Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Habeş Kedisi (Abyssinian)

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
FIZIKSEL ÖZELLIKLER
Abyssinian kedinin kürk türü için kullanılan her iki terim işaretli veya agouti cinsine aittir. Ayırt edici özelliği, her bir saç şaftında birkaç renk kombinasyonu olan ipeksi, çok renkli kaplamadır. Her saç teli, açık renkli bantlarla zıt ve koyu bir uçla biten koyu renkli bantlara sahiptir. Bu, kediyi gıdıklayan görüntüsünü verir ve bakmak için çarpıcı hale getirir.

Abyssinian, iyi gelişmiş kasları ve zarif bir yürüyüş ile orta büyüklükte. Ayrıca, altın veya yeşil renkli, badem şeklindeki gözlere de sahiptir.

KIŞILIK VE MIZAÇ
Doğuştan gelen bir güzellik olmasına rağmen, bu kedi gösteri için değil. Cesaret, doğal bir merak ve yüksek ruhlar Habeş’i işaretler. Kapsamlı olarak ele alınmayı seven bir kedi değildir. Bağımsız bir zihne sahip olmakla birlikte, sahibinin hayatının her yönüne katılmakta ısrar edecektir. Yemek yerken, bacaklarınıza da yapışabilir ve kırıntılarla beslenebilir.

Aktif ve eğlenceli, aynı zamanda sınıftaki palyaço olarak da bilinir ve sizi tüm kurnazlarına güldürür. Omzunuzun üst kısmına bayılır, kapakların altında sürün ve en az beklediğinizde kucağınıza doğru ilerler. Daha sonra hayali cisimlerle yüzleşmek için kaplayabilir veya en yüksek kitaplık için sıçrayabilir.

Evinizde Abyssinian’ınız olduğunda hayat kesinlikle asla donuk değildir. Hatta saatlerce kendini eğlendirebilir.

SAĞLIK VE BAKIM
Abyssinian, kısıtlamalarla koşuşturan ve çokça ihtiyaç duyulan egzersizi sıklıkla oynayarak elde eden bir enerji paketidir. Bu kedi sık sık insanlarla etkileşime giriyor, tımarla bağlanıyor ve sahibiyle sarılıyor.

Abyssinians genellikle sağlıklı olmasına rağmen, diş eti iltihabına ve diş çürümesine karşı hassastırlar. Bu nedenle, doğru diş bakımı onların iyiliği için önemlidir. Habisliler de kalıtsal olduğu düşünülen bir organ (böbrek) hastalığı olan amiloidozdan muzdarip olabilirler.

TARIH VE ARKAPLAN
Abyssinianus’un kökeni gizemde kalmıştır. Ancak, eski Mısırlıların kedilere ibadet ettiğine dair bazı kanıtlar var: duvar resimleri ve heykeller, bazıları 4.000 yıl kadar eski, bugünün Abyssinian’ına hatırı sayılır bir benzerlik taşıyor.

Son zamanlardaki genetik araştırmalar, Abyssinianus’un, Güneydoğu Asya’da ve Hint Okyanusu kıyısındaki bir türden kaynaklanmış olabileceğini de ortaya koymaktadır. Diğerleri, tüm yerli kedilerin atası sayılan Afrika yaban kedisine benzeyen Habeş gibi görünüyor. Birçok yetiştirici, orijinal Abyssinian hattının yok olduğunu ve ırkları yeniden yaratmak için İngiliz yetiştiricilerine kredi verdiğini düşünmektedir.
İlk belgelenmiş Abyssinian, 1876 tarihli Kediler: Kediler: Kedilerin Yaşamları ve Özellikleri, Kedilerin Yaşamına İlişkin Merakları ve Feline Hastalıkları Üzerine Bir Bölüm (Londra: 1876) kitabında İskoçyalı Dr. William Gordon Stables tarafından fiziksel olarak ayrıntılı olarak anlatılan ve anlatılan Zula’dır. Dean & Smith). İngiliz liderliğindeki Abyssinianus 1868 savaşının sona ermesiyle birlikte, Zula (Abyssynia kasabasının liman inşaa ettiği bir liman), Abyssinia’dan İngiltere’ye sefer lideri Lt. Orgeneral Sir Robert Napier ve ekibiyle başladı.

İngilizler kuşkusuz modern Abyssinianayı yetiştirmede büyük bir rol oynasa da, çabaları İkinci Dünya Savaşı’nın yıkılmasıyla ortadan kalktı ve yeniden başlayacaktı. Abyssinianan’ın özgün özelliklerinin çoğunun bu süreçte değiştiği sonucuna varmaktayız, ama şimdi bile aynı venerasyona komuta ediyorlar ve cinsi eski Mısır’da görüyorlardı.

20. yüzyıla kadar, Habeşistan’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde tanınması değildi. İlk olarak 1909’da Boston, Mass .’de sergilenen cins, 1930’lara kadar başarı göstermeye başlamamıştır. O zaman bile başarı sınırlıydı çünkü yavruların çoğu genç yaşta öldü. Ancak 1938’de, Ras Seyum adlı kırmızı renkli Abyssinian, İngiltere’ye İngiltere’ye ithal edildi. Kedi, kedi meraklılarının dikkatini çekti ve popülaritesi, daha çok İngiliz ırkının ithal edilmesine yol açtı ve bunu Abyssinian’un bugün başardığı başarı izledi.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular