Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Gökkuşağı Lori Papağanı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Gökkuşağı Lori Papağanı Yaşam Alanları
Çok çeşitli renkli türlerdir. Avusturalya, Solomon, Yeni Gine, Endonezya da bulunan adalara(Bali, Lombok, Timor, Flores vb.) kadar oldukça geniş bir alanda yerleşim gösterirler. Tropik yağmur ormanlarından savanlara kadar değişik iklimlerde bulunabilirler. Hatta medeniyetin yoğun olduğu bölgelerde de yerleşebilirler. Tercih ettikleri yerler, daha çok 200 metre yüksekliğe kadar olan alanlardır.

Genelde kuluçka dönemleri dışında büyük gruplar halinde ve çok gürültülü dolaşan türlerdir. Çok iyi birer tırmanıcılardır. İçlerinden bazı türleri, yem arayışı dışında da uzun mesafeler kat eder. Genelde açık denizler üzerinden bir adadan diğerine doğru uçarlar.

Genel Tanımları
Yaklaşık 23 – 20 santimetre ebatlarında çok renkli papağanlardır. Ama bu türe giren birçok versiyonu için(T. H. Capistratus, T. H. Mitchelii, T. H. Rubritorquis, T. H. Stresemanni gibi) tam bir renk tanımı yapma şansımız yoktur.

Dişi ve erkek aynı renkte olduğundan dıştan bakıldığında ayırma şansı pek olmaz. Yavru ve genç olanları ise daha mat olan renk tonlarından ve çok daha koyu olan gaga renginden belirlemek mümkündür.

Gökkuşağı Lori Ne Yer?
Genelde Lori Papağanları olduğu gibi çiçeklerin polenlerinden meyve özleri((Meyve nektarı) ve sulu yumuşak meyvelerden tüketirler. Bunların yanı sıra çok az miktarda ve sık olmamakla kaydıyla tohum da tüketirler. Ek besin olarak bir de böcekler ve larvalar, yedikleri arasındadır. Bunlar meyve bahçeleri ve ekim alanları(Meyve) açısından zararlı türler olarak mimlenmiş ve çiftçiler tarafından çok sevilmediklerinden avlanmaktadır.

Gökkuşağı Lori Yavru & Üremeleri ve Kafes Hayatları
Üreme tarihleri değişken olduğundan, tüm sene içinde en fazla dört kere kuluçkaya yatarlar. Kuluçkaları en fazla 2 – 3 adet yumurtadan oluşur. Kuluçka süresi yaklaşık 27 gündür. Yavrular 50 – 60 gün içinde uçmayı öğrenip bunu takip eden 2 – 3 hafta içinde de yuvadan uçarlar.

Yuva yapmak için yüksek ağaç oyuklarını seçerler. Bunların içini ağaç kıymıkları ile döşerler.

Evcil olarak tercih edilen bir lori türüdür. Konuşma yetenekleri ve taklit yetenekleri çok fazladır. Yalnız kafes hayatını pek sevmezler. Ayrıca yüksek ötüşleri olan bir türdür. Çok hareketli ve sürekli aktif halde olmayı severler. Evcilleştiklerinde ilgisiz bırakmamak gerekir. Zira ilgi ihtiyacı yoğun bir türdür.

Evcilde üretimi en kolay tür Loridir. Yaşam süreleri 15 ile 20 yıl arasındadır. Bu türü beslediğinizde kafesten ziyade, oda tipi salmalarda yani geniş alanı olan kafeslerde beslemek gerekir. Bol bol tırmanma imkânı olması için ona göre bir düzen kurulmalıdır. Ayrıca banyo yapmayı da sevdiğinden sık sık da spreyle yıkanmalıdır. Oda ısısının 20 – 25 derecenin altında olmaması da bakımlarında çok önemli rol oynar.

Önemli bir konuda şu ki; hangi cinsi olursa olsun lori almaya ve bakmaya karar verdiğinizde, bu türün beslenme şekli diğerleri ile kıyaslandığında çok daha zordur. Beslenmesinde diğerlerine verilen karışık çekirdekli ve tohumlu yemlerden bunlara çok az(%25 kadar) vermek ve kalan kısmı ise daha çok yumuşak hatta yarı sıvı meyve,sebze, bitki özleri ve doğal meyve suları(Meyve nektarı) ile takviye etmek gerekir. Buna dikkat edilmezse, kısa süre içinde sindirim sorunu yaşayan ve bir papağanımız olur. Bu şekilde beslenen papağanların ömürleri de kısa olur. Bu beslenme şeklinin sizi yoracak olan bir diğer yönü de, buna bağlı olarak Lorinin sık ve yoğun dışkılama yapacağıdır. Kışın bir derece idare edilse de yazın bu dışkı, barınağında koku olmasına neden olur. Dışkı, kafes tabanında daha kısa sürede biriktiği içinde gün üçünde 2 – 3 kere kafes temizliği yapmayı da gerektirir.


Gökkuşağı Lori Familyası Alt Türleri
T. H. Haematodus
T. H. Rosenbergii
T. H. Brooki
T. H. Nigrogularis
T. H. Micrppteryx
T. H. Caeruleiceps
T. H. Mitchellii
T. H. Forsteni
T. H. Djampeanus
T. H. Stresemanni
T. H. Capistratus
T. H. Flavotectus
T. H. Fortis
T. H. Weberi
T. H. İntermedius
T. H. Flavicans
T. H. Deplanchii
T. H. Aberrans
T. H. Massena Massena
T. H. Nesophilus
T. H. Moluccanus
T. H. Septentrionalis
T. H. Berauensis
T. H. Rubritorquis
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular