Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Güvercinlerde Üreme Sistemi ve Kuluçka

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tüm kanatlı hayvanlarda olduğu gibi güvercinlerde de sağ yumurtalık körelmiş, aktif çalışan ve yumurta hücresini oluşturan sol yumurtalıktır.Yumurtalıkta(ovaryum) üzüm salkımını andırır foliküller içinde gelişen ve olgunlaşan yumurta hücresinde ovulasyon olana kadar yumurta sarısı yapımı tamamlanır. Çok az miktarda stoplazma bulunduran yumurta hücresi,yumurta sarı ile birlikte folikülden bırakılarak huni şeklindeki infundibulum bölgesine geçer.Buradan dönerek inen yumurta hücresi salgılarla sarılarak anatomik(küresel) yapısı şekillenir .Döllenme burada olur.İnfundibulumda bulunma süresi yaklaşık(15-20) dakikadır.
Spermler eşleşme sonrası bir müddet yol katederek bu bölgede bulunan sperm depo bezlerinde depolanırlar.Spermler yumurta hücresinin kanala girmesiyle harekete geçerek yumurta hücresini döllerler.Araştırmalarda tavuklarda (3-5) adet sperm hücresi yumurta hücresine döllemek için girerken, güvercinlerde bu sayı 25 adeti bulmaktadır.İlk eşleşmeyle döllenme arası zamanı yaklaşık (20-72) saattir ve tek seferde milyarlarca sperm hücresi eşleşmeyle dişi üreme sistemine bırakılır.Sayı kaç olursa olsun sadece bir tanesi yumurta hücresini dölleme şansına sahiptir.
Yumurta döllensin yada döllenmesin infundibulum bölgesinden sonra magnum bölgesine geçerek yumurta akı(albumin) ile kaplanır.Yaklaşık %90 su ve %10 proteinden oluşur. Embryoya su sağlar,embryoyu darbelere ve ani ısı değişimlerine karşı korur.Yaklaşık (3-4) saat magnum bölgesinde kalır.
Daha sonra isthmusa geçen yumurta hücresi burada çift katman iç ve dış zar ile kaplanır.Bu zarlar yumurtayı bakterilerin girişine ve hızlı gelişebilecek buharlaşmaya karşı korur.Yaklaşık (1,5-2) saat isthmus da kalır.Yumurtanın geniş(küt) tarafında iki zar katmanı arasında hava boşluğu oluşur,yavrunun yumurtadan çıkma zamanında oksijen ihtiyacını karşılar.
Akabinde yumurta uterus kanalına geçerek kireç kabukla kaplanır.Kabuk gözenekli,solunum yapabilen,nem dengesini sağlayan koruyucu zırh görevi yapar. Uterusta yaklaşık (21-22) saat bekleyen yumurta daha sonra vaginadan geçerek kloaka gelir.Bir müddet kloakta bekleyen yumurta dışarı atılarak yumurtlama işi tamamlanır.Yumurta hücresinin folikülden çıkması ve yuvaya bırakılmasına kadar geçen süre yaklaşık (43-44)saattir.Önemli konulardan biri; ilk eşleşme sonrası dişi üreme sistemine geçen erkek üreme hücreleri(spermler) uterus ve infundibulumda bulunan sperm depo bezlerinde depolanarak haftalarca(3-4 hafta) döllenme yeteneğini kaybetmeden muhafaza edilir.
Eşleme dönemi öncesinde bu süreler dikkate alınarak erkek ve dişiler ayrılırsa,çıkacak yavruların farklı erkeklerden olmasının önüne geçilebilir.Yavru embroyosu yumurta içinde kuluçka süresi boyunca ilk zamanlar yumurta akı sonrasında yumurta sarısıyla beslenir.
Yumurta akı ve sarısı protein,yağ,omega3,kolin,sodyum,potasyum,kalsiyum,A ve D vitaminleri yönünden zengin besin değerine sahiptir.Erkek güvercin üreme sistemi ise iki adet böbrek uçlarına yapışık,gövdenin arka duvarına bağlanmış testislerden oluşur.Üreme mevsimi dışında birkaç (mm) boyunda olup,üreme mevsimiyle boyutları (400-500) kat artar.Spermler bu testislerin içindeki seminifer tüplerde üretilerek seminifer vesiküllerde depolanır.
Kuluçka olayının başlamasıyla yaklaşık 40 derece vücut ısısı olan güvercinlerde; göğüs altı tüyler ve kılcal damarlar vasıtasıyla ortalama (37,5 - 37,78) derece kuluçka sıcaklığı ve 50-60 bağıl nem oranı sağlanarak takribi 17 günlük kuluçka süreci yaşanır.İlk döllenmeden itibaren embriyo hücreleri bölünmeye başladığı için bir yumurta ısısı 4,4 derecenin altına düştüğünde döllenmiş yumurta hücresi ölmektedir.
Kuluçka olayında yuva ortamı,sıcaklık,nem dengesi,havalandırma,yumurta çevrilmesi yavru sağlığı için önemli faktörlerdir.Yavrular yumurtadan çıktıklarından itibaren yaklaşık (7-8) gün boyunca besin değeri tavşan sütü gibi çok yüksek olan hem erkek, hem de dişi güvercin tarafından kursak çeperinden salgılanan özel kuş sütü(maya)ile beslenir.Bu maya;yaklaşık %76,5 su,%14 protein,%8 yağ,%1,5 minerallerden oluşur.
Yukarıda anlatılan üreme sistemi ve teknik veriler sağlıklı bir üreme süreci için dikkat etmemiz gereken konular olduğu kanısıyla,sağlıklı,bilinçli yavrular almanız temenni eder,başarılar dilerim.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular