Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Finnish Spitz

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Finli Sipitz olarak da bilinen Finnish Spitz, Finlandiya asıllı bir türdür. Kuzeyli av köpeği familyasına mensup olan Finnish Spitz, eski zamanlardan beri aktif olarak beslenen bir türdür. Av köpeği olarak kullanılan Finnish Spitz, sevimli görünümü ve minyatür yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Temel Özellikleri
Finnish Spitzin belirgin özellikleri arasında, uzun tüylü kürkü, sivri burnu, sivri kulakları ve dost canlısı hareketleri yer almaktadır. Finnish Spitz cinsi köpekler, avcılık konusunda üstün yeteneklere sahiptir. İnsanlarla çok iyi anlaşan Finnish Spitz, yabancılara karşı tetikte ve mesafeli tavırlar sergilemektedir. Oldukça değeli bir vücut sistemine sahip olan Finnish Spitz, sahibine karşı çok sadıktır.

Görünüş ve Yapısı

Finnish Spitzin görünüşü, Amerikan Eskimo köpeğine çok benzemektedir. Avcı türler arasında yer alan Finnish Spitz, oldukça sevimli bir görünüme sahiptir. Kalın ve uzun tüyleriyle dikkat çeken Finnish Spitz, soğuğa karşı dayanıklı bir kürke sahiptir. Orta boylu ırklar arasında yer aldığından, bacakları çok uzun değildir. Yüz şekli tilkiyi anımsatan Finnish Spitz, uzun tüylü bir kuyruğa ve sivri kulaklara sahiptir. Burnunun küçük ve sivri olması, yüzündeki sevimli görünümü artırmaktadır.

Karakter Özellikleri
Havlamaya karşı büyük ilgisi bulunan Finnish Spitzin karakteri, sahibine ve ailesine karşı oldukça uyumludur. Yabancılardan pek hoşlanmayan Finnish Spitz, yabancıların bulunduğu ortamlarda daha gergin olacaktır. Eğitilmesi kolay olsa da belli zamanlarda itaat ve uyum problemi yaşamaktadır. İnatçı bir yapısının olması, yavruluktan itibaren eğitilmesini zorunlu hale getirmiştir. Sürekli insan içinde yetiştirildiğinde, yabancılara karşı da uyumlu tavırlar sergileyecektir. Finnish Spitz cinsi köpekler, tüm türler gibi çocuklara karşı büyük bir ilgi içindedir.

Bakımı
Finnish Spitzin bakımında, tüy sağlığına çok dikkat edilmelidir. Tüyleri uzun ve sık olduğundan, matlaşmayı engellemek için düzenli olarak fırçalanması gerekir. Tüylerinin yenilendiği dönemlerde, tıraşlanması ve derisinin hava almasının sağlanması gerekmektedir. Gün içinde 10-12 saat uyuması, enerjisini toplaması için yeterli olacaktır. Canının sıkılmaması için yalnız bırakılmamalı ve her gün etkinlik yapmalıdır.

Beslenmesi
Finnish Spitzin beslenmesi için 2 öğünlük diyet programı yeterli olacaktır. Sağlıklı bir tür olduğundan, kaliteli kuru mamaları tüketmesi, beslenme düzeni için yeterlidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler