kendinden emin bir ton kullanmanız gereklidir. Davranışından vazgeçtiğinde, onu bol bol överek ödüllendirmelisiniz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular