Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Gökkuzgun

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Neredeyse küçük karga boyutundadır. Turkuaz-mavi gövdesi ve kanat örtülerinin büyük çoğunluğu, bunların siyah kanat telekleriyle kontrast oluşturması, parlak kızıl kahverengi sırtı ve hücum hattının koyu mavi sayesinde başka hiçbir türle karıştırılamaz. Genci daha donuk renkli ve kahverengidir, boynu ve göğsünde ince çizgiler vardır. Uçarken küçük kargayı andırır, ancak ondan daha hızlıdır ve kanatlarını daha hareketli şekilde çırpar, bazen kanat çırpışı ile kızkuşunu andırır. Orta uzunluktaki kuyruğu dar ve kare uçludur. Çoğunlukla açık bir noktada (telefon teli, elektrik direği, kuru dallar) tüner, besinini yerden yakalarken bir örümcekkuşu gibi davranır. Kur uçuşunda dalışa geçtiği anda bir yandan öbür yana yuvarlanır ve kızkuşunu anımsatır.


Habitatı
Çeşitli ekosistemlerde yaşarlar. Ilık, güneşli ovaları tercih ederler ve ağaçsız ovalardan kaçınırlar. Bununla birlikte, Avrupa'da 1.000 metreye, Fas'ta 2.000 metreye kadar yüksekliklere sahip yaylalarda bulunurlar. Açık alanlara sahip çam ve meşe ormanlarında görülürler. Tarım arazileri, meyve bahçeleri, tarlalar yakınındaki ağaçlık alanlarda ve ayrıca ağaçlı kuru açık arazide görülürler.
Yayılışı
Avrupa silindiri Kuzeybatı Hindistan, Pakistan, Batı Asya, Orta Asya, Avrupa, Kuzeybatı ve Sahra Altı Afrika ve Orta Doğu'da dağıtılmaktadır. Rusya' nın batısı ile Anadolu, Balkanlar, Hazar denizinin batısı, İspanya ve Portekiz civarı, İtalya, İran' ın kuzeybatısı ile Kuzey Afrika' nın batısında yaz mevsiminde bulunur. Anadolu' da, Orta ve Doğu Karadeniz, Kuzey Afrika, Yunanistan' nın güneyi ile Mezopotamya civarında ise göç sırasında kısa süreli görülür.
Beslenme
Çoğunlukla çekirge, böcek, peygamber devesi, cırcır böceği, güveler, ağustosböcekleri ve çekirge gibi böceklerdir. Ayrıca küçük kertenkeleler, kurbağalar, küçük memeliler ve diğer kuşların yuvaları ile beslenirler. Tüneğe otururlar ve avlarını bekler, izler ve avlarlar. Avını süpürürler ve parçalara ayırmak ve yemek yemek için gagayı ileri geri sürterler.
Biyolojisi
üreme mevsimi Mayıs'tan Temmuz'a kadardır. Erkek, kışlamadan sonra üreme alanlarına vardığında, yuvarlanma ve dalma havası gösterisiyle, silindirlere özgü bir alan oluşturur. Bu kuşlar tek eşlidir. Ağaç deliklerinde ve kaya yarıklarında yuva yaparlar ve çizgisiz yuvalara 6 adete kadar yumurta bırakırlar. Kuluçka süresi 17-19 gün civarıdır.
Göçü
Gökkuzgun oldukça göçmen kuşlardır. Yavruların üreme sonrası dağılımı gerçekleşir. Beslenme ve üreme için yerel hareketler yapabilirler. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'daki üreme alanlarından kışlamak için doğu ve güney Afrika'ya hareket ederek uzun mesafeli göçler gerçekleştirirler.
Popülasyonu
Doğu ve güney Avrupa' da 24 bin çift kadar oldukları tahmöin edilmektedir.
Davranışları
Kur sırasında taklalar atarak uçar ve öter.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Tweety Diğer Kanatlı hayvanlar 0 261

Benzer konular