Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Gribaşlı kızkuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Büyük, iri görünümlü ve sarı küçük ibikleri olan bir kızkuşudur. Baş, boyun ve siyah bir hatla alt gövdeden ayrılan göğüs renklidir. Sarı gaganın ucu siyahtır. Üreme Dönemi: Bacakları parlak sarıdır. Gövde üstü tüyleri tekdüze kahverengidir. Büyük kol örtülerinin beyazı çoğunlukla görünür. El telekleri siyahtır. Gövde altı göğüs dışında beyazdır. Üreme Dışı: Baş, boyun ve pek belirgin olmayan kuşağıyla göğüs kahverengimsi gridir. Genç: Üreme dönemi dışındaki erişkinlere benzese de gövde üstü tüylerinin kenarlarında düzenli beyaz ve koyu subterminal izleri bulunur. Kahverengimsi göğüs kuşağı belirgin değildir, hatta başlangıçta ortada yoktur.


Habitatı
Sazlıkların kenarlarında, ıslak çayırlarda ve çeltik tarlalarında yuvalar. Kışın aynı arazileri kullanmaya devam etmekle beraber kısa otlak ve tarımsal arazi gibi daha kurak ortamlarda da gözlemlenebilir. Japonya'da özellikle çeltik alanlarında görülür.
Yayılışı
Büyük ölçüde göçmen bir türdür. Baykal Gölü'nün doğusu ve Vladivostok'un kuzeyinden Kaşmir'in batısı arasında bölge için rastlantısal konuktur. Gri başlı kızkuşu türleri Hindistan, Nepal, Butan, Bangladeş, Myanmar, Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam, Çin, Japonya, Hongkong, Kuzey Kore, Güney Kore, Rusya ve Tayvan'da dağıtılır. Sri Lanka, Singapur, Malezya, Brunei ve Filipinler'de serseri kuşlar gözlemlenmiştir.

Hindistan'da, gri başlı kızkuşları Uttar Pradesh, Uttarakhand, Madhya Pradesh, Bihar, Jharkhand, Odisha, West Bengal, Assam, Meghalaya, Arunachal Pradesh, Nagaland, Manipur, Tripura ve Mizoram'da dağıtılmaktadır.

Hindistan'daki gri başlı kuşların Önemli Kuş ve Biyoçeşitlilik Alanları (IBA) Mangal Jodi'dir. Tayland'daki ÖKA, Aşağı Orta Havzadır. Japonya'daki IBA, Shiokawa gelgit düzlüğü ve Yahagigawa haliçidir.

Türkiye'de Mart 2018'de Samsun Kızılırmak deltasında 1 birey gözlemlenmiştir.
Beslenme
Gri başlı kızkuşunun diyeti esas olarak omurgasızlardan oluşur. Böcekler, suda yaşayan böcekler, küçük balıklar, karidesler, solucanlar ve yumuşakçalar birincil yiyecekleridir. Bu kızkuşu türleri, yerin üstünde veya altında ve sığ, çamurlu sularda küçük omurgasızlarla beslenir.
Biyolojisi
Kuş kanatlarının hem yerde hem de havada zarif kur gösterileri vardır. Koşarlar, kuyruklarını havalandırırlar, sonra eşlerine boyun eğip reverans yaparlar. Gezinebilir, aniden düşebilir, bükülebilir ve dönebilirler. Erkek, yerdeki birkaç sıyrıktan biraz daha fazla olan birkaç yuva hazırlar ve dişi genellikle dört büyük yumurta bırakarak aralarında seçim yapar. Dişiler yumurtlamadan önce vücut ağırlıklarının en az yüzde 50'sini kullandıklarından yumurtlamadan önce iyi durumda olmalıdırlar. Her iki ebeveyn de kuluçka görevini paylaşır ve yaklaşık bir ay sonra yumurtalar açılır. Yerde yaşamak kesinlikle tehlikelidir, muhtemelen yumurtaların bu kadar büyük olmasının bir nedeni de budur, çünkü civcivlerin yumurtadan çıktıklarında iri oldukları anlamına gelir.

Her iki kanatlı çift de yumurtaları kuluçkaya yatırmak için sırayla hareket eder. Civcivler 28 günde yumurtadan çıkar. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra iki gün içinde yuvayı terk ederler. Kendilerini toplayabilir ve ebeveynlerini takip edebilirler. 44 günde kaçarlar. Çocuk tüyleri başlar yumurtadan çıktıktan yaklaşık 15 gün sonra büyümek ve küçük tüyler ve kanat pençeler bu zamanda fark edilir hale gelir Hızlı gelişir ve 20-40 gün sonra kızarır. Hızlı gelişmelerine rağmen, yerde yuva yapma riski yüksek kalır, bu nedenle yumurtalar ve civcivler iyi kamufle edilir. Ebeveynlerin de zekice bir numarası var: Yuvanın yakınında bir yırtıcı hayvan görürlerse, yerde kırılmış gibi sürüklenen bir kanatla sendeleyerek uzaklaşırlar, bu da yırtıcıyı cezbeder.

Göçü
Gri başlı kızkuşu türleri kısmen göçmen kuşlardır. Üreyen kızkuşu popülasyonları, kuzeydoğu Çin'de, Rusya ve Japonya'ya bitişiktir. Ekim ayından sonra, karlı bölgelerdeki üreme popülasyonlarının çoğu kışlamak için güneye göç eder. Bazı popülasyonlar, özellikle Japonya'da üreme alanlarında kalabilir ve kışlayabilir. Göç eden popülasyon üreme alanlarına Şubat sonu ve Mart başında geri döner. Yavru kucak kanatları da yetişkinlerle birlikte göç eder ve kışlama aralığı içinde yeni yerlere dağılır ve yerleşir. Menzilleri dahilinde beslenme için yerel hareketler yapabilirler.Davranışları
Genelde sığ suda beslenir. Üreme döneminde gürültücüdür, saldırgandır ve alanını şiddetle savunur. Yuvalama alanlarının dışındaysa toplu halde bulunur ve diğer kızkuşu ve küçük yağmurcun gruplarına katılır. Bölgelerden birinde bir davetsiz misafir bulunursa, komşu kız kuşu çiftleri davetsiz misafirin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Alarm çağrıları yaparlar ve yırtıcı hayvanın üzerinden daireler çizerek uçarlar ve bir saldırı başlatırlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular